Surat Thani


 

Počet obyvatel

908 000

Rozloha

12 892 km2

Hlavní město provincie

Surat Thani (100 500 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

644 km

Sousední provincie

Phangnga, Ranong, Chumphon, Nakhon Si Thammarat, Krabi

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Surat Thani, Kanchanadit, Don Sak, Ko Samui, Ko Phangan, Chaiya, Tha Chana, Khiri Ratthanikhom, Ban Ta Khun, Phanom, Tha Chang, Ban Na San, Ban Na Doem, Khian Sa, Wiang Sa, Phrasaeng, Phunphin, Chai Buri, Wiphawadi Minor-district, Ko Tao Sub-district Branch, Tha Kham Sub-district Municipality, Na San Sub-district Municipality, Muang Surat Thani Municipality

ÚVOD


Jméno znamená "město dobrých lidí" a je bývalým místem říše Srivichaya. Je to největší a nejvýznamnější provincie jihu. Charakteristické pro Surat Thani jsou vysoké náhorní plošiny a hory porostlé pralesem od západu k nízkým pánvím ve střední části a na jižním pobřeží. Podél pobřeží je spousta ostrovů a dvě hlavní řeky.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Phra Boromathat Chaiya


Starobylá pagoda v chrámu Wat Phra Boromathat Chaiya, okres Amphoe Chaiya v sobě ukrývá ostatky Buddhy. Pagoda pochází z doby před více než 1 200 lety, z období Srivijaya.


Wat Suan Mokkha Phalaram


Spíše znám pod jménem Wat Than Nam Lai (Klášter tekoucí vody), mnišská komunita žijící uprostřed krásného přírodního parku, kam chodí buddhisté za meditacemi. Je zde mnoho altánků, kde se vyučuje buddhismus, s malbami a básněmi popisujícími duchovní učení v thajštině známém pod pojmem "Domy zábavy pro duši". V současné době je to jedno z nejčastěji komerčně navštěvovaných meditačních center.

Více informací (A) ...


Ústřicové farmy


V oblastech okolo řek Kradne a Tha Thong, v okrese Amphoe Kanchanadit. K návštěvě farem si musíte pronajmout loď na přístavní hrázi Tha Thong, cesta trvá asi 30 minut.


Opičí školy


Školy, kde se opice učí sbírat kokosy. Jedna škola je v okrese Amphoe Kanchanadit, 13 km od Surat Thani, po silnici č.401 a druhá je v Ban Khlong Sai, okres Amphoe Tha Chang, 35 km po silnici č.41. Pro úplné informace je nejlepší kontaktovat některou z místních cestovních kanceláří.


NÁRODNÍ PARKY


Národní park Khao Sok


V tomto Národním parku je nejlépe zachovalý deštný prales. Park byl založen v roce 1980 a jeho rozloha je více než 640 km2. V oblasti prší 9 - 10 měsíců v roce. Suché období je zhruba od prosince do února. Deštný prales zde pokrývá jílové kopce o výšce až 1 000 metrů. Zdejší prales je bohatý na nejrůznější formy života. Někteří velcí savci jako tygr, slon, gaur, banteng a malajský medvěd stále obývají tuto oblast. V oblasti je také mnoho vodopádů a jeskyní, z nichž mnohé ještě nebyli řádně prozkoumány. Jedním z nejoblíbenějších míst je Tiang Nam, ideální místo pro výlety do pralesa, rafting nebo vyjížďky na lodích. Znalci se trmácí pralesem aby spatřili báný největší květ rostlinné říše - Rafflesii. Zde jedna z několika málo lokalit na světě, kde je ji možno se s ní ještě setkat.


Jezero Rajpratha Dam


Dalším vhodným místem je jezero Rajpratha Dam s více než stovkou ostrovů. Pokud má někdo zájem o výlet do pralesa na dobu delší než 4 dny, je nutné upozornit vedení parku nejméně 2 týdny dopředu a skupině bude přidělen průvodce. V parku je možné se ubytovat, pro rezervaci volejte Oddělení Lesů, tel: (662) 579 - 0529, 579 - 4842.


Národní park Tai Rom Yen


Tai Rom Yen byl založen v roce 1991. Rozloha parku 425 km2 zahrnuje jílové kopce, pruhy deštného pralesa a vodopády. Zvláště obdivuhodný je 100 metrů vysoký vodopád Tah Fa s 10 kaskádami. Pro více detailů kontaktujte kancelář Národního parku, královské Oddělení Lesů, tel: (662) 579 - 4842, 579 - 0529.


OSTROVY


Ko Samui


Hlavní turistická atrakce provincie. Ostrov má spousty překrásných pláží a zálivů. Je to ostrov kokosových palem a kopců porostlých pralesem as tává se místem mezinárodního významu. Nejlepší pláže jsou na severu a východě, nejoblíbenější jsou Chaweng a Lamai, kde je i nejlepší ubytování. Vedle pláží jsou dalšími zajímavými místy ostrova vodopády Hin Lat a Na Muang a falické skalní formace na jižním konci zátoky Lamai; obrovský sedící Buddha na ostrůvku Ko Fan, hlavní osídlená část ostrova s obchody, restauracemi, turistickými kancelářemi a hotely.

Více informací...


Národní park Mu Ko Angthong


40 ostrovů severozápadně od Ko Samui, s rozlohou 250 km2. Hlavní ostrovy parku se tyčí do výše a svěže zelené kamenné masy jsou obklopené průzračnou vodou. Mae Ko má krásnou pláž a smaragdově zelené jezero Thale Nai se slanou vodou; Wua Talap je místo, kde je kancelář Národního parku a je možné se zde ubytovat; Sam Sai s nádhernými korálovými útesy a obrovským kamenným obloukem a Phai Luak. Ubytování je nutné si zarezervovat na Tel: 579-00529, 579-4842.


Ko Tae Nai


Malý ostrov blízko Ko Phangan je oblíbený mezi turisty pro svou přírodní krásu. Vysoké, prlaesem porostlé kopce, dlouhé pláže se zlatým pískem, kvetoucí korálové útesy obývané rybami všech velikostí a barev to jsou hlavní atrakce tohoto ostrova. Na ostrově je ubytování fornou bungaovů. Lodní doprava je zajištěna ze Surat Thami přes Samui.


Ko Phangan


Velký ostrov 60 minut severně od Koh Samui má nádherný vodopád; Nam Tok Than Sadet, pralesní park Nam Tok Phaeng a korálový útes. Ubytování na ostrově je možné. Dnes je ostrov světově proslulý svojí každoměsíční Full Moon Party. Z mystické záležitosti hrstky prehistoricky romantických baťůžkářů se stal frenetický happening, na který se sjíždí kolem 10 000 lidí z celého světa. Alkohol, drogy, techno, předražené služby a absolutní nevázanost , to je současnost...

Více informací...


Ko Tao a Ko Nang Yuan


2 malé skalnaté ostrovy nedotčené turistickým ruchem, jsou pod správou provincie okresu Amphoe Ko Phangan, severozápadně od Ko Phangan. Ostrov získal jedinečnou pověst díky podmořskému bohatství, unikátním krásným zálivům a korálovým zahradám v křišťálové vodě, která nabízí skvělé prostředí pro sportovní potápěče. Na obou ostrovech je možné ubytování formou bungalovů. K cestě na Ko Tao je nejleší použít loď ze Surat Thami, Ko Phangan, a mola Tha Yang, Chumphon. Na Ko Nang Yauna odjíždí lodě z Ko Tao.

Více informací...


FESTIVALY


Festival Rambutanu


Koná se každý rok v srpnu na oslavu tohoto chutného ovoce, které se tu začalo pěstovat v roce 1926. Konají se průvody ozdobených člunů, různé soutěže a ukázky opic cvičených na sběr kokosů.


Chak Phra festival


Koná se v polovině října na konci období dešťů v době svátku Ok Phansa. Konají se průvody člunů s Buddhovými obrazy, což symbolizuje jeho návrat na zemi. Na řece Tapi se konají závody dlouhých lodí.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Vesnice Phumriang


6 km východně od Chaiyi je umělecké centrum ručních řemesel známé zejména pro zlaté a stříbrné brokátové hedvábné oděvy a jutové pokrývky hlavy.

 


Solená vejce


jsou nejslavnějším produktem okresu Chaiya.


Rambutan


Nejchutnější pochází z okresu Ban Na San. Zde se mu říká Ngo Rong Rian.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ko Samui

Ko Phangan

Ko Tao

Kang Krung NP - info o Národním parku (A)

Khao Ang Thong NP - info o Národním parku (A)

Khao Sok NP - info o Národním parku (A)

Klong Phanom NP - info o Národním parku (A)

Thansadet Koh Pangan NP - info o Národním parku (A)

Tai Rom Yen NP - info o Národním parku (A)

Rafflesia, největší květ rostlinné říše

Meditace - Wat Suan Mokkh

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám