Thajsko, Prachuap Khiri Khan - Hua Hin


ÚVOD


Hua Hin je prvním (chcete-li nejstarším) thajským plážovým letoviskem. Leží asi 220 km jižně od Bangkoku a spojení s ním mimo maličkého letadla, zajišťuje dálnice a železnice s nejkrásnější stanicí v Thajsku.

 

Na objednávku krále Ramy VI. a koloniálního železničního hotelu zde bylo v roce 1922 postaveno první golfové hřiště. Se stoupající oblibou lázní a plážových resortů se Hua Hin stalo útočištěm pro tehdejší královskou rodinu, zámožné obchodníky a nejvyšší sociální vrstvu z Bangkoku, stejně tak jako pro bohaté cizince. Princ Chulachakrabongse zde roku 1926 postavil svoje letní sídlo Klai Klangwon, které je stále ještě používané královskou rodinou.

Dnes je Hua Hin menším, ale velmi rozvinutým plážovým letoviskem s kompletními službami pro turisty. Pokud by se Vám i tohle zdálo rušné můžete se ubytovat na téměř liduprázných plážích v jeho severním satelitu Cha Am.


Obecná charakteristika


Aktivity, jako je jízda na koni po pláži, golf, nakupování, rybaření a koupání dělají z Hua Hin příjemné místo pro rodinnou dovolenou. Snadná dostupnost z Bangkoku - asi 3 hodiny po dálnici - jeho atraktivitu ještě zvyšuje.

Snad díky královské tradici se mu zatím vyhýbá masová turistika. Přesto je tu k dispozici pestrá škála výtečných plážových hotelů na nejvyšší úrovni.

 

Hua Hin je výtečným výchozím bodem pro výlety do řady nádherných národních parků - např. Kaeng Krachan a Khao Sam Roi Yot. Milovníci historie a památek se vydají do nedalekého Petchaburi nebo thajskeho Ro de Janeira - hlavního města provincie Prachuap Khiri Khan.


Pláže


Vlastní město Hua Hin má nádhernou pláž. Skalnatý ostroh s malou svatyní rozděluje pláž na dvě části. Na severní je rybářský přístav a druhá na jih je 3 km dlouhá, široká bělostná pláž zakončená chrámovou horou Khao Takiab. Přímo proti hlavní ulici vedoucí k moři je na pláži velká koncentrace slunečníků, lehátek a vyhlášených plážových restaurací. Naprostým unikátem zde jsou menší koníci chodící po pláži, na kterých se můžete romanticky svézt (pokud ovšem nejste větší než chudák koník...) .

Hua Hin je výborně zařízené plážové středisko se všemi druhy vyžití. Ale oproti Pattaya na opačné straně Thajského zálivu nabízí Hua Hin klidné prostředí, které si zachovává typicky thajskou atmosféru. Hua Hin je ideální pro rodiny s dětmi a pro ty, kteří chtějí uniknout shonu velkoměsta. Dále na jih se táhnou další téměř liduprázdné pláže u kterých pomalu vyrůstají osamocené hotely.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Khao Takiab


Jižně od hlavních pláží Hua Hin leží kopec Khao Takiap, na němž se nachází velké množství svatyní a poblíž leží chrám Wat Khao Lad, před nímž stojí 20 metrů vysoká socha Buddhy, který se dívá na moře. Hua Hin je příjemné letovisko, které nabízí klidné prostředí s typicky thajskou atmosférou. Je také vynikajícím výchozím bodem pro výlety k nedalekým vodopádům Pa La U nebo do národních parků Kaeng Krachan a Khao Sam Roi Yot.


Železniční stanice Hua Hin


jedna z nejkrásnějších železničních stanic Thajska je chloubou místních obyvatel. Postavena byla za vlády krále Ramy VI.


Palác Klai Kangwon


Palác nechal postavit král Rama VII. roku 1926 na severu Hua Hin. Palác se skládá ze tří residencí ve španělském stylu otočených k moři. Španělský styl byl vybrán, protože vyhovuje tropickému klimatu Thajska a splňuje funkci letní residence.


Wat Huai Mongkhon


Rozsáhlý nový chrámový komplex Wat Huai Mongkhon je zasvěcen zázračnému středověkému mnichovi Luang Poh Tuad, jehož 12-ti metrová socha chrámu vévodí. Chrám se nachází asi 10 km za městem.


Umělecké a řemeslné centrum Hua Hin


Centrum je umístěno ve starém, typicky thajském domě, na ulici Naepkhehat Rd. Je zde uložena sbírka prací moderního thajského umění, starého nábytku a mnoha obrazů s motivy minulosti Hua Hin.


Vodopády Pa La U, sloní treking


Oblíbený lokální výlet - odjedete na západ směrem k hranicím s Barmou. V jižní části národního parku Kaeng Krachan se vydáte na nenáročnou pěší tůru pralesem kolem nejslavnějšího vodopádu v oblasti Pa La U. V některém z jeho mnoha stupňů se můžete vykoupat. Součástí bývá návštěva sloní vesnice, projížďka na slonech.


Národní park Khao Sam Roi Yod, jeskyně Phraya Nakon


Oblíbený lokální výlet - 50 km vzdálený Národní park Khao Sam Roi Yod (Hora třista vrcholů). Po cestě uvidíte krevetové farmy a ananasové a ovocné plantáže. Příjezd do rybářské vesnice Ban Bang Bao a transfer člunem na pláž Laem Sala. Odtud cca půl hodinový výstup do hor a prohlídka famózní jeskyně Phraya Nakon. Uvnitř se nachází pavilon krále Rámy V., který je symbolem provincie Prachuap Khiri Khan. Sestup zpět na bělostnou pláž lemovanou piniemi, odpočinek, koupání. Transfer lodí zpět do rybářské vesnice a odjezd na thajskou farmu. V okolí farmy si můžete prohlédnout řadu exotických plodin jako jsou katusy na výrobu léčiv, seznámit se s pěstováním rýže, kokosových ořechů a ananasu.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Hua Hin - přehled doporučených hotelů

Prachuap Khiri Khan

Phetchaburi

Had Wanakorn NP - info o Národním parku (A)

Khao Sam Roi Yot NP - info o Národním parku (A)

Khao Ta Monglai FP - info o Národním parku (A)

Kui Buri NP - info o Národním parku (A)

Mae Rampreung NP - info o Národním parku (A)

Nam Tok Huai Yang NP - info o Národním parku (A)

Pah-Klang Aou FP - info o Národním parku (A)

Pranburi FP - info o Národním parku (A)

Thao-Kosa FP - info o Národním parku (A)