Prachin Buri


 

Počet obyvatel

450 000

Rozloha

4 762 km2

Hlavní město provincie

Prachin Buri (22 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

134 km

Sousední provincie

Chachongsao, Nakhon Nayok, Nakhon Ratchasima, Sa Kaeo

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Prachin Buri, Kabin Buri, Na Di, Ban Sang, Prachantakham, Si Maha Pho, Si Mahosot, Kabin Buri Sub-district Municipality, Muang Prachin Buri Municipality


ÚVOD


Prachin Buri je prosperující město s kořeny v hluboké historii. Jeho počátky sahají do doby před 800 roky do období Dvaravati. Z této doby pochází i vykopávky historických měst Sri Morakot a Sri Mahasot.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Wat Kaeo Pichit


se nachází u řeky Bangpakong, 2 km východně ze středu Prachinburi. Starý chrám byl postaven v roce 1879 za vlády krále Ramy V. Stavitelský sloh je zajímavý mix slohu thajského, čínského, evropského a khmerského.


Národní muzeum v Prachinburi


shromažďuje sbírku neocenitelného starověkého umění z Prachinburi a sousedních provincií. Najdeme tu ukázky starověkých artefaktů ze Sri Mahosot, starověkého města z Dvaravati periody, stejně tak příklady Lopburi a Khmer umění, jako: nástroje, potřeby pro domácnost, sochy, a další formy umění.


Vodopád Khao Ito


Je umístěný přibližně 12 km z Prachinburi po silnici č.33 směrem na Aranyaprathet. Vodopád má hodně vody v období dešťů a jeho okolí je přirozený les. Je častým cílem a oblíbeným místem odpočinku místních lidí. V okolí jsou také stánky s jídlem a nápoji. Nedaleko odtud se nachází Chakrapong hráz také známá jako Khao Ito hráz, která slouží pro zadržování voda pro zavlažování.


Vodopád Takro


je umístěný v Mooban 8, Tambon Bufai, přibližně 16 km z Amphoe Prachan-Takham po silnici č.33. Z parkoviště se musí jít k vodopádu ještě 500 m pěšky. Voda padá rychle z řady obrovských skal a přitéká sem z údolí Národního parku KhaoYai. Okolní oblast je zalesněná a nabízí chladnou a stinnou atmosféru. Je ideálním místem pro odpočinek.


Vodopád Tarntip


Je umístěný v Moo 10, Tambon Nong Kaeo, 18 km z Amphoe Prachantakam. Z parkoviště k vodopádu je to přibližně 500 m. Voda padá kolem řady obrovských skal dolů skrz laguny s křišťálově čistou vodou ideální pro koupání. Oblast je obklopená lesem ideálním pro turistiku. K dispozici jsou stánky s občerstvením a místním jídlem.


Starověké město Sri Mahasot


Je umístěné v Ban Kokwat, Tambon Kokpeep, Amphoe Sri Mahosot. Z Prachinburi po cestě č.319 přibližně 20 km, pak doleva na cestu č.3070. Toto velké starověké město o rozloze 700 rai, je obklopeno příkopem. Bylo postavené během Dvaravati období se značným vlivem Hinduistického bráhmanského náboženství, o čemž svědčí uctívané lingy a další sochy, právě tak jako vodní nádrže. Uvidíme tu nejméně 100 sakrálních míst.


Historický park Sri Morakot


Toto historické místo je umístěné ve Wat Sramorakot, Tambon Kokthai, Amphoe Sri Mahosot. Z Prachinburi po silnici č.319 (asi 23 km). Tato skupina starověkých rozvalin byla postavena během 9. - 13 století.


Největší a nejstarší Buddhova stopa


Mezi ruinami Historického parku Morakot  uvidíme Buddhovu stopu, která je největší a nejstarší v Thajsku (1,30 m široká a 3,50 m dlouhá) s kolem Drahma ve středu.


FESTIVALY


Festival ovoce


květen, červen - výstavy a soutěže ovoce a zeleniny, právě tak jako demonstrace různých zemědělských aktivit.


Závody dlouhých člunů


září - na řece Bangpakong. Různé kategorie dlouhých lodí soutěží o pohár věnovaný princeznou.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Tato část Thajska je dobře známá různorodými zemědělskými produkty a výrobky z různých typů dřeva a perleti.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Thab Lan NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám