Chumphon (3)


OKRES PHATO


Rafting


je v tomto okrese připraven pro milovníky přírody. Nabízí se obdivuhedné výhledy na skály po obou březích. K dispozici jsou dvě trasy, cesta trvá asi 3 hodiny a ideální doba je únor-duben.


Buddhův lotos


budete hledat v Maditeranaian lese především okolo vodopádu Haew Loam. Legenda praví, že označuje cestu, kterou kráčel Buddha. Je velký přibližně 24 palců, kvete pouze jednou v roce 5 dní a vydává zvláštní hlasitý zvuk. Mladý lotos je oblíbenou pochoutkou různých zvířat (jelen, prasata, želvy). Je velice ceněný a květ se prodává přibližně za 1000,- THB. Sušený se louhuje ve vodě nebo v bílém džinu a užívá pro povzbuzení aktivity především starými lidmi nebo ženami po porodu.


Vodopád Tab Khon


je velice vysoký vodopád v Pak Song Subditrict. Padá z 30 metrového útesu a má 2 úrovně. Je obklopen krásnou přírodou. Návštěva se doporučuje pouze mimo období dešťů a je zde možno kempovat a pozorovat divokou zvěř v noci.


Vodopád Haew Loam


Leží přibližně 120 km od města. Nedotčené okolí plné kopců a blízkost pralesa dává možnost vyniknout tomuto vodopádu, který má dvě úrovně. Na druhé úrovni, která je nejkrásnější, padá proud vody z výšky 25 m z útesu do jezírka, které je plné pozoruhodných kamenů. Dále vtéká do řeky Lang Suan, na které je možnost raftingu. Návštěvník má tak příležitost vychutnat si krásu přírody po obou březích řeky. Ideální doba pro návštěvu je listopad až únor.


OKRES SAWI


Wat Phra That Sawee


Tento chrám se nachází u řeky Sawee. Podle legendy se tu zastavila k odpočinku armáda krále Phra Chao Sri Thamma Sokaraj a stala se podivná událost: z nedalekých zřícenin vylétla spolu s hejnem jiných i bílá vrána. Král proto nařídil prozkoumat sutiny a nakonec byla vykopána pagoda s nádobou ukrývající Buddhovy relikvie. V Ayutthayské éře byla postavena nová pagoda, která byla restaurována v roce 1916. V popředí chrámu stojí svatyně "Sarn Phra Sua Muang".


Pláž Sai Ree Sawee


je nejkrásnější pláž v okrese (Tha Hin Subdistrict). Velká písečná pláž je lemovaná dlouhou řadou kokosových palem a je dobrá pro relaxaci. Je snadno přístupná autem po odbočení ze silnice  č.41 Chumphon-Sawe.


Wat Phra That Thum Khawan Muang


chrám je v Napho subdistrict, 2 kilometry od Sawee. Je to klidný chrám plný stromů sekty Thumayuth. Zajímavá je pagoda s Buddhovými ostatky na malém vápencovém kopci, odkud je pěkný rozhled po okolí.


OKRES THA SAE


Národní park Kapoh Waterfall


Tento park je v Sului Subdistrict, 30 kilometrů od Chumphonu. Má rozlohu 7000 rai a příjemnou atmosféru s chladným lesem a malým vodopádem s dostatkem vody po celý rok. Uvidíte tu mnoho druhů rostlin, ptáků a zvířat.

 


Wat Thep Chareon nebo jeskyně Rup Ror


tento chrám najdete v Tha Kham Subdistrict blízko skalního útesu. Ve skalách je tu 8 tajemných jeskyní. V jedné z nich je více než 200 bronzových a lateritových Buddhů, v jiné dvě staré sochy Buddhy jménem "Luang Pou Luk Muang". V jeskyních uvidíte i překvapivě krásné krápníky. Na začátku května se tu koná tradiční slavnost otevírání dveří jižních hranic města.


Wat Na Sarng


Tento chrám je umístěný na břehu řeky Thasae v Thasae Subdistrict. Je to starobylý chrám s mnoha Buddhovými sochami. Nejvýznamější je zázračný 15 metrů dlouhý ležící Buddha z roku 1948.


Svatyně Pho Tha Hin Chang


Tato uctívaná svatyně na úpatí kopce se nachází v Saluil Subdistrict  na 453. kilometru Phetkasem silnice. Jen málokterý z projíždějícvích řidičů tu nevzdá hold.


OKRES THUNG TAKO


Jeskyně Chan Rain


je pradávná jeskyně v Tako Subdistrict přibližně 25 kilometrů na jih od okresního města. Má mnoho krásných krápníků a bývala domovem prehistorických obyvatel.


Vodopád Thab Chang


Tento je krásný vodopád je v Národním parku Khlong Phrao, Tako Subdistrict. Je obklopený mnoha stromy a žije tu velké množství zvěře. Dostanete se k němu po odbočení z hlavní silnice č.41.


Pláž Arunothai


je velká 6 km dlouhá borovicemi lemovaná pláž v Paknam Tako Subdistrict. Nedaleko stojí svatyně Sadei Krom Luang Chumphon Khet Udomsak. Na pláži si můžete pronajmout loď na výlet k nedalekým ostrovům.


FESTIVALY


Lang Suan festival ovoce


Každoročně v srpnu. Konají se přehlídky a soutěže ovoce, volba královny krásy a řada dalších forem místní zábavy.


Festival mořského světa v Chumphonu


březen-duben v Hat Sai Ri. Cílem tohoto festivalu je podpora turistiky a ochrana přírody. Konají se rybářské a fotografické soutěže, výstavy a minimaratón.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Ovoce


Chumphon je proslavený ovocem a kávou. Hlavní silnice lemují řady stánků nabízejících místní druh banánů, ananas, durian, mangosten, rambutan, melouny, langsad a různé druhy kompotů a sušeného ovoce.


Káva


Čerstvá káva je k dostání většinou u benzínových stanic na Phetkasen silnici, počínaje 472. kilometrem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chumphon 1 - první část (město)

Chumphon 2 - druhá část

Ostrovy - v provincii Chumphon

Kapoh Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Chumphon NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám