Thajsko, Surat Thani - Ko Tao


Obecná charakteristika


Ko Tao je malý malebný hornatý a skalnatý ostrůvek (21 km2) asi 1,5 hodiny plavby od Ko Samui. V thajštině Ko Tao znamená "želví ostrov", což je možná odvozeno od tvaru ostrova připomínající želvu s ponořenou hlavou, možná od želv, které měly ostrov dříve v oblibě pro kladení vajec. Na ostrově žije asi  2000 stálých obyvatel. První turisté ho objevili až v 80. letech minulého století a stal se známým svou krásou - bohatá zeleň, krásné pláže s oblými obřími kameny, nádherně zbarvené moře.

Dnes je ostrov nejoblíbenějším místem nezávislých cestovatelů v Thajsku, kteří se chtějí vyhnou přeplněným plážím. Infrastruktura (obchody, restaurace, služby) je dobře rozvinutá jen kolem přístavu a u Sairee Beach. Vpád turistického průmyslu se ovšem chystá i sem. Mezitím tu vyrostlo více než 200 hotelů a guesthousů, zatím převažují ty v nejlevnějších kategoriích.


Ráj potápěčů


Ostrov je vyhledávaným místem mezi příznivci potápění a šnorchlování, v blízkosti jsou vyhlášené potápěčské lokality s jednou z nejlepších viditelností z celé země a bohatým podmořským životem včetně žraloka. Je také ideálním východiskem pro výlet na nedaleký ostrůvek Ko Nang Yuan. Najdete tu až neuvěřitelné množství potápěčských center, většinou na vysoké profesionální úrovni.


PLÁŽE


Sairee Beach


1,7 km dlouhá zářivě bílá pláž na severozápadě ostrova. Je to určitě nejkrásnější a nejpopulárnější pláž ostrova. Moře je zde mělké a pláž široká, z obou stran dramaticky rámovaná skalisky. V oblasti je k dispozici nejvíce hotelů a ubytování všech kategorií, stejně jako zázemí s restauracemi a obchůdky v pěším dosahu.


Mae Haad Bay


Je menší písčitý záliv v centrální části západního pobřeží. Je tu hlavní přístav a městečko vzniklé z původní rybářské vesnice s největší koncentrací obchůdků a služeb. Pláž sice nepatří ani k nejkrásnějším ani k nejčistším, přesto je zde k dispozici spoustu levného ubytování.


Jansom Bay


Miniaturní záliv s průzračnou tyrkysovou vodou, démonicky obklíčený skalami a ohromnými balvany na jihozápadním výběžku ostrova. V podstatě skoro celý je obsazený hotelem Charm Churee Villa. Místo je ideální pro ty co hledají úkryt před civilizací. Do oblasti přístavu a obchodů je pěšky přes kopec cca 15 minut.


Chalok Baan Kao


Druhá nejkrásnější pláž se nachází v hlubokém skalnatém zálivu na jihozápadě ostrova. Je menší a mnohem klidnější než Sairee Beach, přesto tu najdete řadu výtečných hotelů a resortů spolu s několika restauracemi a obchůdky.


Thian Og Bay


Soukromá zátoka v jihovýchodním cípu ostrova. Je fascinujícím způsobem obklopena strmými skalami kolem bílé malé pláže. Vše patří do areálu luxusního hotelového komplexu Jamahkiri Resort & Spa. Je to místo pro ty co chtějí klid a samotu v až barvotiskovém prostředí.


Půjčování motocyklu


V podstatě jediný způsob jak se po ostrově pohybovat je půjčený motocykl nebo ATV. Ale veliký pozor na cesty! Jsou ve velmi špatném stavu, terén je kopcovitý s řadou strmých úseků vhodných pro šestidenní závody. Pokud zaprší, změní se udusaná hlína cest ve zrádnou a zákeřnou skluzavku.

 

Při půjčování dávejte velký pozor na poškození, půjčovatelé jsou neoblomní a i minimálně odřený lak může být extrémně drahý. Při přebírání motorky dáváte do zástavy cestovní pas a je nutno stroj dobře prohlédnout. Pečlivě do předávacího protokolu popište i drobné detaily a motocykl si vyfotografujte. Přes všechny tyto opatření na Ko Tao téměř každý upadne, motocykl a často i sebe poškodí a musí absolvovat nepříjemné anabáze kolem úhrady škody.


Turistické zajímavosti


Na konci pláže Sairee stojí památník návštěvy krále Ramy V., který do té doby téměř pustý ostrov v roce 1899 navštívil. Král byl vášnivý cestovatel a na oblém kamenu zde také zanechal své iniciály. Od roku 1933 do roku 1947 sloužil ostrov jako vězení pro politické odpůrce.


Cesta na Ko Tao


Existují v podstatě dva způsoby jak se na ostrov dostat. První je kombinovaná doprava prostřednictvím společnosti Lomprayah. Autobusem z Bangkoku se jede do provincie Chumphon a odtud katamaránem na ostrov. Cesta celkem trvá 10-11 hodin. Druhý způsob je trajektem některé společnosti z přístavu v provincii Surat Thani. Transfer si můžete snadno koupit hned po příletu na letiště v Surat Thani. Lodě jezdí také z Ko Samui a Ko Phangan.


Ko Nang Yuan


Ko Nang Yuan je v podstatě krásné seskupení tří malinkatých ostrůvků na dohled od Ko Tao. Svým tvarem připomínají písmeno "Y". Ty jsou spojeny úzkou písečnou šíjí, která se při přílivu téměř celá skryje do moře. Tomuto souostroví se také někdy říká Koh Hang Tao (Želví ocásek). Ostrov je mezi jeho příznivci pravidelně vyhlašován za nejkrásnější v Thajsku.

 

Nachází se na něm pouze jediný hotel s chatičkami rozesetými po skalách a pospojovanými dřevěnými lávkami. Mimo potápěčského centra tu už z výdobytků civilizace nenajdete vůbec nic. Ostrov se v dopoledních hodinách stává cílem masových šnorchlovacích výletů z Ko Samui.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Tao - přehled doporučených hotelů

Ko Samui

Ko Phangan

Kang Krung NP - info o Národním parku (A)

Khao Ang Thong NP - info o Národním parku (A)

Khao Sok NP - info o Národním parku (A)

Klong Phanom NP - info o Národním parku (A)

Thansadet Koh Pangan NP - info o Národním parku (A)

Tai Rom Yen NP - info o Národním parku (A)