Wat Phra Kaeo


Celé jméno : Wat Phrasrirattana Sasadaram (Wat Phra Kaeo)

Status: Chrám smaragdového Buddhy, nejvýznamější chrám v Thajsku


Chrám smaragdového Buddhy je jednou z nejúžasnějších staveb jihovýchodní Asie. Při jeho návštěvě si zároveň uvědomíte dlouhou tradici neotřesitelné víry Thajců v buddhistické náboženství a ve vlastní národ. Wat Phra Kaeo (Wat Phra Si Rattanasatsadaram ), v angličtině nazvané Chrám smaragdového Buddhy, byl postavený jako královský chrám brzy po nástupu panování Krále Ramy I. (vládl 1782-1809 ), zakladatele dynastie Chakri, který prohlásil Rattanakosin (vnitřní část Bangkoku) za hlavní město království v roce 1782. Chrám dokončený v roce 1784, se nachází v uzavřeném prostoru uvnitř Královského paláce, podobně jako Wat Phra Si Sanphet v bývalém hlavním městě Ayutthaya.


Rekonstrukce


Během své více než dvěstěleté historie, podstoupil chrám několik renovací a rekonstrukcí. Rozsáhlá přestavba se uskutečnila za Ramy III (vládl 1824-1851) a Ramy IV (Mongkut, vládl 1851-1868 ). Druhá přestavba byla dokončená jeho synem, Ramou V (Chulalongkorn, vládl 1868-1910 ) u příležitosti oslav sto let existence Bangkoku v roce 1882. Další renovace byly provedené Ramou VII (Prajadhipok, vládl 1925-1935) u příležitosti 150 tého výročí města v roce 1932. Renovace celého chrámu byla provedená i za panování současného krále Ramy IX, (Bhumiphol Adulyadej), při oslavách dvoustého výročí Rattanakosin (Bangkoku) v roce 1982.


Smaragdový Buddha


Tento chrám je nejposvátnějším ze všech thajských chrámů a malá soška ze zeleného jadelitu (ne ze smaragdu) je nejsvětějším zpodobněním Buddhy v zemi. Je Thajci pokládán za palladium království stejně jako byla kdysi socha Pallas Athene pokládána za ochránkyni města a státu ve starověkém Řecku. Vlastní soška je vysoká 66 cm a v základně je široká 48 cm. Je umístěná na vysokém zlatém oltáři v Královské kapli a král ji osobně třikrát ročně převléká. Pro letní období obléká korunu a drahokamy, pro zimní období zlaté roucho a pro období dešťů zlacené klášterní roucho a čelenku.


Chrám a nástěnné malby


Chrám Wat Phra Kaeo je situován v severovýchodním rohu komplexu Grand Palace a skládá se z několika ojedinělých budov hojně ozdobených zlacením, lakovanými barevnými dlaždicemi a vykládanými okny. Královská kaple se sochou Smaragdového Buddhy (většinou jsou návštěvníci zklamáni z její velikosti) je na stěnách zdobená výjevy z Buddhova života, zatímco velkolepé perleťové dveřní intarzie jsou inspirovány epizodami z Ramakienu, thajské verze indického eposu Rámájana. Pozlacené vnější stěny a andělé odrážejí sluneční paprsky a bezpočet zvonků na střeše nabízí svůj hlas větru...


Na horní terase


vedle Královské kaple se nacházejí další tři velmi posvátné budovy: Královský Pantheon (Prasad Phra Thepbidon), obklopený pozlacenými kinaree (mužskými) a kinara (ženskými), napůl lidskými postavami. V něm jsou v životní velikosti umístěny sochy králů Dynastie Chakri (Pantheon je otevřen jen jednou v roce - 6.dubna v den dynastie Chakri a navštívit ho může jen úzký okruh členů královské rodiny). Dále je tu knihovna (Phra Mondop), kde je uložena Tripitaka (trojí koš), nejzávažnější písemný pramen buddhismu a nakonec působivá zlatá chedi Phra Si Ratana s Buddhovým popelem. Vedle stojí model Thajci zničené khmerské svatyně Angkor Wat, která připomíná, že Kambodža byla kdysi součástí Thajska (a také naopak). Celý areál je obklopen ochozy s nádhernými freskami z Ramakienu.


Legenda o Smaragdovém Buddhovi


Soška byla nalezena v roce 1434, když udeřil blesk do chedi Wat Phra Kaeo v Chiang Rai v severním Thajsku a objevila se jednoduchá štuková soška. Ta zůstala v klášteře několik let, než se začal štuk drolit a objevila se jadelitová soška. Současně došlo k několika zázrakům, které daly sošce pověst nositelky štěstí. Když se o tom dověděl král z Chiang Mai vyslal armádu slonů, aby ji přivezla. Zvířata, na kterých byla soška naložena ovšem náhle po cestě odmítla pokračovat, ať se snažili je sebevíc pobízet. Na místě kde se zastavila byl posléze vystavěn chrám a transport se vrátil do Lampangu. V dalším století se soška několikrát stěhovala, až ji v roce 1552 při jednom válečném tažení sebrali Laosané a umístili ji do Wat Phra Kaeo ve Vientianu. Odtud ji v roce 1778 do Thajska vrátil při odvážné vojenské operaci generál Chao Phraya Chakri (později král Rama I.) a umístil ji do chrámu Wat Arun, odkud byla 5.března 1785 při velkém procesí po řece přenesena na svoje dosavadní místo. Podle jiné verze se do Laosu dostala jako svatební dar thajské princezny, která se tam přivdala a byli to Thajci, kteří ji v Laosu ukradli zpět, což jim Laosané dodnes nezapomněli.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Thanon Nophralan
Telefon 0-2224-3328, 0-2226-0255, Fax: 0-2225-9158
Otevřeno denně 8.30 - 11.30, 12.00 - 15.30
Vstupné 500,- BTH , společné vstupné s Grand Palace
Spojení BUS: 1, 3, 15, 25, 32, 39, 47, 53, 80, 82, 91, 203, 501, 503, 508, 512

BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Grand Palace

Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus