Chumphon (1)


 

Počet obyvatel

470 000

Rozloha

6 009 km 2

Hlavní město provincie

Chumphon (34 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

463 km

Sousední provincie

Prachuap Khiri Khan, Surat Thani, Myanmar, Ranong

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Chumphon, Tha Sae, Pathiu, Lang Suan, Lamae, Phato, Sawi, Thung Tako, Lang Suan Sub-district Municipality, Muang Chumphon Municipality


ÚVOD


Tato provincie leží v nejsevernější části Jižního Thajska (říká se o ní že to je brána jižního Thajska) a rozlohou je to čtvrtá největší provincie jihu. Provincie je dlouhá a úzká. Na západě tvoří vysoké hory přírodní hranici s Barmou a na východě jsou pláže v délce 222 km a 47 malebných ostrovů, které si postupně získávají vzrůstající oblibu mezi potápěči.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


San Lak Muang


je svatyně s městským sloupem. Najdete ji proti radnici a je to uctívané místo obyvatel města.


Památník mladým vojákům 2.světové války


je na levé straně silnice č.4119, přibližně 5 kilometrů z Chumphonu. Byl postaven na počest mladým vojákům z Chumphonu bojujícím proti Japonsku v roce 1941 (japonská armáda se v této oblasti vylodila na několika místech).


Wat Cho Fah Sala Loi


chrám je přibližně 8 kilometrů z města. V tomto chrámu žil Luang Pu Song-Chanthanaro, slavný náboženský učitel, který zemřel ve věku téměř 100 let. Tento mnich je ctěný lidmi v Chumphonu a okolních provincií.

 


Park Khao Phang


je nová rekreační oblast asi 12 kilometrů z města na silnici Chumphon-Tha Sae. V parku plném stromů stojí svatyně Sadej Naikhrom Luang Chumphon Khet Udom Sak a vysílač armádní televize Chanel 7.


Wat Phra Yai


najdete asi 29 km od Chumphonu (silnice č.41). Na vrcholu kopce se nachází největší Buddha v jižním Thajsku (vysoký 40 m), postavený v roce 1993. Až k němu se nechá pohodlně zajet autem a nabízí se odtud spektakulární výhled do okolí.


Svatyně Prince z Chumphonu


je v Moo 7, Had Sai Ree Subdistrict, asi 20 kilometrů z města. Je to památné místo lidí celé provincie. Stojí tu památník admirála Phra Boromawong thir Kromluang Chumphon Khet Udomsak, otce thajského královského námořnictva (zemřel 1923). V areálu je také muzeum dokumentující jeho život a činnost s řadou jeho osobních věcí.


Válečná loď


stojí nedaleko památníku. Je to velký torpédoborec pojmenovaný Royal Chumphon. Je 68 metrů dlouhý a 6,55 metru široký. Vyřazen z výzbroje byl 26. listopadu 1975 a instalován zde byl v roce 1979.


Cho Muang


je kopec nedaleko svatyně Prince z Udomsaku. Je odtud krásný výhled na záliv a ideální místo pro piknik v přírodě. Najdete tu také uctívanou sochu Buddhy v Phra Thad Jedee Sri Chumphon.


Jeskyně Khao Khun Krating


je umístěná 12 kilometrů od Chumphonu na silnici č. 41 (Chumphon-Luang Suan). Jsou to dvě jeskyně 30 metrů nad zemí, k jejichž vchodu vedou betonové schody. Na útesu mezi nimi se nachází barevné geometrické prehistorické kresby.


Jeskyně Kaeo Kho Ram


je ve vesnici č.12, Banna Subdistrict, 25 kilometrů od Chumphonu (silnice č.41) Má mnoho krásných krápníků ve dvou jeskyních (Tham Lom a Tham Kaew).


Pláž Thung Makham


Místo je rozděleno na vnitřní a vnější pláž Thung Makham. Pláž tvoří dva polokruhy. Uprostřed leží poloostrov s různě velkými kameny, které slouží jako hráze mezi plážemi. Na severní straně je vnitřní Thung Makham, jejíž pláže s kokosovými palmami se táhnou v délce 1 km. Vedle je vnější Thung Makham, která se táhne v délce 3 km na jih. Na pláži jsou ve stínu kokosových palem chrámy Suwan Kaha Wongs Temple a Pong Pang Temple. Za chrámy je 30 m široký a 80 m dlouhý útes.


Pláž Paradonphap


Dlouhá pláž, souběžná se silnicí, lemovaná kokosovými palmami a mnoha dobrými restauracemi, které nabízí jídla z mořských živočichů.


Pláž Phadaeng


Další pláž, která by neměla uniknout vaší pozornosti. 10 m vysoký červený útes vám otevře krásný výhled na moře a okolní pláže.


Pláž Sai Ree


Rozlehlá pláž s mnoha přímořskými restauracemi. Je zde rovněž pomník zakladatele Thajského Královského Námořnictva, admirála Phra Boromawongthir Kromluang Chumphon Khet Udomsak. Toto místo nahání místním obyvatelům strach.


Ostrovy


V provincii se nachází 47 malebných ostrůvků, které bývaly opomíjeny turisty pádícími dále na jih. V poslední době tato místa objevují zejména potápěči.

Přehled ostrovů ...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chumphon 2 - druhá část

Chumphon 3 - třetí část

Ostrovy - v provincii Chumphon

Kapoh Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Chumphon NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám