Ryška Tomáš Mgr., Ph.D.



Etnograf a antropolog


Narodil se 9. 3. 1976 v Brně. Absolvent Masarykovy Univerzity a Karlovy Univerzity, obor antropologie. V současné době asistent na Univerzitě Pardubice. Do Thajska přijel poprvé v roce 2000 a od té doby se sem mnohokrát vrátil. Mezi horskými kmeny Akha prožil tři roky a podrobně se zabývá výzkumem jejich života. Hovoří jejich jazykem. Proslavila ho Kniha Svět bílého boha a dokumentární film Zajatci bílého boha.


Výzkum a tvorba


Tomáš Ryška uskutečnil dlouhodobý, multi-sited, etnografický výzkum v jihovýchodní Asii, kde se věnoval problematice mezinárodního rozvoje. Od roku 2001 strávil v terénu téměř tři roky. Svoji disertační práci Enterprising Faith: Ethnography of Faith-Based Development in Contemporary Thailand napsal na University of California - Berkeley. V disertační práci rozvíjí Foucaultovu perspektivu na případu sociálních změn v Thajsku za užití konceptů biopolitiky, governmentality a 'technologií já'. Je autorem několika dokumentárních filmů pro Českou televizi a soukromou produkci. Za svoji filmovou tvorbu získal řadu mezinárodních cen, např. Grand Prix na Ruském filmovém antropologickém festivalu (ruská Akademie věd) či na mezinárodním filmovém festivalu Ekofilm. Jeho filmy se zařadily do 'special selection' Evropské asociace socialních antropologů (EASA) nebo mezinárodního filmového festivalu visuální antropologie ASTRA. Mezi lety 2005 a 2012 zastával pozici ředitele mezinárodní nevládní organizace UWIP (United World of Indigenous Peoples). Své aktivistické já nyní investuje do výuky antropologie a práce se studenty. Pevně věří v tradici etnografického výzkumu.

Zdroj: Univerzita Pardubice


Svět bílého boha


Takřka ze dne na den se mladík David ocitne spolu s přítelkyní v Thajsku. Jejich klidný život naruší deník pohřešovaného studenta Matta Brianta. David prostřednictvím deníku vstupuje do světa kmene Akhaů, intenzivně ovlivňovaného agresivní rozvojovou a misijní "pomocí". Skutečnosti, které David postupně objevuje, překračují nejen veškerou míru fantazie, ale představují i ohrožení života.
Málokdo pochybuje o potřebě pomoci lidem v nouzi. Svět bílého boha však odkrývá, co vše tato pomoc může znamenat.
Autor tak přináší nejen podrobnosti o exotickém domorodém etniku, ale vypráví i příběh s detektivním pátráním a šokujícím odhalením. Kniha je zneklidňující výpovědí o lidech, do jejichž životů vstupuje modernizace a rozvojová "pomoc", a poskytuje hodnotný doklad o podobě současného globalizovaného světa.

Vyšlo v roce 2010 v nakladatelství Jota

Počet stran: 264
ISBN: 9788072176793


Zajatci bílého boha


Český výzkumník Tomáš strávil v thajských a laoských horách téměř dva roky, aby se za každou cenu dopátral příčin křivd a násilí, která jsou na Akhajích a jejich dětech páchána. Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český výzkumník se opakovaně do těchto oblastí vrací, aby kmeni Akha pomohl. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé západní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit a přináší tak otřesná svědectví o humanitární katastrofě, která tento národ likviduje.
Dramatický dokument o malém horském etniku byl zpracován podle skutečné události. (oficiální text distributora)

Prisoners of a White God (festivalový název)
Dokumentární / Drama
Česko, 2008, 52 min
Režie: Steve Lichtag


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Rozvojové projekty mnohdy neřeší reálné problémy, říká Tomáš Ryška
Mezi pomocí a zločinem je tenká hranice
Tomáš Ryška - Zajatci bílého boha

Češi v Thajsku

Češi v Thajsku - přehled všech

Češi v Thajsku - nezpracovaná jména

České restaurace v Thajsku

Mezistátní vztahy ČR-Thajsko

Historie zastupitelského úřadu - v Bangkoku a Rangonu