Phatthalung (1)


 

Počet obyvatel

502 000

Rozloha

3 425 km2

Hlavní město provincie

Phatthalung (40 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

846 km

Sousední provincie

Trang, Nakhon Si Thammarat, Songkhla

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Phatthalung, Kong Ra, Khao Chaison, Tamot, Khuan Khanun, Pak Phayun, Si Banphot, Pa Bon, Bang Kaeo, Pa Phayom, Si Nakkharin Minor-district, Muang Phatthalung Municipality


ÚVOD


Phatthalung je starověké město v jižním Thajsku. Leží mezi dvěma zdaleka viditelnými horami Khao Ok Thalu ("Hora s propíchnutou hrudí") a Khao Hua Taek ("Hora rozbité hlavy"). Phatthalung je považovaný za místo zrodu thajského stínového divadla a tance Nora. Během období Srivijaya se zde projevil silný indický kulturní vliv (Mahayana buddhismus). Za vlády krále Ramathibodi I.se Phatthalung stal jedním z dvanácti královských měst Ayutthayské říše. Později za krále Ramy I. bylo toto strategické město pod dohledem Ministerstva obrany a při administrativní reformě za krále Ramy V. připadlo pod prefekturu Nakhon Si Thammarat. Po zrušení prefektur v roce 1933 se stal Phatthalung provincií. Město je situováno na západním břehu jezera Songkhla.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Phra Phutthanirokhantarai Chaiwat Chaturathit


nebo také nazývaný "Phra Si Mum Muang" je Buddhova socha v pozici rozjímání - posvátná památka Phatthalungu. Najdeme ji v pavilonu na náměstí a provincii ji v roce 1968 daroval Jeho Veličenstvem král Bhumibol Adulyadej.


Wat Tham Khuha Sawan


je chrám na úpatí hory a v jeskyních Khao Hua Taek. Byl postaven v Ayutthaya období a později byl povýšen na první královský chrám v provincii. Uvnitř jeskyně je velký ležící Buddha a další sedící. Zdi jeskyně a vstup je plný monogramů mnoha králů a členů královské rodiny.


Phu Khao Ok Thalu


je přístupný z Wat Khuha Sawan po silnici č.4047. Hora Khao Ok Thalu je majestátný symbol provincie. Je asi 250 m vysoká a na její vrchol vedou schody. Shora je nádherný pohled na provincii. Jméno hory ("Hora s propíchnutou hrudí") pochází od přírodního tunelu, skrz který je vidět.


Wat Wang


chrám v Tambon Lam Pam, 6 km z města po silnici č. 4047 je důležité historické místo provincie. Byl postaven Phraya Phatthalung (Thongkhao) za krále Ramy III. a byl jedním z míst kde státní úředníci prováděli slib loajality v ranném Rattanakosin období. Uvnitř ubosotu jsou nástěnné malby z doby krále Ramy IV. zobrazující život Buddhy a v krásné arkádě kolem celkem 108 dalších obrazů.


Wang Chao Muang Phatthalung (Wang Kao-Wang Mai)


je v Tambon Lam Pam, blízko Wat Wang. Původně to bylo sídlo a místo úřadu guvernéra a skládá se ze dvou částí: Wang Kao a Wang Mai (nový palác z roku 1889). Rodina Chantharotchanawong darovala později tento palác státu a v roce 1983 byl prohlášen národním historickým místem.


Památník Phraya Thukrat (Chuai)


je na křižovatce Tha Miram. Phraya Thukrat byl mnich (jménem Phra Maha Chuai) v chrámu Wat Pa Lilai v době vlády krále Ramy I. V době války s Barmou pomáhal zázračně uzdravovat obyvatele a přispěl tak k thajskému vítězství. Když přestal být mnichem, udělil mu král titul Phraya Thukrat naroveň postavený guvernérovi.


Hat Saen Suk Lam Pam


asi 2 km od Wat Wang po silnici č.4047. Je to stinná, sosnami lemovaná pláž na břeh jezera Songkhla, největšího sladkovodního jezera v Thajsku. Nabízí nádherné scenérie a možnost pozorování delfínů v jezeře.


Vesnice řemeslníků


je v Ban Khok Wua, Tambon Chai Buri, Amphoe Muang. Vesnice je asi 6 km z města a je proslulá výrobou produktů ze skořápek kokosových ořechů: kuchyňské nádobí, potřeby pro domácnost, ozdoby, lžíce, kávové šálky, džbánky, naběračky, talíře, světla, atd. Výrobky se exportují do16 zemí celého světa.


OKRES BAN KAEO


Khlong Hu Rae


v Tambon Tha Madua, přibližně 33 km z Phatthalung. Je to široký kanál s čirou vodou, písčitým dnem a skálami v hlubších částech. Kanál je ideální pro odpočinek a plavání. Řada stánků a restaurací poskytuje dobré jídlo pro turisty.


Vesnice stínového divadla


je v Mu 1, Ban Bang Kaeo, Tambon Tha Madua, asi 36 km z Phatthalung. Vesnice má jen asi 25 obyvatel, z nichž všichni se zabývají výrobou stínového divadla v různých stylech a na objednávku. Práce je to choulostivá a krásná a jejich produkty se vyváží do mnoha zemí.


OKRES KHAO CHAI SON


Horký pramen Than Nam Yen


Pramen je vyhledávané rekreační místo. 300 m vedle něj je chrám Wat Bo Nam Ron. Věří se, že pramen je svatý a může vyléčit některá lehká onemocnění.


Wat Khian Bang Kaeo


starý chrám na břehu jezera Songkhla. Najdeme tu posvátný Phra That Bang Kaeo, postavený ve stejném stylu jako Phra Maha That Chedi v Nakhon Si Thammarat, ale menší. Je to jedno z nejstarších historických míst Phatthalung z ranného Ayutthaya období.


Laem Chong Thanon


rybářská vesnice v Tambon Chong Thanon na břehu jezera Songkhla. Vesnice nabízí dobrý pohled na souostroví a okolní oblast.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Phatthalung 2 - pokračování

Khao Poo - Khao Ya NP

Muang Kao Chai Buri FP

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám