Thajsko, Surat Thani - Ko Phangan


Obecná charakteristika


Ko Phangan má rozlohu 168 km2 (15 x 11 km) a nachází se na sever od ostrova Ko Samui. Trvale zde žije asi 12 000 obyvatel. Reliéf ostrova je hornatý, je celý ponořen do tropického deštného pralesa a kokosových plantáží a je ozdoben několika vodopády. Až do 80. let minulého století byl neznámým místem, poté se sem začali přesouvat nezávislí cestovatelé vytlačovaní z Ko Samui turistickým průmyslem.

Ko Phangan se proslavil především díky "Full Moon Party", zřejmě vůbec největší plážové party na světě, která se pravidelně koná za úplňku na pláži Hat Rin na jižním cípu ostrova. Ta na dlouho trochu neprávem pokazila renomé ostrova. V posledních letech tu ovšem vyrostlo několik set nových hotelů a resortů, které nabízí zejména na krásných, klidných plážích na severu ostrova služby té nejvyšší úrovně. Na ostrově je k dispozici poměrně rozvinutá infrastruktura, včetně velkých obchodů.


PLÁŽE


Haad Salad Beach


Malý, ale hluboký záliv na severozápadě ostrova. Jeho klidná pláž patří k nejkrásnějším na ostrově. Je široká s bílým pískem a velmi mělkým mořem. Z obou stran je dramaticky uzavřena strmými skalami. Najdete tu několik kvalitních hotelů, ovšem zázemí s obchody a restauracemi a službami je poměrně omezené, ale dostačující. V minulých dobách to býval oblíbeným úkryt pirátů.


Haad Yao Beach


1 km dlouhá zářivě bílá plážs mělkým mořem se nachází na severovýchodě ostrova. Spolu s Had Salad soupeří o titul nejkrásnější pláže ostrova. K dispozici je pestrá škála hotelů a resortů. Zázemí se službami je mnohem rozvinutější. Obě pláže jsou dobře dostupné z přístavu na jihu po kvalitní silnici ze které se nabízí nádherné výhledy na pobřeží.


Thong Nai Pan Beach


Dvě menší pláže na severovýchodě ostrova. Protože východní pobřeží tvoří vysoké hory, je to místo skoro hermeticky oddělené od hektiky zbytku ostrova. Menší krásná bílá pláž je sevřena skalami. Nachází se tu zřejmě nejkrásnější a nejkvalitnější hotely na ostrově, ale i velmi levné guesthousy. Je to místo pro ty kdo hledají nerušený klid. Cesta přes hory do přístavu je ovšem velmi krkolomná a pro špatného jezdce docela nebezpečná. Doporučuje se používat raději cestu lodí.


Haad Rin Beach


Pěkná bílá pláž v jižním cípu ostrova. To je hlavní město flamendrů z celého světa. V jejím okolí se nachází až absurdní množství resortů a levných guesthousů, restaurací, barů a všech možných i nemožných služeb. Zde určitě nehledejte klid vhodný pro rodinou dovolenou, ale zábavu!


Full Moon party


Podle nejčastější verze se první úplňková párty konala v polovině 80. let jako komorní oslava narozenin několika vandrovníků. Protože se líbila, začala se opakovat a poté co byla zmíněna ve slavném filmu Pláž, stala se z ní téměř kultovní záležitost masového rozsahu. Za úplňkové noci v divokém zvuku techna křepčí na pláži 10 tisíc lidí, na konci roku až 30 tisíc! Pije se z plastových kyblíčků a konzumují se ve značném rozsahu drogy - to k velké radosti thajské policie, která zde pořádá pravidelné razie končící v lepším případě vysokou pokutou! Mějte na paměti, že v Thajsku je za drogy až 50 let vězení, což si již někteří našinci měli to potěšení vyzkoušet...

Party končívá obvykle až druhý den odpoledne, kdy bývá pláž poseta pestrou směsicí tanečníků a únavou zmožených spících flamendrů. Komu nestačí největší úplňková párty, může tu počkat na další mnohem menší konající se v podstatě každý týden pod různými názvy.


Turistické zajímavosti


Na ostrově můžete navštívit několik vodopádů - nejkrásnější je Phaeng Waterfall, cesta k němu je poměrně náročná! Mezi velmi oblíbené aktivity patří samozřejmě šnorchlování a potápění. Viditelnost v moři je tu ovšem o trochu horší než na Ko Tao. V některých chrámech můžete absolvovat meditační kurzy. Oblíbená je sloní vesnice.


Půjčování motocyklu


Na ostrově fungují v omezeném množství taxi, ale nejoblíbenější způsob jak se po ostrově pohybovat je půjčený motocykl nebo ATV. Ale veliký pozor na některé horské cesty! Jsou ve velmi špatném stavu, terén je kopcovitý s řadou strmých úseků vhodných pro šestidenní závody. Pokud zaprší, změní se udusaná hlína cest ve zrádnou a zákeřnou skluzavku. Velmi nebezpečné je řídit pod vlivem alkoholu, ne kvuli policii, kterou to nezajímá, ale kvůli těžkým nehodám.

 

Při půjčování dávejte velký pozor na poškození, půjčovatelé jsou neoblomní a i minimálně odřený lak může být extrémně drahý. Při přebírání motorky dáváte do zástavy cestovní pas a je nutno stroj dobře prohlédnout. Pečlivě do předávacího protokolu popište i drobné detaily a motocykl si vyfotografujte. Přes všechny tyto opatření na Ko Phangan řada jezdců upadne, motocykl a často i sebe poškodí a musí absolvovat nepříjemné anabáze kolem úhrady škody.


Cesta na Ko Phangan


Existují v podstatě dva způsoby jak se na ostrov dostat. První je kombinovaná doprava prostřednictvím společnosti Lomprayah. Autobusem z Bangkoku se jede do provincie Chumphon a odtud katamaránem na ostrov. Cesta celkem trvá cca 11-12 hodin. Druhý způsob je trajektem některé společnosti z přístavu v provincii Surat Thani. Transfer si můžete snadno koupit hned po příletu na letiště v Surat Thani. Lodě jezdí také z Ko Samui a Ko Tao .


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Phangan - přehled doporučených hotelů

Ko Samui

Ko Tao

Surat Thani

Kang Krung NP - info o Národním parku (A)

Khao Ang Thong NP - info o Národním parku (A)

Khao Sok NP - info o Národním parku (A)

Klong Phanom NP - info o Národním parku (A)

Thansadet Koh Pangan NP - info o Národním parku (A)

Tai Rom Yen NP - info o Národním parku (A)