Grand Palace


Velký nebo také nazývaný královský palác byl do roku 1946 sídlem thajské královské rodiny. Palác je bezpochyby velkolepý, někomu se však může zdát, že je pro všechny nashromážděné poklady až příliš malý. Nicméně celkový dojem z něj je skutečně strhující. V prvotním okouzlení při vstupu do tohoto komplexu může návštěvník snadno podlehnout snivé dezorientaci, ale přesto lze palác snadno rozdělit na několik zcela specifických oblastí a rozlišit zde několik velice zvláštních budov. Nedílnou, ale zcela samostatnou (i když notoricky směšovanou) součástí je chrám Wat Phra Kaeo. My si popíšeme některé budovy vlastního paláce:


Dusit Maha Prasad (Trůnní sál Dusit)


Byl postaven za krále Ramy I. (1784) jako přijímací hala. Původně byl koncipován jako kopie největší Ayutthayské stavby Sanphet Maha Prasat. Po pěti letech byl stržen, přestavěn, zmenšen a prosvětlen. Jedná se o vůbec první cihlovou stavbu ztvárněnou v typicky thajském stylu (Rattanakosin). Mimo jiné tu můžeme vidět zejména původní týkový trůn krále Ramy I. Dnes slouží pro každoroční slavnosti výročí Dne korunovace a také jako márnice, kde jsou na katafalku vystaveni příslušníci královské rodiny než jsou oficiálně zpopelněni na Sanam Luang. Naposledy zde tak "čekala" v roce 1996 skoro půl roku královna matka než byly postaveny všechny potřebné funerální budovy a připraven pohřeb.


Pavilon Aphonphimok


Malá okouzlující, původně dřevěná budova postavená králem Mongkutem (Rama IV), inspirovaná královským letním sídlem v Bang Pa-In. Sem byl v dřívějších dobách dopravován král na svých nosítkách. Zde si oblékal úřední roucho před tím, než přijal jakoukoliv audienci v přilehlém Trůním sále.


Chakri Maha Prasad (Trůnní sál Chakri)


Tato velkolepá budova, snadno rozpoznatelná mezi ostatními, navržená anglickým architektem Johnem Chinitzem byla uvedena do provozu nadšeným obdivovatelem Evropy a její architektury Ramou V. u příležitosti stoletého výročí panování dynastie Chakri v roce 1882. Bývá často označována za faranga (cizince) s čelenkou chada (čelenka thajských tanečnic), zřejmě proto, že hlavní budova v imperiálním viktoriánském stylu je zakončena třemi typicky thajskými špičatými věžičkami. V přízemí se nachází historická zbrojnice a strážnice palácové stráže. V prvním patře se nachází Trůnní sál a impozantní přijímací hala s portréty králů dynastie Chakri. Ve druhém patře jsou uloženy urny s popelem zemřelých příslušníků královské rodiny. Budovu střeží vojáci v bílých koloniálních uniformách a střídání stráže je oblíbenou turistickou atrakcí.


Vnitřní palác


Je pro veřejnost nepřístupný a přísně střežen palácovou stráží. Fungoval jako samostatné mini-město se vším potřebným pro život členů královské rodiny včetně školy a harému.


Phra Maha Monthien


Je seskupení tří propojených budov:
- Sál Amarin Winichai - postavený za Ramy I., korunovační místnost s trůnem ve tvaru člunu. Je nejposvátnější místností v tomto komplexu a přímý vstup sem je umožněn pouze králi. Ostatní včetně členů královské rodiny sem musí projít přes další sály.
- Sál Phaisan Thaksin - sloužil jako privátní jídelna královské rodiny nebo jejích hostů. V roce 1809 zde byl korunován král Rama II. 
- Sál Chakraphat Phiman - sloužil jako rezidence prvních tří králů dynastie Chakri. Každý z králů zde tradičně tráví první noc po korunovaci.


Zahrady Siwalai


Překrásné parkové úpravy. Pro návštěvníky uzavřené a určené pouze pro státní účely. Její součástí je Phra Buddha Ratana Sathan, nádherný chrám zdobený složitou mozaikou a Kaple Ramy IV.


Sál Borophiman


navazuje na zahrady. Je to královská rezidence z doby Ramy VI., dnes sloužící k přijímání vysokých církevních hodnostářů a Audienční síň z doby Ramy I., sloužící ke královským ceremoniím a dříve také k výcviku královských slonů.


Pozor na oblečení !


Do všech thajských chrámů a památek bychom měli volit přiměřený oděv. Do komplexu Grand Palace to platí dvojnásobně. Je zcela nepřípustný vstup v šortkách nebo s obnaženými rameny (stačí košile nebo tričko s krátkým rukávem, není možno ramena zakrýt jen šátkem!). Muži musí mít dlouhé kalhoty až na zem. Ženy dlouhé kalhoty nebo sukni pod kolena. Splnění těchto kritérií je u vstupu přísně kontrolováno. Požadovaný oděv je možno si zde za poplatek půjčit.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Thanon Nophralan
Telefon 0-2224-3328, 0-2226-0255, Fax: 0-2225-9158
Otevřeno denně 8.30 - 15.30
Vstupné 500,- BTH, v ceně je vstup do Pavilonu mincí a Muzea Vimanmek
Spojení

BUS: 1, 3, 15, 25, 32, 39, 47, 53, 80, 82, 91, 203, 501, 503, 508, 512


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Wat Phra Kaeo

Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus