Nakhon Nayok


 

Počet obyvatel

250 000

Rozloha

2 122 km2

Hlavní město provincie

Nakhon Nayok (18 500 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

106 km

Sousední provincie

Pathum Thani, Sara Buri, Nakhon Ratchasima, Prachin Buri, Chachoengsao

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Nakhon Nayok, Pak Phli, Ban Na, Ongkharak, Muang Nakhon Nayok Municipality


ÚVOD


Nakhon Nayok je 900 let staré historické město. Bylo založené během Dvaravati období a jméno Nakhon Nayok bylo označení východního posádkového města Ayutthayi, coby nového thajského hlavního města (1350). Většina provincie jsou zalesněné svahy kopců (většinou přírodní rezervace), ozdobené vodopády apod. Stručně řečeno je to jedna velká botanická zahrada.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Wat Phramanee


Tento chrám vzdálený 5 km z Nakhon Nayok u vodopádu Sarika (silnice č.3050), je umístěný blízko hřbitova japonských vojáků z druhé světové války. Uvnitř chrámového komplexu se nachází i památník těmto vojákům.


Dong Lakon


starověké město lokalizované 9 km od Nakhon Nayok pochází z Davaravati období (6.-13. stol.) a rozkládá se na území 600 x 700 m. Byla zde nalezena řada náboženských artefaktů, Buddhovy hlavy, pečetě a klenoty. Vykopávky z této oblasti jsou vystavené v národním muzeu v Prachin Buri.


Vodopád Sarika


Lokalizovaný 15 km na východ od Nakhon Nayok, po silnici č.3050. Tento malebný devíti úrovňový vodopád padá ze zalesněného kopce a je to populární cíl mnoha návštěvníků.


Vodopád Nang Rong


Dostaneme se k němu po silnici č.3049. Tento víceúrovňový vodopád protéká kolem velkých skal a má tůň vhodnou na koupání.

 


NÁRODNÍ PARK KHAO YAI


Park můžete navštívit motorovými vozidly po celý rok, ale zdaleka nejlepší způsob jak poznat místní flóru a faunu je připojit se k některému treku do džungle pořádanému z Nakhon Nayok. Tento thajský druhý největší národní park pokrývá oblast 2168 km2, z nichž přibližně 25% spadá pod provincii Nakhon Nayok (zbytek zasahuje do sousedních provincií Saraburi, Prachin Buri a Nakhon Ratchasima). V parku se nachází několik krásných vodopádů, včetně uvnitř provincie Nakhon Nayok hrůzostrašného Haeow Narok (propast pekla), který padá v senzačních kaskádách skrz zalesněné hory na roviny dole. Zdejší husté lesy a rozlehlé náhorní roviny jsou domovem širokého spektra savců, včetně slonů, tygrů, gibonů a jelenů, více než 300 druhů ptáků, včetně zoborožce obřího a stříbrného bažanta a více než 2500 druhů stromů, rostlin a květin.


Treky do džungle


Takové výpravy byly zahájeny v roce 1992 a jsou nesmírně populární mezi turisty, kteří chtějí zažít přírodní krásy Khao Yai v nejlepší možné podobě. Nejvhodnější období pro návštěvu je od prosince do června, ale může být závislé na aktuálním počasí. K dispozici průvodci a za malý poplatek vybavení jako stany, spací pytle atd. Pro další informace kontaktujte Nakhon Nayok provincial reservation office (037) 311-273.


Rafting na řece Nakhon Nayok


Plavba na kánoích začíná na kanále Wang Ta Krai a vede přes most Wang Ta Krai po kanálu Nang Rong až do řeky Nakhon Nayok. Je tam mnoho zastávek na břehu řeky jako v Ban Dong, Kaeng Sam Chan, Wang Kutapha a Wang Yao. Vzdálenost pro každou část cesty je 2-5 km. Plavba na kánoích je vzrušující vodní sport, podnětný a docela bezpečný. Sarika Canoe Association poskytuje kánoe a potřebné vybavení jako záchranné vesty a helmy, stejně tak trenéry pro turisty. Centrum je umístěné u mostu Wang Ta Krai. Nejlepší čas pro plavbu je červen-říjen. Pro bližší údaje kontaktujte TAT Central region 8 (Nakhon Nayok), (037) 312-282, 312-284 a Sea Sport Co.,Ltd., Bangkok (02) 316-9150, 316-9382 a Salika Canoe club (01) 451-8830.


FESTIVALY


Marian Plum festival


obvykle se koná v únoru v Khong Eye Kaew (blízko vodopádu Sarika) na podporu a propagaci Marian Plum, zemědělských výrobků a řemeslných produktů. Koná se průvod zemědělských výrobků, soutěže Marian Plum a dalších zemědělských výrobků, soutěž krásy a prodej zboží za zvláště nízké ceny.


Nakhon Nayok - trh místních produktů


Trh se obvykle organizuje během období buddhistického půstu (červenec - říjen) na Suwanasorn Rd. Cílem je propagace místních produktů a turistika. Uvidíte mnoho soutěží zemědělských výrobků, jídla, mnoho studentských aktivit, různé výstavy vládních a veřejných agentur a prodej zboží za zvláště nízké ceny.


Ngan Sart Thai - veslařské závody


obvykle se koná během období Sart Thai (září - říjen) v Thaveepool Rung Sun Sai Moon district, Amphoe Ong Kharak. Mimo vlastních veslařských závodů dlouhých člunů je tam možno zažít mnoho aktivit a zábavy dlouho do noci.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Nakhon Nayok je nejznámější dvěma místními produkty - modrou a bílou keramikou, jako např.: vázy, sklenice, schránky, hrnky na čaj, kávové soupravy a produkty z dekoračního mramoru jako jsou stojany na lampy, držáky na svíčky apod.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám