Thajsko - Architektura - Srivijaya


Království Srivijaya


Zatímco centrální roviny ovlivňoval buddhistický směr Théraváda a období Dvaravati, oblasti ležící dále na severu a jižní Thajsko bylo ovlivněno buddhistickým směrem Mahayana panujícím v království Srivijaya. Hlavním rozdílem mezi přístupy Théraváda a Mahayana byla víra stoupenců směru Mahayana, že ti kteří dosáhnou osvícení, mohou svůj vstup do Nirvány oddálit a věnovat se pomoci svým bližním. Tito "navrátilci" byli uctíváni jako svatí jak během života, tak i po smrti. Těmto bytostem se říkalo bódhisattva a sochy s jejich vyobrazeními jsou hlavním tématem srivijajského umění.


Architektura


Většina chrámů z tohoto období byla přestavěna, takže dnes již žádný původní chrámový komplex nenajdete. Nejtypyčtější a neporušený příklad jávského architektonického stylu můžete uvidět na příkladu čedí v chrámu Wat Phra Boromathat ve městě Chaiya (provincie Surat Thani). Chrámový komplex je zrestaurovaný, ale stále zde lze vysledovat vliv období Srivijaya s ornamenty na čedí a menšími čedí v každém z rohů komplexu.


Sochy


Nejkrásnější sochy bódhisattvů z období království Srivijaya jsou z bronzu ulité skulptury vykazující půvab a eleganci díky jemným záhybům takovou měrou, že se řadí mezi nejkrásnější sochy, které kdy v Thajsku vznikly. Sochy jsou obvykle ztvárněny v poloze s pravou kyčlí vytlačenou do boku a zohnutým levým kolenem. Mnoho z nich je štědře vyzdobeno a některé jsou okrášleny dokonce pravými klenoty. Nejoblíbenějším vyobrazením bódhisattvy je Avalokitesvara, který se obvykle ztvárňoval se čtyřmi nebo i více pažemi a se zvířecí srstí nad levým ramenem nebo pásem kolem pasu. Avalokitesvara je také někdy zobrazován s trupem zakrytým malým vyobrazením Buddhy. Nejkrásnější vyobrazení Avalokitesvary najdete v Národním muzeu v Bangkoku. Většinu z nejpozoruhodnějších soch srivijayského období najdete rovněž v bangkockých institucích.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Historie - předthajské období