Thajsko, Satun - Ko Lipe


Obecná charakteristika


Rozlohou maličký ostrov ve tvaru širokého bumerangu cca 3,5 km na délku a 2,5 km na šířku obejdete pěšky za několik hodin. Počet stálých obyvatel je asi 800. Je jedním z více než 50 ostrovů patřících do Národního parku Tarutao. Jako jediný byl ale vyjmut z režimu národního parku a stalo se z něj vyhlášené turistické centrum.

Ještě před 20 lety žilo na ostrově jen pár stovek mořských cikánů. Před 15 lety se zde objevili první nezávislí cestovatelé, kteří o jeho panenské kráse právem referovali jako o jednom z posledních rájů na zemi. Zástupy baťůžkářů následoval turistický průmysl a v posledních několika letech zde vyrostlo nejméně 50 resortů od nejjednoduších chatiček až po spoustu kvalitních hotelů pro náročnou klientelu.

Nádherné pláže a vynikající lokace umožňující výlety za potápěním kolem okolních ostrovů sem lákají davy turistů. V hlavní sezóně bývají pláže trochu přeplněné a bez rezervace dlouho dopředu není k dispozici solidní ubytování.


Historie


Dříve nebyl ostrov osídlen. S odkazem na článek "Zpráva o dohledu nad Národním parkem Tarutao" v časopise vydávaném Mahidol University r. 1977, byl prvním obyvatelem ostrova Indonésan Hili (výslovnost "ngi-li" mezi místními). Jeho misionářská práce ho zavedla do Penangu a Siamu, kde se usadil na ostrově Ko Mai Kadan a oženil se s dívkou z vesnice mořských cikánů. Později přestěhoval své stanoviště na Ko Bulon a posléze na Ko Li-pe. V počátcích musel jezdit do Satunu pro rýži. Kokosy, které byly naplaveny na pobřeží zasadil a začal je pěstovat. Každý rybář, který chtěl lovit v blízkosti ostrova byl pozván, aby se na ostrově usadil. (Podle jiných pramenů zde byl dříve muž jménem Nai Mahmad. A sazeničky kokosových stromů dal Hilimu Phraya Phoominart Phakdi.) V roce 1909 Britové projevili zájem a na západní pobřeží Siamu přivedl guvernér Satunu lidi z Ko Sireh v provincii Phuket a Ko Lanta v provincii Krabi, aby osídlili Adang a ukázali Britům, že Thajci ostrov obývají a ten proto patří Siamu. Plán se ukázal plodný a Britové se přestali zajímat o Adang a okolí. Hili a mořští cikáni byli zakladateli 3 hlavních rodinných klanů na ostrově - Harn Thala, Thala Luek a Chamnarn Waree. Pojmy Chao Le (mořští lidé) nebo Thai Mai (nedávno naturalizovaní Thajci) jsou všeobecně mořskými cikány akceptovány, ale pojem Chao Nam (vodní lidé) je zamítán, protože nejen oni, ale všichni lidé pochází z vody.


Současnost


Na ostrově zatím není k dispozici žádný bankomat ani klasická banka (červenec 2013). Směnáren je naproti tomu dostatek. Ve velkých hotelích je samozřejmě možno platit kreditní kartou. Centrum ostrova protíná Walking street - dlouhá úzká ulička napěchovaná obchůdky, restauracemi, bary, službami a masážními salony.

Nejezdí tu víceméně žádné automobily a docela málo motocyklů. Proti plážím kotví flotila loděk, které jsou připraveny vydat se s Vámi na výlety a za šnorchlováním.

Množství turistů velmi zatěžuje ekologii ostrova, který se stává poněd traumatickým místem pro idealistickou nízkorozpočtovou baťůžkářskou klientelu. Ostrov se v poslední době jednoznačně orientuje na střední a vyšší klientelu a je také velmi oblíbený mezi Thajci.


PLÁŽE


Pattaya Beach


Hlavní a nejznámější pláž v jižní zátoce ostrova. Zářivě bílý písek připomíná jemný pudr. Pláž je široká a křišťálově čisté moře mělké. Záliv je z obou stran uzavřen skalními mysy. Při pláži je největší koncentrace výtečných hotelů a řada plážových restaurací. V podvečer ožívají nekonformní plážové bary. V hlavní sezoně bývá pláž zaplněná. Lehátka a slunečníky mají jen velké hotely.


Sunrise Beach


Dlouhá pláž na východním pobřeží ostrova. Pláž je užší a moře hlubší než Pattaya beach. V jižní klidné části se nachází několik kvalitních hotelů. Celá střední část je baťůžkářské gheto s nekonečným pásmem primitivních chatiček. Před nimi kotví stovka hlučných dřevěných lodí. Severní část je nejromantičtější s širokým pobřežím.


Sunset Beach


Maličká pláž na severozápaní straně ostrova. Je to klidné místo jen s minimální možností primitivního ubytování. Je ideální pro pozorování západu slunce a vzpomínání na staré dobré časy ostrova bez turistů...


Ráj potápěčů


Výjimečnost Lipe ale spočívá také v přírodní kráse zdejších korálových útesů. Fascinující jsou již nedaleko od ostrova, kde je k vidění množství barevných korálů a exotických tropických ryb. Na ostrově najdete řadu potápěčských center, které Vám jejich pozorování zajistí. Velmi populární je potápění kolem ostrova Adang, který je je z Ko Lipe lehce dostupný.


Cesta na Ko Lipe


Hlavním výchozím bodem pro cestu na Ko Lipe je přístav Pak Bara v provincii Satun. Odtud vyjíždí celoročně každý den řada lodních společností. Vzdálenost od pevniny (cca 60 km) zdolají za 1,5 - 3 hodiny podle velikosti lodě a podle toho, zda jedou přímo nebo se zastávkou na ostrově Ko Tarutao.

Do Pak Bara pojedete 1,5 - 2 hodiny buď ze Satun nebo z Hat Yai v provincii Songkhla. Dá se sem dojet železnicí, ale mnohem výhodnější je použít leteckého spojení některou z nízkonákladových leteckých společností, které nabízí kompletní kombinovanou dopravu z Bangkoku až na Ko Lipe.

Lodě zastavují na moři před pláží. Odtud se musí přesednout do dřevěných loděk, které Vás dopraví na pobřeží za poplatek.


Langkawi


V hlavní sezóně (od listopadu do dubna) lze kombinovat návštěvu Ko Lipe s nedalekým ostrovem Langkawi v Malajsii. Cesta lodí trvá asi hodinu.

V tomto období zde také operují lodní společnosti zajišťující spojení s dalšími ostrovy včetně Ko Lanta, Ko Phi Phi a Phuket.

Mimo hlavní sezonu tyto lodě nejezdí!


Zobrazit na mapě


Kliknutím na červenou značku se Vám zobrazí ikona se jménem hotelu. Pro korektní zobrazení informací o hotelu klikni na odkaz v ikoně pravým tlačítkem a vyber "otevřít v novém okně".


Doporučené zájezdy do této destinace:


1047 - Bangkok, Ko Lipe
1048 - Bangkok, Ko Lanta, Ko Lipe
1038 - Bangkok, Ko Phi Phi
1034 - Bangkok, Phuket - to nejlepší
1035 - Bangkok, Phuket, Ko Phi Phi
1036 - Bangkok, Phuket, Ko Lanta
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket


Podrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Lipe - přehled doporučených hotelů

Satun - informace o provincii

Ko Ta Ru Tao NP - info o národním parku (A)