Thajsko - Historie - konstituční monarchie (4)


1983, 18. dubna


Konají se celonárodní parlamentní volby. V nich žádná ze 14 zúčastněných politických stran nezíská většinu v 324 místech ve sněmovně reprezentantů. Na pozvání 4 největších stran v parlamentu vytvoří novou vládu Prem, který přitom sám není poslancem Parlamentu.


1983, říjen


Bangkok postihnou nejhorší záplavy za 40 let.


1984, březen


Spor mezi Thajskem a Laosem kvůli třem hraničním vesnicím: Ben Mai, Bang Klang a Van Sabang.


1984, 11. března


Asi 7000 dynamitových náloží vybuchne u pevnost připomínající rezidence čínského nacionalistického generála Li Wen Huan v Chiang Mai. Výbuch zničí 40 dalších domů. Atentát je připisován Shan United Army drogového bosse Khun Sa který je podezřelý z pokusu zničit zbytky Kuomintang, které prchly od čínských komunistů do Barmy v roce 1949 a z Barmy na thajské území v roce 1961.


1984, 11. května


Papež Jan Pavel II. přijíždí do Bangkoku na dvoudenní návštěvu. Na otevřených prostranstvích se konají masové motlitby a navštíví také uprchlické tábory podél kambodžských hranic.


1984, 20. července


Armáda zaútočí na úkryty komunistů v Bangkoku a zatkne 16 vůdců komunistických rebelů, zabaví 131 000 USD, několik aut a střelných zbraní.


1984, 14. září


Thajská ekonomika se začíná propadat. Střadatelé a investoři v Bangkoku začínají hromadně vybírat své vklady v bankách a investičních společnostech ve snaze získat zpět své peníze. Kapitálový trh zaznamená obrovský propad.


1984, 23. října


159 členů OSN hlasuje pro, aby Thajsko vstoupilo do 15-ti členné Rady bezpečnosti.


1984, 6. listopadu


Bát devalvuje o 14.8%, z 23 na 27 Baht/USD. Kvůli této devalvaci, pět generálů píše premiéru Premovi a žádá zásadní reorganizaci vlády, vyjadřují víru že premiér může více zlepšovat hospodářství jestliže někteří lidé ve vládě uvolní svá místa. Stejný den napadnou vietnamští vojáci lehce obsazenou základnu thajské pohraniční policie blízko Surinu na Thajsko-Kambodžské hranici 420km (263mil) od Bangkoku. 3 Thajci zemřou, 31 je zraněno a 5 nezvěstných.


1984, 7. ledna


Generál Arthit Kamlangek, vrchní velitel královské armády, pronese v rádiu afektovaný projev plný příkrých slov k devalvaci bahtu, protože vláda organizuje vlastní profesionální devalvační program. 4 z 5 generálů kteří byli signatáři zmíněného dopisu Premovi je propuštěno, přestože později ujišťovali o své loajalitě premiérovi.


1985, 6. března


Thajská armáda donutí 1000 vietnamských vojáků ustoupit z jednoho ze tří kopců na thajském území, který Vietnamci zabrali předchozí dny. Vietnamští vojáci pravidelně vstupují na thajské území při pokusech obklíčit jednotky kambodžských skupin odporu. Protože tyto skupiny mají podporu Thajska a dokonce mají možnost únikové cesty přes Thajské území, jejich ústupu není bráněno dokud vietnamští vojáci, kteří napadají tyto skupiny odporu nebudou respektovat Thajské území. Thajský protiútok proti vetřeleckým vietnamským vojákům za sebou zanechá 60 mrtvých.


1985, 20. dubna


V Tratu napadne asi 1200 vietnamských vojáků thajské úřady umístěné 3 - 4 kilometry od Thajského zálivu.


1985, 9. září


Mladí Turci - část Thajské armády se znovu pokouší svrhnout vládu generála Prema, ale znovu selhávají. Duchovními otci pokusu o převrat jsou plukovník armády Manoon Roopkachorn a jeho bratr, velitel letectva Manas Roopkachorn. Manas a Manoon byli také zapojeni do potlačeného převratu v dubnu 1981 a poté prchnou ze země. Mezi podporovateli pokusu o převrat bylo také několik bývalých vysoce postavených činitelů, mezi nimi bývalý premiér Kriangsak Chomanan, bývalý nejvyšší velitel generál Sermna Nakhon, bývalý armádní šéf generál Yos Thepasdin, bývalí velitelé vojenského letectva maršál Krasae Satharat a maršál Arum Promthep. Během 10 hodin vládě loajální vojsko vedené generálem Chavalit Yongchaiyuth potlačí povstání. Je 5 obětí, 2 z nich jsou cizí novináři.


1985, 17. září


Zatčeni bývalí vojenští velitelé a asi 40 aktivních důstojníků, sympatizujících s pokusem o převrat.


1986, 12. ledna


Kukrit Pramoj odstoupí z vedení Sociální Akční Strany, největší strany v koaličním seskupení podporujícím premiéra Prema (který není členem žádné strany). Je následován ministrem zahraničí Siddhi Savetsila.


1986, duben


Generál Arthit ztrácí podporu premiéra Prema, čímž zvrátí tradiční předpoklad, že post šéfa armády je prvním stupněm ke křeslu premiéra.


1986, 1. května


Rozšířuje se napětí, když se země připravuje na volby do parlamentu 27.července.


1986, 9. května


Mohutné dešťové srážky (25cm za 24 hodin) způsobí vážné záplavy v Bangkoku.


1986, 27. května


Premiér Prem odvolá generála Arthita z jeho silného postu vrchního velitele armády, kvůli pověstem o vražedném spiknutí a neuskutečněnému převratu údajně vedenému Arthitem. Generál Arthit je nahrazen generálem Chavalit Yongchaiyuth.


1986, 23. června


Na ostrově Phuket zakládají demonstranti požáry při návštěvě ministra průmyslu Chirayu Issarangkun. Protestující také podpálí hotel Merlin (kde je ministr ubytován) a několik aut a autobusů. Demonstranti jsou vedeni generálem Sanong, důstojníkem zapáleným vojenskou službou.


1986, srpen


Nově zvolený parlament znovu vybere Prema jako premiéra. Anti-Premovská skupina v parlamentu bojkotuje inauguračního zasedání ve snaze zabránit jeho jmenování, ale zbytečně.


1986, 8. listopadu


Šest sepřažených lokomotivy se dá ve stanici Bangsue samovolně do pohybu a pohybuje se nekontrolovaně 7 kilometrů a nakonec naráží do Bangkokského hlavního nádraží Hua Lamphong. Nehoda způsobí smrt čtyř lidí a tři zraněné.


1986, prosinec


Představitelé Thajska a Laosu se setkají ve snaze urovnat pohraniční konflikty mezi oběma zeměmi.


1987, 25. března


Vrchní velitel armády generál Chavalit oznámí možnost totálního protiútoku pro případ, že by vietnamští vojáci znovu narušili dohodnuté 5 kilometrové pásmo na thajského území.


1987, 5. dubna


250 mužů ze Zvláštních oddílů napadnou rezidenci Kukrit Pramoje kvůli jeho komentářům k Chavalitovi a části armády.


1987, 28. dubna


V provincii Pattani se asi 540 členů Komunistické strany Malajsie vzdá thajské vládě. Vysvětlí svoji kapitulaci svým přáním účastnit se hospodářského rozvoje Thajska.


1988, 31. srpna


Boeing 737 Thajských aerolinií spadne do moře u ostrova Phuket. Zahyne všech 74 pasažérů a členů posádky. Podle výsledků vyšetřování, letadlo havarovalo poté co jeho pilot udělal některé nesprávné manévry ve snaze vyhnout se kolizi s jiným Boeingem 737, patřícímu Hong Kongské letecká společnosti Dragonair.


1988, 2. ledna


Hoří First Hotel v Bangkoku. Zahyne 13 hostů, 11 z nich jsou cizinci.


1988, únor


Chavalit iniciuje dohodu o příměří s Laosem. Ta končí krvavé pohraniční srážky s komunistickým sousedem.


1988, 9. února


Vietnamské dopravní letadlo ruské výroby havaruje ve chvíli, kdy se pokouší přistát na bangkokském letišti Don Muang. 75 z 81 lidí na palubě zemře. Pilot a druhý pilot přežijí.


1988, 28. dubna


Vyvine se politická krize v parlamentu během diskuze o autorském právu a proti pirátských zákonech, protože mnoho poslanců parlamentu oponuje z nacionalistických důvodů. Zákon se snaží rozšířit účinnost thajské autorskoprávní ochrany produktů registrovaných v USA a jiných zemích se kterými má Thajsko diplomatické vztahy.


1988, 29. dubna


44 členů parlamentu odstoupí. Po krátké poradě s Králem, premiér Prem rozpustí parlament a vyhlásí volby na 24. července.


1988, 2. května


Velitel armády Chavalit podá v dopise demisi, ale premiérem Prem ji odmítne.


1988, 24. května


Thajská Miss Porntip Nakirunkanok (přezdívka Pui) je korunována na Tchajwanu jako Miss Universe.


1988, 24. července


V národních volbách získá nej více hlasů Chart Thai Party.


1988, 4. srpna


Vůdce Chart Thai Party, generál Chatichai Choonhavan, se stane 17. premiérem Thajska. Jedny z bangkokských novin vydávaných v angličtině (The Nation) ho ve svém zvláštním vydání u přiležitosti dvacetiletého výročí novin, označilo za "známého playboe, politika jehož dvou a půl letá vláda se vyznačovala skandály, elektronickými hrami a spory s armádou." (Výroční vydání The Nation vyšlo poté co byl Chatichai vyhnán armádou; viz. níže). Chatichai se stane slavným svým přístupem k politickým problémům. Jeho standardní sdělení je: "no problem". Faktický Chatichaisův politický program má "přenést bitevní pole do tržišť". Sleduje politiku zapojení sousedních komunistických a rozvojových zemí do světa ekonomického - k výhodě Thajska, které představuje ekonomické centrum Indočíny.


1988, 6. listopadu


Zemětřesení o síle 5 stupňů Richtera otřese bangkokskými mrakodrapy. Ačkoli se lidé ve výškových budovách děsí, nikdo není zraněn.


1989, 4. března


Chatichaiova vláda vydává svůj Rozvojový projekt jižního pobřeží, kterým chtějí pobídnout industrializaci jižního Thajska, tak jak toho bylo dosženo pro východní pobřežní oblast s velmi úspěšným Rozvojovým projektem východního pobřeží.


1989, 3.listopadu


Tajfun Jessie v jižním Thajsku usmrtí přinejmenším 500 osob a způsobí škodu, oficiálně odhadovanou asi na 300 miliónu USD.


1990, duben


Série tajemných úmrtí thajských pracovníků v Singapuru. Od roku 1983 do dubna 1990 zde zemřelo ve spánku více než 200 thajských pracovníků bez zdánlivých důvodů. V tradici termínu AIDS, byla nevysvětlitelná nová nemoc pojmenována "Náhlý nevysvětlitelný noční smrtelný syndrom". Lékařské vyšetřování doposud neposkytlo žádné jasné vysvětlení. Svoji roli zde zřejmě hrál i kulturní šok.


1990, 24. října


Blízko Wireless Rd. (křižovatka s Petchburi Rd. v Bangkoku) narazí plynová cisterna do domu a exploduje. Na místě zemře 37 lidí, ale v následujících dnech podlehne ohni dalších 63 osob.


1990, 8. prosince


Ve snaze upevnit svoji erodující politickou moc, odstoupí premiér Chatichai poté, co byl ujištěn, že bude znovu parlamentem navržen jako premiér. V následujících dnech se vytvoří nová vláda zahrnující několik bývalých opozičních stran.


1991, 15. února


V malém městě v jižní provincii Phang Nga vybuchne kamion vezoucí výbušniny a zabíje více než 170 lidí. Kamion se převrátil poté, co se pokusil v rychlé jízdě zvládnout zatáčku. Náklad nevybuchl okamžitě, ale až poté co se na místě nehody shromáždil velký dav. Jedna z teorií o příčinách exploze obvinila metaře probírající se nákladem snažící se ho část zachránit. Jejich bezstarostný přístup tak mohl způsobit explozi.


1991, 23. února


Znovu, již po několikáté svrhne thajská armáda vládu. V nekrvavém převratu, vedeném nejvyšším velitelem generálem Sunthorn Kongsompong a velitelem armády Suchinda Kraprayoon, je vyhnána vláda generála Chatichai Choonhavana. Chatichai a několik jiných politiků je zatčeno při nástupu do letadla do Chiang Mai. Rebelové založí Národní mírovou radu který, nicméně nezahrnuje žádné dosavadní politiky. Parlament a ústava jsou zrušeny a je vyhlášeno stanné právo. Armáda uvádí jako důvod pro převrat prohnilost a zkaženost. Přesto neúcta generála Chatichai k politickým požadavkům armády byla pravděpodobně také důležitá. Národní mírová rada zahájí vyšetřování "nevysvětlitelného bohatství" politiků.


1991, 1. března


Národní mírová rada nařídí prozatímní ústavu. Prozatímní ústava uvádí, že Národní zákonodárné shromáždění (NLA) je tvořeno z 200 až 300 zástupců, kteří mají být určeni Národní mírovou radou. Zákonodárné shromáždění má podle prozatímní ústavy povinnost přijmout novou trvalou ústavu, revidovat královské výnosy a navrhnout vládu. Nová trvalá ústava má být navržena zvláštním 20 ti členným výborem jmenovaným Zákonodárným shromážděním. Předsedovi Národní mírové rady je daná pravomoc jmenovat a odvolat premiéra a také použít prostředky pro potlačení narušení klidu a bezpečnosti národa, trůnu, ekonomiky, morálky nebo zdraví lidí.


1991, 2. března


Armáda jmenuje civilistu, obchodníka a bývalého diplomata Anand Panyarachun, jako 18. premiéra země. Armáda vidí výběr Anandy jako premiéra, jako ústupek mezinárodnímu mínění. Ačkoli některé klíčové posty jako je obrana a vnitro jsou drženy vojenskými důstojníky, vytvoří Anand vládu hlavně z civilistů s mnoha obchodními vazbami.


1991, 9. března


Armádní junta propustí bývalého premiéra Chatichai Choonhavan a množství jiných politiků. Chatichaiovi je povoleno odjít do exilu ve Velké Británii.


1991, březen


Armáda jmenuje Národní zákonodárné shromáždění, složené ze svých podporovatelů a vlastních důstojníků. Respektovaný právník Dr.Ukrit Mongkolnavin je jmenován předsedou Shromáždění, jehož hlavní úkol je vydání nové trvalé ústavy.


1991, 26. května


Boeing 767-300 rakouské společnosti Lauda Air se zřítil při přeletu thajského území. Všech 223 pasažérů a osádka na palubě zemřeli, mezi nimi 87 Rakušanů a 43 jiných Evropanů. Letadlo bylo na trase z Hong Kongu do Vídně s mezipřistáním v Bangkoku na letišti Don Muang. Zpočátku se spekulovalo o bombě podstrčené během zastávky na Don Muang. Nicméně, později se ukázalo, že šlo o technickou poruchu vypínače jednoho z motorů pro zpětný tah.


1991, 30. srpna


Vrchní velitel armády Suchinda Kraprayoon, považovaný za nejsilnějšího člena Národní mírové rady, slibuje všeobecné volby na březen 1992. Naznačuje také, že by se mohl stát novým premiérem jestliže Samakkhi Tham Party vyhraje volby. Samakkhi Than Party byla založena po vojenském převratu 23. února. Je obecně pokládaná za stranickou paži armádní junty. Nově založená strana získala velký počet oblastních politiků ze stran, které ovládaly politickou scénu před převratem.


1991, 22. září


Thajský Premiér Anand Panyarachun zahájí čtyřdenní státní návštěvu Číny. V rozhovorech s čínským premiérem Li Peng v Beijingu souhlasí s rozšiřováním obchodu mezi oběma zeměmi. Thajsko je pokládané za jednoho z nejbližších nekomunistických přátel Číny a obě země se široce shodnou na řešení Kambodžských záležitostí a budou podporovat odpor Rudých Khmerů proti vietnamské loutkové vládě v Phnom Penhu.


1991, 18. října


Kambodžská vláda ovládáná Vietnamem přijme novou platformu, která podporuje pluralitní společnost. Generální tajemník strany Heng Samrin je nahrazen Cheou Sim, který je ochotný spolupracovat s liberálním premiérem Hun Senem.


1991, 21. října


V Paříži je podepsaná historická mírová smlouva, která končí 13 let občanské války v Kambodži. Smlouva zahrnuje rozsáhlou přítomnost OSN v Kambodži až do nových voleb a také odzbrojení všech kambodžských jednotek (Vietnamem instalované vládní oddíly a tři partyzánské seskupení, zahrnující Rudé Khmery).


1991, 7. prosince


Národní zákonodárné shromáždění přijme novou ústavu poměrem hlasů 262 k 7. Je to již 14. ústava. Ta vloží obrovskou moc do rukou senátu jmenovaného Národní mírovou radou. Studentští aktivisté a politici, kteří byli sesazení při armádním převratu 23. února a nezačlenili se do nových mocenských struktur, kritizují novou ústavu jako nedemokratickou.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Konstituční monarchie 1 - první část

Konstituční monarchie 2 - druhá část

Konstituční monarchie 3 - třetí část

Bangkok - informace o provincii