Barma, Bago - Shwethalyaung Buddha


Shwethalyaung Buddha


Tento ležící Buddha je tak velký, že díváte-li se od spodního schodu, nejste schopni určit, co to vlastně před vámi je. Zlatá deska, kterou vidíte, je pouhé torzo. Buddha měří 55 m na délku a 16m na výšku a je tak o dobrých 9 m delší než ležící Buddha ve Wat Pho v Bangkoku. Pořád je ale o 19 m kratší než Buddha v Dawei. Shwethalyaung najdete západně od silnice spojující Yangon a Bago, ani ne kilometr směrem k vlakovému nádraží ve směru Yangon. Na tabulce na plošině před sochou jsou uvedeny míry každé části Buddhova těla. Malíček na ruce měří 3,05 m.

Shwethylyaung je jedním z nejrealističtějších ležících Buddhů vůbec. Barmánci říkají, že Buddha je zde v poloze "relaxace" - namísto patinibbana (smrt) - protože oči má do široka otevřené a nohy má mírně roztažené, nikoli vodorovně podél sebe.

Masivní železný přístřešek, který Buddhu chrání, snad vypadá neopracovaně, ale je prostorný, vzdušný a poskytne vám daleko lepší pohled než obvykle těsné buňky, v nichž se ležící buddhové většinou nacházejí. Přístupová cesta na plošinu je plná stánků se suvenýry a řemeslnými výrobky.

Původně dal sochu postavit v roce 994 z cihel a malty monský král Migapeda II., ale postupně chátrala, takže ještě před zničením Baga v roce 1757 byla několikrát opravována. Město bylo tak dokonale vypleněno, že se obří Buddha zcela ztratil a zarostl v džungli, až ji odhalil v období britské koloniální nadvlády v 80. letech 19. století indický kontraktor, který zde pro Brity stavěl železnici a odkopával velký kopec, kudy měla vést. Restaurační práce započaly v roce 1881. Současná svatyně (tazaung) z železa a oceli, kterou vyráběla kalkatská strojírenská společnost, byla dokončena v roce 1903. 30. léta byla svědkem další vlny rekonstrukčních prací. Na velkou podušku, na níž spočívá Buddhova hlava, byla přidána mozaika a plošina byla pokryta italským mramorem.

Nedaleko obří Buddhovy hlavy stojí socha Lokanata (Lokanatha nebo Acalokitesvara), což je mahayanské buddhistické božstvo původem z barmského buddhismu. Za zpodobením ležícího Buddhy je sada velkých malovaných reliéfů znázorňujících legendu o vzniku této Buddhovy sochy.


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bago Region - info o oblasti

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů