Rama VII.


Rama VII. - Král Prajadhipok (1925-1935)


Narodil se v Bangkoku 8.listopadu 1893. Byl 76. dítětem Krále Chulalongkorna a pátým synem Chulalongkornovy manželky, kterou si Král zvolil královnou. Král Prajadhipok nastoupil na trůn po smrti svého staršího bratra Krále Vajiravudha. Rozhodně nečekal, že se stane králem. Ještě devět měsíců před smrtí Krále Vajiravudha byl předpokládaným dědicem trůnu Princ Asdang Dejavudh z Nakhon Ratchasima, ale po jeho smrti v únoru 1925, se Princ Prajadhipok stal díky časové tísni a nepřítomnosti svých starších bratrů dědicem trůnu. V té době manželka Krále Vajiravudha, Phra Nang Chao Suvadhana, očekávala narození dítěte a kdyby se narodil syn, měl by on následovat svého otce jako Rama VII. Porod dcery se ale konal dva dny před smrtí Krále Vajiravudha a tak se Princ Prajadhipok stal králem pod titulem Rama VII. Vstupuje na něj neočekávaně, přestože byl čtvrtý v řadě posloupnosti po Králi Ramovi VI. a nebyl dobře připravený na tuto úlohu jak svojí výchovou, tak osobně. Kromě toho nebyl nejzdravější a dosáhl pouze věku 48 let. Jeho panování splývalo s celosvětovou hospodářskou krizí, která následovala po krachu na Wall Street v roce 1929 a jeho důsledky se určitým způsobem dotkly i Siamu.


Převrat


6.dubna 1932 slavila země 150.výročí Dynastie Chakri. O dva měsíce později (24.června) se uskutečnil státní převrat proti absolutní monarchii se snahou o nastolení parlamentního systému. Tím skončila 150-ti letá absolutní vláda králů Chakri a současně se zrodila konstituční monarchie. 10.prosince 1932 vyhlásil Král Prajadhipok ústavu po vzoru západních demokracií a o dva roky později 2. března 1935, se vzdává trůnu a odjíždí se léčit do Anglie. Nezanechal po sobě ale žádného nástupce. Národní shromáždění prohlásilo jeho synovce, Prince Ananda Mahidola, v té době desetiletého chlapce, jako zákonného dědice trůnu. Jako prohlášený monarcha (je mu dán titul Rama VIII.), nezletilý a stranou všeho dění zůstává se svojí rodinou ve Švýcarsku kde navštěvuje školu. Národní shromáždění jmenuje Radu regentů aby jednala v jeho zastoupení. Král Prajadhipok zemřel v Anglii 30. května 1941, během II. světové války a jeho popel byl přivezen zpět do Bangkoku jeho vdovou, Královnou Rambhai Barni v roce 1949.


Jediný thajský král v Čechách


Dne 8.9.2005 byla v Muzeu krále Prajadhipoka v Bangkoku otevřena výstava "Státní návštěva krále Ramy VII. Prajadhipoka v Československu a Maďarsku v roce 1934".

Výstava byla zorganizována velvyslanectvím ČR v Bangkoku ve spolupráci s Muzeem krále Prajadhipoka a se slovenským a maďarským velyslanectvím v Bangkoku. Jedná se o výstavu fotografií a novinových článků zachycujících návštěvu thajského krále Ramy VII v Československu a Maďarsku v roce 1934. Tato výstava je již druhým, a tentokráte podstatně delším, představením návštěvy krále Prajadhipoka v českých zemích thajské veřejnosti. Poprvé byla výstava krátce umístěna v muzeu krále Ramy VII. v prosinci 2004 u příležitosti 30. výročí navázaní diplomatických vztahů mezi ČR a Thajskem.

Návštěva krále Prajadhipoka byla první a doposud jedinou návštěvou thajského monarchy v českých zemích. Z tohoto hlediska má zásadní význam pro česko-thajské vztahy především v očích thajské strany, neboť instituce krále je v Thajsku vysoce ceněna a informace o zahraničních cestách všech thajských monarchů přitahují pozornost thajské veřejnosti. Návštěva krále Ramy VII. měla významný dopad především na další rozvoj obchodních a ekonomických vztahů mezi Thajskem a tehdejším Československem a výstava proto obsahuje řadu fotografií dokumentující návštěvu thajského monarchy ve velkých českých strojírenských a zbrojařských podnicích.

Výstavu doplňuje rovněž prezentace publikace k 70. výročí návštěvy krále Prajadhipoka v Československu, kterou vydalo Muzeum krále Prajadhipoka ve spolupráci se ZÚ Bangkok a Ústavem mezinárodních vztahů v Praze. Šedesátistránková publikace v anglickém a thajském jazyce doplněná o fotografie a kopie historických dokumentů velmi podrobně popisuje návštěvu thajského monarchy v Československu a její přínos pro rozvoj česko-thajských vztahů.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Královská rodina

Dynastie Chakri

Královnoa Rambhai Barni

Chakri Dynasty - Wikipedia