Barma (Myanmar) - Thanbyuzayat


Thanbyuzayat


Jižně od Mudonu je dosti řídký provoz a kopce na východě jsou hustěji zalesněny. Tahnbyuzayat (Cínový přístřešek), 64 km jižně od Mawlamyine, byl západní konečnou neblaze proslulé železnice Barma-Siam, které se říkalo "Železnice smrti" podle více než 16 000 spojeneckých válečných zajatců (POW - prisoner of war) a asijských kuli (Kuli - nekvalifikovaný nádeník), kteři ji stavěli pro Japonce. Právě tudy Japonci vtrhli do Myanmy poté, co překonali rozeklaný horský hřeben oddělující britskou Barmu od provincie Tak v Thajsku průsmykem Tři Pagody.

Věžní hodiny v centru Thanbyuzayatu stojí přímo na křižovatce. Silnice na jih směřuje do Ye, silnice na západ do Kyaikkami a Setse. Asi 1,5 km na jih od hodin připomíná vystavená lokomotiva a zbytek nákladního auta výše zmíněnou železnici.

 

Asi kilometr na západ od hodin směrem na Kyaikkami po jižní straně silnice se rozkládá thanbuyzayatský válečný hřbitov, kde odpočívá 3771 spojeneckých zajatců, kteří zemřeli při stavbě železnice. Většinu zde pohřbených tvoří Britové, ale jsou mezi nimi i američtí, holandští a australští vojáci. Místo je pod správou Commonwealth War Graves Commission (britská komise pro válečné hroby).


Železnice smrti


Strategickým úkolem železnice Barma-Siam bylo zajistit alternativní trasu pro zásobování japonské armády dobývající Myanmu a další asijské zemé na západě. Stavba tratě byla zahájena 16. 9.1942 z existujících konečných zastávek v Thanbyuzayatu a Nong Pladuku v Thajsku. V té době japonští inženýři odhadovali, že bude trvat 5 let, než spojí Barmu s Thajskem železnicí. Japonská armáda ovšem přinutila válečné zajatce, aby stavbu 415 km dlouhé tratě s rozchodem 1 m, jejíž zhruba dvě třetiny vedly po thajském území, dokončili za 16 měsíců. Většina trati vedla ve složitém terénu, kde bylo potřeba postavit vysoké mosty a hluboké průkopy horami. Koleje se nakonec spojily 37 km jižně od města Payathonzu (průsmyk Tři pagody) a na trať jako první vyrazil japonský vlak, který byl pojízdným nevěstincem. Železnice se užívala 20 měsíců než ji spojenecké síly v roce 1945 bombardovaly.

V důsledku brutálního zacházení při stavbě železnice přišlo o život asi 16 000 zajatců. Jejich příběh zachytil v knížce Most přes řeku Kwai spisovatel Pierre Boulle a podle knížky byl natočen stejnojmenný film. Zmíněný most je zkresleně zvrhlou turistickou legendou a atrakcí v Kanchanaburi v Thajsku. Ví se pouze o jediném zajatci, kterému se odtud podařilo uprchnout. Byl jím Brit, který nalezl útočiště mezi probritskými kayinskými guerillami.

I když počet zajatců, kteří zemřeli během japonské okupace, je obrovský, strašlivější je statistika, týkající se dělníků pocházejících z Myanmy, Thajska, Malajsie a Indonesie. Odhaduje se, že jich v této oblasti zahynulo 90 000-100 000.


Fotogalerie



SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Mon State - info o oblasti

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů