Wat Pho


Celé jméno: Wat Phrachetuphon Wimonmangkhalaram (Wat Pho)

Status: královský chrám první třídy, chrám krále Ramy I.


Ležící Buddha (Reclining Buddha)


Po návštěvě komplexu Grand Palace většina turistů zamíří do sousedního nádherného chrámu Wat Pho. Ten je nejstarší v Bangkoku a jeden z největších v Thajsku a pochází z 16. století z doby ayutthayské epochy. V roce 1781-9 byl téměř od základů zrekonstruován Ramou I. Chrámový komplex je rozdělen ulicí Thanon Chethuphon na dvě části, v jedné jsou chrámové budovy a ve druhé jsou příbytky mnichů. Hlavní chrámovou atrakcí je obrovská 46 metrů dlouhá a 15 metrů vysoká socha ležícího Buddhy, znázorňující umírajícího Buddhu v pozici, kdy dosáhl nirvány. Socha byla zhotovena v 19. století za vlády Ramy III. z cihel překrytých lakem, sádrou a plátkovým zlatem. Chodidla jsou ozdobena perleťovými intarziemi se 108 znameními Buddhy. Návštěvníci, kteří vhodí minci do každé ze 108 bronzových misek, získají zvláštní buddhistické zásluhy.


Za prohlídku stojí i areál


Krásný bot (centrální svatyně) je vyzdobena jemně opracovanými pískovcovými panely s výjevy z Ramakienu a velmi jemnými, perletí vykládanými dveřmi. V chrámu Wat Pho je celkem 91 (někdy se uvádí 95) čedý (pagod s ostatky), z nichž nejvýznamnější čtyři jsou věnovány prvním králům dynastie Chakri.


Výukové centrum


Král Rama III. usiloval, aby se tento chrám stal centrem výuky, a Thajci jej stále považují za první zdejší veřejnou univerzitu. Nástěnné malby ve viharnu a v dalších budovách dokládají obrovskou šíři takových vědních oborů, jakými jsou např. zeměpis, jóga, astrologie, literatura, umění a samozřejmě i náboženství. V komplexu sídlí společnost Traditional Medical Practitioners Association, zaměřená na výuku tradiční thajské masáže a aplikace léčivých rostlin. Wat Pho byl vždy nejvyhlášenějším centrem výuky thajské masáže a v jedné z budov školy můžeme absolvovat krátkou ukázku tohoto umění.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa 2 Sanamchai Road, Phra Nakhon District
Telefon (662) 225-9595, 622-0100, 221-1375, Fax. (662) 222-9779
Otevřeno denně 8 - 17
Vstupné 100,- THB
Spojení BUS: 1, 3, 12, 25, 47, 53, 60, 82, 91, 501, 508

BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


http://www.watpho.com/

Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus