Satun (1)


 

Počet obyvatel

267 000

Rozloha

2 479 km 2

Hlavní město provincie

Satun (21 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

997 km

Sousední provincie

Trang, Songkhla, Malaysie

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Satun, Khuan Don, Khuan Ka Long, Tha Phae, Langu, Thung Wa, Manang Minor-district, Muang Satun Municipality


ÚVOD


Satun je provincie v jižním Thajsku, na hranicích s Malajsií. Díky své poloze na západním pobřeží je blízko průplavu Malacca v Indickém oceánu. Zahrnuje také 105 divukrásných ostrovů. Délka pobřeží je 144,8 km. Jednou z hlavních hospodářských plodin je kaučukovník.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Ústřední mešita (Masjid Mambang)


Na ulici Satun Thani Rd., u magistrátu Satunu. Jedinečná tříposchoďová stavba je zkonstruována do tvaru pyramidy a její střechy pokrývají celou budovu. Podlaží jsou pokryta hnědými dlaždicemi. Stavba je podepřena čtyřmi dřevěnými sloupy. Stav mešity se zhoršuje kvůli dřevu, z něhož je vyrobena a také její velikost není dostatečná, aby se sem vešli všichni věřící. Byla proto rozebrána a znovu sestavena na jiném místě. Nová budova v moderním islámském stylu byla dokončena v květnu 1979


Laem Tanyong Po a Hat Sai Yao


Jsou místa v ústí zálivu Satun a dopravit se sem lze buď lodí z Celnice Ko Nok, mola za hlavním tržištěm Satun, nebo autem z Che Bilang, což je asi 7 km. Laem Tanyong Po je útes vyčnívající do Andamanského moře. Turisté si toto místo oblíbili nejen pro rybářskou vesnici. Zdejší kokosový háj ukrývá pláže s jemným bílým pískem.


NÁRODNÍ PARK MU KO PHETRA


Zeměpisně jsou ostrovy Phetra v průplavu Malacca mezi Andamanským mořem a Indickým oceánem. Oblast je pod správou Tambon Ko Sokon, okres Amphoe Palian, provincie Trang; Tambon Khon Khlan, okres Thung Wa a Tambon Pak Nam, okres La-ngu, provincie Satun. Park zahrnuje 22 ostrovů, rozloha (pevnina i moře) je 491,38 km2. Thajsko - malajské hranice jsou od parku vzdálené 30 km na jih. Park byl založen r. 1973. Hlavní ostrovy, které tvoří park jsou Ko Ta Ma, Ko Bo Lon Le, Ko Khao Yai a Ko Phetra. Park je místem přírodní krásy, panenského pralesa, nedotčených hor, mnoha druhů rostlin a živočichů a krásných barevných korálů v moři.


Hat Rawai (pláž Rawai)


Součástí Národního parku Phetra Islands. Pláž je dlouhá asi 3,5 km a je lemována stromy Casuarina. Na severu pláže leží kanál Khlong Wang Won a na západě je vidět ostrov Ko Sukon, provincie Trang.


Ko Khao Yai (ostrov Velký kopec)


Ko Khao Yai, část Národního pakru Phetra Islands, leží severně od mola Pak Bara. Ostrov připomíná svým tvarem kamenný hrad. Na jeho konci je přírodní kamenná brána, kterou proplouvají malé lodě. Je zde rovněž Kancelář vodní kultury Satun. Na protější straně ostrova je velká pláž do tvaru U, široká 700 metrů. Během odlivu jsou vidět korály podél pobřeží. Vody zálivu jsou po celý rok klidné. Turisté mohou také navštívit farmu perel. Na Koh Kaho Yai je nejlepší cesta lodí z mola Pak Bara.


Ko Lidee (dvojčata)


Někdy psáno také ko Lidi jsou dva malé a neobydlené ostrovy asi 1 km od vesnice Hua Hin. Jsou ideálním místem pro turisty, kteří touží po soukromí. Jediné budovy na ostrovech patří zaměstnancům místní soukromé společnosti, která dohlíží na vlaštovčí hnízda. Přestože tisíce vlaštovek hnízdí v jeskyních, jsou těžko ke shlédnutí. Jeskyně, které obývají jsou přístupné pouze po úzkých stezkách. Kouzlo Lidee spočívá ve dvou téměř stejných ostrovech a čtyřech menších na jihu. Normálně jsou tyto ostrůvky pod vodou; během odlivu se ale vynoří a písečné duny je spojí s Lidee. Ostrované tak mohou objevovat pravé, tajemné a kouzelné přírodní prostředí. Kouzlo ostrovů Lidi není mezi návštěvníky Thajska příliš známé díky tomu, že v jejich blízkosti je mnoho jiných krásných míst; tato oblast je přehlížena, přestože je snadněji dosažitelná než mnoho jiných ostrovů. Bylo zde postaveno několik bungalovů pro turisty, kteří tu chtějí přenocovat.


Ko Bolon


Nebo také Ko Bu Lon je skupina ostrovů v Národním Parku Phetra Islands, 22 km od mola Pak Bora. Nejnápadnější ze všech je ostrov Ko Bolon Le, který je nazýván "Perlou Andamanu" uprostřed barevných exotických korálů a druhů ryb jako tygří ryba, hvězdice a další. Pro nadšence, kteří milují podmořský život a potápění, je tu opravdový ráj. Bolon není známý jen pro svou vyjímečnou krásu, ale také pro stinné porosty Casuarií, které lemují bílé pláže a křišťálově čisté pobřežní vody. Pohostinnost zdejších obyvatel, kteří žijí v souladu s klidnou a nezkaženou přírodou je oázou pro ty, kteří hledají samotu a opravdovou krásu přírody.


Cesta na Ko Bolon


Z Hatyai lze použít stejnou cestu jako do Tarutaa. Lodě odplouvají denně z mola Pak Bara ve 14.00 hod. a vrací se v 9.00 hod. příštího dne. Jedna cesta stojí na osobu 110 Bahtů. Výlet zabere 1,5 dne.


NÁRODNÍ PARK THALE BAN


Bueng Thale Ban (mokřina Thale Ban)


Rozsáhlá vodní oblast o rozloze 686 km2 je porostlá typem rostlin mezi místními známé jako "Bakong", které dodávají oblasti přírodní ráz. Je zde rovněž altánek pro návštěvníky k odpočinku a obdivu krásy mokřin. Jméno Thale Ban je pravděpodobně odvozeno od malajského "Lerd Reban",které znamená "Klesající jezero". Podle místní legendy z doby před více než 300 lety, bylo dnešní Thale Ban mezi dvěma horami Khao Jeen a Khao Moddaeng. Byla to úrodná farmářská oblast pro vesničany, kteří se živili pěstováním tržních plodin a ovocných sadů. Později silná a dlouhotrvající zemětřesení postihla oblast a ta se propadla. Vzniklo zde rozsáhlé jezero - mokřina Thale Ban.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Satun 2 - pokračování

Ko Lipe

Mu Ko Phetra NP - info o národním parku (A)

Thara Sawan Waterfall FP - info o národním parku (A)

Ko Ta Ru Tao NP - info o národním parku (A)

Talaybun NP - info o národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám