Songkhla (1)


 

Počet obyvatel

1 260 000

Rozloha

7 394 km2

Hlavní město provincie

Songkhla (82 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

1 320 km

Sousední provincie

Satun, Phatthalung, Pattani, Yala, Malaysie

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Songkhla, Sathing Phra, Chana, Na Thawi, Thepha, Saba Yoi, Ranot, Krasae Sin, Rattaphum, Sadao, Hat Yai, Na Mom, Khuan Niang, Bang Klam, Singha Nakhon, Khlong Hoi Khong Minor-district, Ban Phru Sub-district Municipality, Sadao Sub-district Municipality, Hat Yai Provincial Municipality, Muang Songkhla Municipality


ÚVOD


Songkhla je provincie ležící na hranicích s Malajským státem Kedah (Saiburi), kdysi známá jako důležitý mořský přístav a místo obchodu. Jako historické město má Songkhla mnoho starobylých vykopávek, uměleckých předmětů, míst s kulturním významem ve spojení s ojedinělými tradicemi, nářečím a folklórem a snaží se uchovat bohaté kulturní dědictví i pro pozdější generace. Songkhla má nádherné pláže, okouzlující vodopády a půvabné jezero - to je pouze část úchvatného přírodního bohatství. Díky svému druhému centru - Hat Yai je také bránou do Malaysie. Songkhla, původním jménem "Sathing City", byla dříve Indy, Peršany a arabskými obchodníky, kteří sem jezdili za obchodem, nazývána "Singhala City". Singhala znamená hory jako Khao Dang a Khao Khieo (Červená a zelená hora) na pobřeží, které sloužily jako záchytné body.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Samila Beach


vzdálena asi 2,5 km od městského tržiště, pokryta jemným bílým pískem a ohraničena borovicovým hájem. Je odsud krásný výhled na Laem Son Onn na severovýchodě a pláž Chalathas na jihu. Pokud je úplně jasno, lze dohlédnout na vzdálený kopec Kao Seng na jihu. Hlavním objektem na pláži je socha Zlaté Mořské Panny, což je symbol města Songkhla.


Kao Noi


tento kopec leží 100 metrů za Samila Beach a je přístupný po větrných vydlážděných cestách. Při úpatí kopce na východní straně je malý park, kde se návštěvníci mohou občerstvit a k dispozici jsou zde i tenisové kurty. Na severovýchodě je malá živá zahrada. Na vrcholku kopce je zelený park a socha Kromluang Lopburi Ramase. Pro milovníky přírody je tu ke spatření skupina divokých opic, které se pohybují po svazích kopce.


Kao Seng


malá rybářská vesnice vzdálená 3 km od Samila Beach. Blízko je Národní Ústav Pobřežního Mořského Výzkumu a svatyně buddhistického mnicha. Kao Seng, současné jméno vesnice, pochází z thajského slova "Kao Saen", což znamená poklad, jehož hodnota je 900.000 bátů, a který se našel na blízké hoře Hua Nai Raeng.


Park vodního ptactva Khu Khut


park vzdálený 3 km od silnice č. 4083 v Mao 4, Tambon Khukhut, v okrese Amphoe Sathing Phra, 55 km od města Songkhla. Park má rozlohu 364 km2. Je to jeden z parků provincie Songkhla a je to ideální místo k pozorování ptactva. S odvoláním na podrobnou zprávu Oddělení Zemědělství žije v parku 44 tříd, 137 rodů a 219 druhů ptáků na prohlídku parku si lze pronajmout loď, a to za poplatek 150 bahtů na hodinu. Nejlepší doba pro návštěvu parku je v období prosince až března. Lovení je zde zakázáno, park slouží jako ptačí útočiště. Blízko parku je mnoho pláží s restauracemi a hotely, které jsou oblíbené mezi turisty. Jsou to známé pláže jako Hat Sai Kaeo, Hat Muang Ngam a Hat Sathing Phra.


Maharat Beach


pláž leží 500 metrů od kanceláře okresu Sathing Phra. 3 km dlouhá pláž s křišťálově bílým pískem je klidné místo pro potápění. Je ohraničena borovicemi, které poskytují chladivý stín pro odpočinek.


Sakom Beach


situována 1 km od silnice Asia 4,53 km od města Songkhla a 15 km od okresu Amphoe Chana. Blízko je další pláž Hat Soi Sawan. Je to ideální místo pro kempink a piknik. Nedaleký malý ostrůvek Ko Khaam je vhodným místem pro milovníky rybaření.


Jezero Songkhla - půvab mnoha tváří


největší thajské jezero je v jižní části provincie Songkhla a zasahuje i do části provincie Phatthalung. Malebné a tiché jezero s poloslanou vodou je na východě spojeno s thajským zálivem. Délka jezera je přibližně 80 km, šířka se pohybuje mezi 20 až 25 km a celková rozloha činí 365 km2, s mnoha většími i menšími ostrůvky, které nemají vlastní vodní zdroje. Jezero je pokryto zelenou mořskou trávou a vypadá jako louka uprostřed moře. Je bohaté na různé druhy vodních rostlin a formy vodního života. Z břehů jezera je možné vidět dva ostrůvky Mouse a Cat. Toto místo je typické pro provincii Songkhla, jedno z nejznámějších přímořských středisek v jižním Thajsku.


Most Tinsulanond


protíná jezero Songkhla jako součást dálnice č. 408. Je to nejdelší betonový most v Thajsku a má dvě části: první (1140 m) spojuje pobřeží Amphoe Mueang Songkhla u Ban Nam Krachai s jižním pobřežím ostrova Ko Yo; druhá (1 800 m) vede ze severu ostrova na pobřeží u Ban Khao Khiao. Most byl otevřen 25.září 1986.


Národní park Khao Nam Khang


plocha parku je pokryta panenským pralesem se dvěma vodopády - Tone Dard Fah a Tone Lard Fah. Je zde možné také pozorovat mnoho druhů ptáků. Park je přístupný ze dvou silnic - 26 km ze Sadaa, nebo 31 km z Mathawee.


Národní muzeum Songkhla


Na ulici Wichianchom Rd., muzeum, dřívější residence Phraya Soonthornrak (Nate Na Songkhla) bylo postaveno r. 1878. Roku 1894 dal Phra Wichit Warasart (Chao Phraya Yommarat) předělat na residenci pro okresního inspektora Songkhly a Nakhon Si Thammarat, a od r. 1896 je používán jako městský úřad Monthon Nakhon Si Thammarat. V současnosti jsou v muzeu vystaveny umělecké předměty a archeologické artefakty z prehistorického období Baan Chiang a doby kamenné a období neolitu Kanchanaburi, stejně jako artefakty ze starobylého království Srivijaya. Naproti muzeu jsou starobylé městské zdi.


Wat Matchimawat


Nebo také jinak nazývaný Wat Klang byl postaven před 400 lety jako královský chrám. Tuto stavbu najdeme v ulici Saiburi Rd. Vnitřek chrámu je vyzdoben nástěnnými malbami popisující historii Songkhly a buddhistické filosofie. Ve skutečnosti je muzeum "Phattharasin" v chrámu, kde jsou umístěny zajímavé starobylé umělecké předměty z okresů Amphoe Muang Songkhla, sathing Phra, Ranode a dalších.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Songkhla 2 - pokračování

Khao Nam Khang NP

Khuan Khao Wang FP

San Kala Kiri NP

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám