Thajsko - Phuket (1)


 

Počet obyvatel

320 000

Rozloha

543 km2

Hlavní město provincie

Phuket Town (80 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

902 km

Sousední provincie

Phangnga , Krabi

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Phuket, Kathu, Thalang, Pa Tong Sub-district Municipality, Muang Phuket Municipality

ÚVOD


Phuket je největší thajský ostrov (543 km2) a zároveň jediný ostrov, který je také provincií (nejbohatší v zemi). Je 48 km dlouhý a asi 22 km široký. S pevninou je spojen slavným mostem milenců jménem "saphán Sarasim". Býval regionální centrálou s bohatou a barvitou historií - v minulých stoletích se tu těžil ve velkém cín. Setkávali se tu obchodníci a dělníci z celého světa a dali tak základ multikulturní společnosti s výrazným vlivem čínským a malajským.

Na ostrově trvale žije více než 300 000 obyvatel a také více než 100 000 cizinců, kteří si toto místo vybrali pro strávení podzimu života. 70% povrchu Phuketu je hornatých. Západní pohoří prochází ze severu na jih Zbývajících 30% ostrova, hlavně ve středu a na jihu, jsou roviny. Doby cínové horečky jsou dávno pryč a hlavní hospodářskou plodinou je kokos a kaučuk, jejichž plantáže potkáte ve vnitrozemí na každém kroku.


Obecná charakteristika


Phuket je jednou z nejnavštěvovanějších rekreačních oblastí v jihovýchodní Asii (až 5 milionů za rok). Ostrov trochu trpící náporem turistů si však nadále zachovává azurové moře a bělostný písek nesčetných pláží. Dokonalá infrastruktura (kompletně obnovená po tsunami v roce 2004) a nepřeberné množství atrakcí uspokojí i nejnáročnější klientelu. Phuket je místem odkud startují potápěčské výpravy a výlety k ostrovům v zálivu Phang Nga a Phi Phi.

Je to místo kam se může vydat téměř každý - jak milovníci rušného nočního života velkých plážových letovisek, tak vyznavači samoty, kteří se ubytují na maličkých vzdálených plážích bez výdobytků civilizace. K dispozici je na 600 hotelů a resortů od těch nejluxusnějších, až po prosté bungalovy. Ostrov má veliké mezinárodní letiště a vynikající letecké spojení s celým světem.


PLÁŽE


Táhnou se v podstatě po celém západním pobřeží. V přehledu jsou řazeny podle oblíbenosti a navštěvovanosti. Nejsou zde uvedeny zdaleka všechny, je jich nejméně dvakrát tolik. Při jejich výběru musíte dobře zvážit, zda vyžadujete klid a osamění nebo rušnou pláž s vynikajícím zázemím.


Patong beach


Nejslavnější pláž na Phuketu se nachází v dolní části západního pobřeží. Je tři kilometry dlouhá, velmi široká a pozvolná se zářivě bílým pískem. Je lemována nekonečným pásem hotelů, obchodů a restaurací. Mimo tří menších hotelů ve středu pláže, jsou všechny ostatní odděleny plážovou ulicí. V zázemí pláže vyrostlo rušné město s veškerým servisem pro turisty a velkými obchodními a zábavními centry. V noci ožívá srdce pláže - ulice Bangla. Bary s dívkami a noční podniky nenechají v klidu jediné mužské srdce. Patong je nádherné, ale trochu rušné místo.


Karon beach


Druhá největší pláž Phuketu. Nachází se asi 15 km jižně od Patong a je jejím určitým protikladem. Snahou úřadů je zachovat ji jako místo pro klidnou rodinou dovolenou. 4 km dlouhá široká pláž se zdá skoro nekonečná. Písek je bílý a skřípe pod nohama. Pláž je oddělena silnicí od  hotelů, které jsou ovšem dostatečně daleko od sebe. Na jižním konci je korálový útes, který se táhne až k pláži Kata a ostrovu Poo. V severní části je největší koncentrace restaurací, barů a turistických kanceláří. Je to místo, které plně uspokojí příznivce plážového lenošení. Za rušnou večerní zábavou a nákupy ovšem musíte cestovat na Patong.


Kata beach


Jen několik kilometrů na jih se nachází nejmenší ze tří hlavních turistických pláží Phuketu, která je však zcela odlišná od Karon a Patong. Pláž je široká a klikatá. Voda je perfektní pro plavání a na severním konci pláže je korálový útes, který se táhne až k ostrovu Poo Island, asi 0,5 km od pobřeží. Je zde dostatek hotelů a resortů, restaurací, barů a klubů. Pozor hotely tu nejsou přímo u pláže, kterou opět odděluje silnice, ale jen na začátku a konci pláže a pak až v pěší vzdálenosti cca 10 minut.


Kata Noi beach


Jižně od pláže Kata je Kata Noi, malá kouzelná pláž s několika novými hotely a resorty, které sem následovaly nízkorozpočtovou klientelu, která si oblíbila zdejší jednoduché a levné ubytovací kapacity. Proti předešlým velkým plážím si zatím uchovává určitou formu komorní atmosféry.


Surin beach


Menší pláž v severní části západního pobřeží. Přezdívá se jí také pláž milionářů, protože tu vyrostla řada luxusních hotelů a privátních vil. Pláž je strmější a moře trochu zrádné, zejména při přílivu a odlivu a v období monzunů. To je místo pro movitou klientelu, která si chce užít absolutního klidu.


Kamala beach


Na jih od Surin beach, se nachází široký záliv, který právě prochází bouřlivým rozvojem. Přibylo tu spousty ubytovacích kapacit všech cenových kategorií. Pláž je strmější než nejpopulárnější trojice. Je to místo pro nekonformní klientelu a pro ty co se chtějí vyhnout tlačenici na pláži.


Záliv Chalong


Na jihovýchodě ostrova se nachází tento hlavní přístav Phuketu a největší "pláž" ostrova. Ao Chalong má dlouhý rovný povrch a mělké bahnité dno - při odlivu ustupuje voda až do vzdálenosti 1 km od pobřeží. Pláž je malebná, ale není vhodná ke koupání. Mnoho turistů, kteří odjíždí na ostrovy na jih od Phuketu, vyjíždí z mola Chalong. Zdejší restaurace jsou vyhlášené jídlem z plodů moře. Je to také centrum jachtingu.


OSTROVY


Ko Keaw


Krásná maličká pláž, neporušená příroda a korály - to vše je k vidění na těchto dvu ostrůvcích 3 km od Rawai, jižně od Phrom Thep. Je zde také obrovská socha Buddhy. Cesta lodí z Rawai trvá pouze 15 minut.


Ko Lon


Velký, hornatý ostrov ležící pouze 20 minut lodí z pláže Chalong na jižním Phuketu. Zdejší obyvatelstvo se hlásí hlavně k Islámu a pracují jako rybáři a na gumovníkových a kokosových plantážích.


Ko Hay


ostrov jižně od Phuketu je dobře známý díky korálovým útesům. Vedle korálových útesů jsou zde dvě krásné pláže - na severu a na západě. Koh Hey je součástí mořské rezervace, ale ubytování, restaurace, vodní sporty a potápění - to vše je zde běžné. Lodě sem odjíždí z Rawai a Chalong.


Ko Racha Yai


Je jeden ze dvou ostrovů jihozápadně od jižního pobřeží Phuketu. Na západním pobřeží je krásná pláž uzavřená kopci ve tvaru podkovy Ao Tawan Tok. Čistá písečná pláž a křišťálově průzračná voda sem přitahují mnoho výletníků z Phuketu. Na vrcholu kopce je vyhlídka na celý ostrov. Na východě, na Ao Kon Kae, je ideální místo pro potápění. Na ostrově je možno se ubytovat.


Ko Racha Noi


Ostrov ležící 10 km od Raya Yai na korálovém útesu má více skal než pláží. Na malé pláži na západě je lodní přístaviště. Okolní vody jsou smaragdově zelené, výtečné pro rybaření, koupání zde se však nedoporučuje.


Ko Mai Ton


Malinký ostrůvek jižně od Phuketu je ceněn pro stále neporušenou přírodu, pláže s bílým pískem a křišťálově čistou vodu, ideální pro plavání, potápění a rybaření.


Ko Yao Yai a Ko Yao Noi


Jedná se o dva velké ostrovy (138 km2) ležící uprostřed zátoky Phang Nga mezi ostrovem Phuket a provincií Krabi. Přestože rybářství zůstává hlavním zdrojem obživy i stylem života, tak se ostrovy turismu pomalu otevírají. Dnes tu najdete řadu luxusních hotelů i malých ubytovacích kapacit, další jsou ve výstavbě. Jedná se o skvělé místo k poznání přírody a místní muslimské kultury. Také místo kam se nově soustřeďují potápěči. Pokračování...


Doprava a cestování po Phuketu


Na ostrově je možno se pohybovat pomocí klasického taxíku - hlavně pro dopravu z letiště, které je v severnim cípu ostrova a na hlavní pláže je to odsud 30 - 45 minut jízdy. Na plážích Patong, Karon a Kata operují stovky tuk tuků, což jsou tady miniaturní náklaďáčky pro cca 6 pasažérů. Bohužel jejich loby docela brutálně požaduje extrémně vysoké ceny a cestování za zábavou mezi plážemi se tak velmi prodraží. Nejvýhodnější pro poznávání ostrova je tak pronajatý motocykl.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Phuket 2 - pokračování

Hotely Phuket - přehled doporučených hotelů

Sirinath NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám