Thajsko - Phang Nga


 

Počet obyvatel

238 000

Rozloha

4 171 km 2

Hlavní město provincie

Phang Nga (10 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

850 km

Sousední provincie

Phuket, Ranong, Surat Thani, Krabi

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Phangnga, Ko Yao, Kapong, Takua Thung, Takua Pa, Khura Buri, Thap Put, Thai Muang, Muang Takua Pa Municipality, Muang Phangnga Municipality


ÚVOD


Phang-Nga je hlavně zemědělskou provincií na jihu Thajska. Hlavní plodinou je guma. Gumovníkové plantáže zabírají značnou část oblasti, zvláště podél silnic. Velká část úrody rýže, zeleniny a ovoce se vypěstuje právě v Phang-Nga. Velkou část provincie tvoří prales.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Khao Lak


je nejznámější plážová destinace v této oblasti. Desítky kilometrů dlouhé pásy takřka liduprázdných pláží a dosud nepříliš objeveného pobřeží si díky své kráse a výhodné poloze získávají stále více obdivovatelů. Pokud hledáte absolutní relaxaci a dovolenou bez přeplněných pláží, jste na správném místě. Potápěči sem míří za 60 km (lodí 2,5 hod.) vzdálenými Similanskými ostrovy (9 ostrovů) a souostrovím Surin (5 ostrovů), které nazval J. J. Cousteau oprávněně podmořským rájem. Kdo chce vidět největší rostlinu na světě (raflésii), gibony, nosorožce, divoké slony, tygry či medvědy, může navštívit národní parky Lam Ru a Khao Sok, kde jsou více jak 1000 m vysoké hory, pokryté monzunovým pralesem.

Pokračování...

Hotely Khao Lak - přehled doporučených hotelů


Khao Chang neboli Sloní hora


Tento nejznámější orientační bod provincie leží na trase z města Phang-Nga do Khok Kloy. Zde se nalézá Provinční úřad. Po pravé straně cesty leží Khao Chang - hora ve tvaru klečícího slona.


Jeskyně Phung Chang


Za Provinčním Úřadem, u chrámu Wat Pra Paht Jim leží Phung Chang, neboli Jeskyně sloního břicha. Uvnitř jsou stalaktity a stalagmity.Během celého roku zde protéká voda.


Ruesi Sawan a jeskyně Luk Seua


se nachází v parku Somdej Pra Sri Nakarin na ulici Petch Kasem Rd., proti provinční Soudní budově. Jeskyně jsou propojené a vnitřky zdobí stalaktity a stalagmity. Protékající potok meandruje přes obě jeskyně.


Jeskyně Kao Ngum


Vstup je z jeskyně Phung Chang. I v této jeskyni se najde mnoho zkamenělých mořských mušlí, stalaktity a stalagmity.


Park Sa Nang Manora


Vodopád a potok Sa Nang Manora se nachází v Tambon Nop Pring, stranou města Phang-Nga.

 


NÁRODNÍ PARK AO PHANG NGA (pobřeží Phang-Nga)


Oblast byla vyhlášena národním parkem 29.4.1981. Rozloha parku je 1 600 m2. Nejvíce návštěvníků zamíří na vyhlídkové místo, s pohledem na více než 120 neobvykle vyhlížejících ostrovů. Je zde mnoho míst, kde se pronajímají lodě na zajímavé výlety po okolí:


Ko Panyee


Na tomto malém ostrově je malebná vesnice, kde jsou domy postaveny na kůlech ve vodě. Je obývána muslimskými rybáři, jejichž kultura, odříznuta od kultury pevniny a moderní civilizace, zůstala téměř nedotčena po mnoho staletí. Turisty lákají obchody se suvenýry a restaurace s mořskými specialitami.


Ko Khao Phing Kan (Ko Khao Tapu)


Jméno znamená "Naklánějící se hora". A opravdu se její dvě části naklání do stran. Ačkoliv je Khao Phing Kan velmi malý ostrov, Ko Khao Tapu nebo ostrov James Bond je v jeho zálivu a přistávají zde výletní lodě. Tapu znamená "hřebík" a ostrov je vlastně skála bez pobřeží vystupující z moře, široká na vrcholu a úzká u vodní hladiny. Ostrov se stal světoznámým díky natáčení filmu o J. Bondovi "Muž se zlatou zbraní".


Ko Khao Khien


Jméno znamená ostrov písma. Ve skutečnosti jsou zde starobylé malby zvířat a lodí, jejichž stáří označilo Oddělení Jemného Umění na 3 000 let. Níže na hoře, těsně nad hladinou přílivu tohoto ostrova bez pobřeží jsou kresby pravděpodobně od mořeplavců, kteří se tu skryli před bouří. Ostrov leží na cestě na Ko Panyee. Další zajímavostí Národního Parku Phang-Nga Bay jsou mangrovové pralesy a mokřiny, prořezané klikatými kanály, které vedou k pobřeží na pevnině.


Jeskyně Tham Lod


má krásné stalaktity a stalagmity. Některými úseky mohou proplouvat lodě.


Ko Hong


Hong znamená místnost, a vstup na tento dutý ostrov lodí je jako vjezd do obrovské recepce s dvěma dveřmi.


Ko Panak


Ostrov má jeskyně se stalaktity a stalagmity, kterým dodává krásu malý vodopád.


KO YAO


skládá se ze dvou větších ostrovů, Ko Yao Noi a Ko Yao Yai a mnoha dalších malých ostrůvků. Celková rozloha je 137,6 km2. Ko Yao si udržuje svoje muslimské tradice a je relativně nedotčený rychlým rozvojem jako blízký Phuket. V poslední době zde vyrostlo několik výtečných hotelů. Zejména na Ko Yao Noi je omezené množství bungalovů, které nabízí jednoduché ubytování. Půjčení aut zde není možné, ale některé hotely a guesthousy Vám zajistí půjčení motocyklu. Cesta na Ko Yao Yai je jako cestování v čase. Na Ko Yao Yai je mnoho zajímavostí jako pláže: Tikood Bay, Ao Khlong Son, Ao Sai, Ao Larn, Ao Hin Gong, Lo Pa Raed, Laem Nok-ok nebo Hat Pasai.

Pokračování...


Hat Tha Khao


přibližně 5 km od okresní kanceláře Ko Yao Noi. Zajímavostí této pláže jsou barevné kameny různých velikostí. Naproti pobřeží je Ko Nok, malinký ostrůvek, kam je při odlivu možné dojít. Ostrůvek je proslulý divokými rostlinami a orchidejemi.


Cesta na Ko Yao


na Ko Yao odjíždí lodě z Pha-Nga, Krabi a Phuketu, odkud je cesta nejlepší. Na Ko Yao Noi je nejlepší plout ze severovýchodního pobřeží Phuketu, molo Bang Rong v Tambon Pa Khlok. Lodě odjíždí několikrát denně. Dá se také pronajmout dlouhá loď nebo speed boat. Cesta zabere okolo 1 hodiny. Na Ko Yao Yai odjíždí lodě z mola Tien Sin. Cesta trvá 1 hodinu. Přeprava z Ko Yao Noi na Ko Yao Yai stojí cca 100 Batů. Lodě odjíždí z mola Manoh na Ko Yao Noi a cesta přes kanál trvá 15 minut.


NÁRODNÍ PARK MU KO SIMILIAN


Skupina devíti malých ostrovů 50 km západně od Phang-Nga v Andamanském moři. Park má rozlohu 512 km2. Časopis Skin Diving Magazine zařadil toto místo mezi 10 nejkrásnějších míst na zemi díky přírodní kráse a nádherným korálovým zahradám v okolních mořích. Ostrovy jsou neporušené a nezkažené; vody oplývají mnoha druhy ryb, korýšů a dalšími formami mořského života; čistota vody je neuvěřitelná a nabízí skvělé potápění. Similan je zkomolenina malajského Sembilan a znamená devět. Za severu na jih jsou ostrovy v tomto pořadí: Ko Bon, Ko Ba Ngu, Ko Similan, Ko Pahyoo, Ko Miang (2 ostrovy), Ko Pahyan, Ko Payahng a Ko Hu Yong.


Ko Similan


největší ostrov. Má klikatou pláž a ve zdejších vodách jsou neporušené korálové útesy. Pláž je pokryta jemným pískem. Potápění zde je vřele doporučováno. Na severní straně ostrova jsou zvláštně tvarované velké kameny; jeden vypadá jako vojenská loď, jiný má tvar plachetnice.


Ko Ba Ngu


říká se mu také Hua Kalok neboli ostrov Lebka. Ve vodě jsou trávová pole a korály vyrůstají z hlubokého údolí. Všude okolo jsou rybí školky.


Ko Miang


ve skutečnosti dva spojené ostrovy, které vytváří druhou největší pevninu v souostroví, po Ko Similan. Je zde kancelář Národního Parku a na blízké pláži mohou zůstat návštěvníci.


Ko Hu Yong


má nejdelší pláž ze souostroví. Od listopadu do února sem připlouvají mořské želvy, aby zde nakladly vajíčka a jejich stopy jsou k vidění všude v písku.


Cesta na Similan


je snadná jak z Pnahg-Nga, tak z Phuketu. Lodě odjíždí z mola Thap Lamu v okrese Thai Muang v Phang-Nga a cesta trvá 3 hodiny. Je zde také kancelář Národního Parku. Výlety na Similan mohou být zorganizovány také z Phuketu. Výlet lodí s cestovní kanceláří Seatran Travel z pláže Patong, Tel: (076) 219 391 - 2, 213 510. Potápěči mohou kontaktovat potápěčské výlety. Lodě odjíždí většinou z pláží Patong a Chalong. Typický výlet zabere 4 noci a 3 dny a zahrnuje 10 potápění. Ceny se pohybují v rozmezí 9 000 - 25 000 Bahtů, závisí na míře přepychu a zahrnují jídlo a ubytování. Ostrovy Similan jsou ceněny zejména pro potápění do hloubky.


Pro ty, kteří zde chtějí zůstat


Velmi jednoduché ubytování je dostupné v kanceláři Národního parku na Ko Miang. Pro rezervaci kontaktujte kancelář Národního parku Similan islands, Moo 1, Tambon Lam Kaen, okres Thai Muang, Pnag-Nga, Tel: (076) 411913 - 4. Nejlepší období pro návštěvu je od prosince do dubna. Nejpříhodnější je měsíc březen, kdy jsou nejklidnější větry a voda je nejčistší.


NÁRODNÍ PARK MU KO SURIN


Nachází se asi 60 km od pobřeží. Jeho rozloha je asi 141 km2. Je v podstatě nejvzdálenější výspou Thajska v této oblasti. Jen několik kilometrů odsud na sever je již hranice Barmy. Na Similianské ostrovy je odsud zhruba 100 km. Skládá se z pěti hlavních ostrovů: Ko Surin Nua, Ko Surin Tai, Ko Ree (Ko Satok), Ko Glang (Ko Pachumba) a Ko Khai (Ko Torinla).

Na ostrovech nežijí s vyjímkou mála Mořských cikánů žádní obyvatelé. Na hlavním ostrově se nachází správa Národního parku a je zde k dispozici velmi jednoduché ubytování.

Oblast se pravidelně dostává na čelná místa světových žebříčků nejkrásnějších potápěčských lokalit. Mekkou potápěčů je slavný Richelieu rock (Hin Plo Naam). Dostat se sem dá v podstatě jen v rámci několikadenních výprav z Phuketu, Khao Lak nebo Phang Nga s noclehem na lodi. Park je přístupný pouze od listopadu do května.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Khao Lak - informace o destinaci

Hotely Khao Lak - přehled doporučených hotelů

Ko Yao Yai - informace o destinaci

Hotely Ko Yao Yai - přehled doporučených hotelů

Ko Yao Noi - informace o destinaci

Hotely Ko Yao Noi - přehled doporučených hotelů

Ao Phang Nga NP - info o Národním parku (A)

Khao Lak-Lam Ru NP - info o Národním parku (A)

Khao Lam Pee-Had Thai Muang NP - info o Národním parku (A)

Koh Ra and Koh Phra Thong NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Similan NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Surin NP - info o Národním parku (A)

Raman Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Sra Nang Manora FP - info o Národním parku (A)

Sri Pang Nga NP - info o Národním parku (A)