Národní muzeum


K tomu, abychom se blíže seznámili s poklady thajského umění a archeologickými nálezy, budeme potřebovat minimálně tři hodiny, ale spíše celý den. Uměleckým dílem je i většina budov ve kterých jsou tyto nádherné sbírky uloženy. K jejich vlastní škodě ovšem většina návštěvníků Bangkoku Národní museum nechává nepovšimnuto...


Hlavní sbírka


Národní museum založené v roce 1874 králem Rámou V. sídlí v paláci Wang Na, což byla původně součást komplexu Grand Palace. Prohlídka začíná užitečným seznámením s thajskou historií. Nepřehlédněme nápis na černém kamenu, je to nejstarší dochovaný záznam (z období Sukhothai) v thajském písmu. Ve dvou moderních budovách se nacházejí hlavní sbírky předthajského a thajského sochařského umění, ale i další umělecká díla z různých koutů Asie. V expozici v jižním křídle uvidíme nejstarší, klasickým řeckým sochařstvím výrazně ovlivněné zobrazení Buddhy z indické Gandhary. V přízemí vedlejší budovy je velkolepá sbírka královských pohřebních vozů, z nichž nejpozoruhodnější je Vejayant Rajarot, postavený v roce 1785 pro Ramu I. Příležitostně se používá i dnes, i když jej musí táhnout 300 mužů.


Palác Wang Na


V obytném paláci postaveném v roce 1780 pro následníka trůnu je dnes uložena jedinečná sbírka thajských uměleckých předmětů. Roztomilý Červený dům (Red House), který kdysi patřil princezně Sri Sudarak, je zřízen ve stylu její doby.


Kaple Buddhaisawan Chapel


Podle pověsti stvořili zde vystavenou sochu Phra Sihing Buddha bohové a ve 13. století se dostala ze Srí Lanky do Sukhothaie. I když socha ve skutečnosti pochází až z 15. století, těší se velké úctě a účastní se procesí při oslavách thajského Nového roku. Vynikající nástěnné malby v kapli zachycují výjevy z Buddhových životů.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Thanon Naphratad , vchod je ze Sanam Luang
Telefon 0 2224 1333, 0 2224 1404
Otevřeno St-Ne 9.00 - 16.00
Vstupné 100,- BTH
Spojení

BUS: 3, 6, 7, 9, 11, 12, 17


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus