Thajsko - Krabi


 

Počet obyvatel

375 000

Rozloha

4 709 km2

Hlavní město provincie

Krabi (22 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

820 km

Sousední provincie

Phang Nga, Surat Thani, Nakhon Si Thammarat, Trang

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Krabi, Khao Phanom, Ko Lanta, Khlong Thom, Ao Luk, Plai Phraya, Lam Thap, Nua Khlong, Muang Krabi Municipality


ÚVOD


Jižní provincie s pravděpodobně nejstarší historií a dobou osídlení. Vedle kamenného nářadí, prastarých barevných obrazů, korálků, keramiky a kosterních pozůstatků je zde mnoho útesů a jeskyní. Hornatá krajina je v centrální části protkána rovinami a pevninou. Pod správu provincie patří rovněž asi 130 ostrovů v Andamanském moři. Přírodní pralesní porost tvoří především mangrovy a stromy Cassia.


Obecná charakteristika


Do této provincie se nejzdí za ruchem velkých letovisek, ani za nákupy, ani za nočním životem. Návštěvníky čeká nádherná krajina a hlavně výlety po ostrovech a ostrůvcích. Je to místo jak pro nezávislé cestovatele, tak dnes s bouřlivým rozvojem turistického průmyslu, pro ty co hledají výtečný hotelový servis. Hlavní pobytová místa jsou Ao Nang, Railay Beach, Ko Phi Phi a Ko Lanta.


AO NANG


Rozlehlý záliv (doslova "panenský záliv") s mnoha krásnými plážemi a 83 malými ostrůvky. Jeho centrem je dnes stejnojmenné menší plážové letovisko s překotně vyroslými desítkami hotelů a ubytovacích kapacit. Nabízí dostatek restaurací, obchůdků a dokonalý servis služeb lokálních cestovních kanceláří. Je výchzím bodem pro výlety do vnitrozemí a na okolní ostrovy. Je třeba věnovat náležitou pozornost výběru ubytování na konkrétní pláži!


Nopparat Thara Beach


Několik kilometrů dlouhá pláž severně od letoviska Ao Nang. Pláž není ani bílá, ani čistá, přesto u ní roste spoustu nových hotelů. Ti kdo se tu ubytují dostanou sice obvykle výtečnou cenu za hotel, ale z pláže jsou velmi rozčarovaní. Za nákupy, zábavou a restauracemi se musí buď neunosně daleko pěšky nebo taxíkem. Řešením je pronajatý motocykl.


Ao Nang Beach - město


Asi 1 km dlouhá "městská pláž" oddělená od pásu obchodů a restaurací betonovým molem a silnicí. Kotví tu řada lodí a koupat se tu víceméně nedá nebo to lépe řečeno nikdo nedělá, protože nedaleko je pláž mnohem lepší. K dispozici je však bohatý výběr hotelů a hostelů v těsné blízkosti nebo v pěší vzdálenosti do 10 minut.


Ao Nang Beach - jih


Asi 1,5 km dlouhá krásná pláž od křižovatky silnice až k vysoké kolmé skále, která ji démonicky rámuje. To je místo, které se dá s klidným svědomím každému doporučit. Nejsou tu ani slunečníky ani lehátka, zato promenáda, plážové masáže a restaurace. Přímo u pláže je v podstatě pouze jediný hotel Golden Beach Resort


Railay Beach, Phra Nang Beach


Jedno z nejkrásnějších míst v Thajsku. Dříve útočiště nezávislých cestovatelů a horolezců, dnes víceméně vytěsněných řadou kvalitních hotelů. Railay Bay není dostupná po souši a nevede sem žádná cesta!

 

Dostanete se sem pouze lodí buď z města Krabi nebo letoviska Ao Nang (cca 30 minut).

 

Tato šíje má k dispozici řadu restaurací, ale omezené možnosti pro nákupy a noční život. Proti tomu disponuje neuvěřitelnými přírodními scenériemi, zářivě bílou pláží a klidem bez mas turistů.

Phra Nang Beach je menší skalami sevřená pláž s jeskyní. Nejsou na ní žádné hotely a dostanete se sem po cestičce při úpatí skály. Nebo případně přímo lodí.


KO PHI PHI


Souostroví šesti ostrůvků, z nichž hlavní jsou Ko Phi Phi Don a Ko Phi Phi Le. Vysoké kopce, úžasné pláže, smaragdově zelené moře, korálové útesy a barevný podmořský život zde vytváří kouzelnou scenérii. Místa, která byste si rozhodně neměli nechat ujít:

Více informací...


KO LANTA


Národní park Mu Ko Lanta se skládá z mnoha malých korálových ostrůvků jako Ko Ha, Ko Rok a Ko Hai. Hlavním ostrovem parku je Ko Lanta Yai, který se postupně stává velmi vyhledávaným turistickým cílem. Povrch ostrova je převážně hornatý. Okolí ostrova tvoří písčité i kamenité pláže. Nejlepší doba pro návštěvu je od listopadu do dubna. Ko Lanta Yai je také domovem "Chao Le", neboli mořských cikánů. Stále si udržují starý způsob života a mají své vlastní tradice. Jako např. pustit loďku po proudu, což má odnést neštěstí a přinést štěstí. Tato tradice se provádí při úplňku měsíce v červnu a listopadu.

Více informací...


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Khao Khanap Nam


Dva 100 m vysoké kopce, mezi nimiž protéká řeka Krabi. Vytváří krásný pohled na nejprominentnější část města. Nejsnadnější cesta sem je po řece Chao Fa Pier, což zabere asi 15 minut. Tudy vedou schody k jeskyním se stalaktity a stalagmity. Bylo zde nalezeno mnoho lidských kosterních pozůstatků. K nim se vztahuje pověra, že lidé, jimž pravděpodobně patří přišli do Kanab Nam, aby zde založili své domovy. Přišla ale obrovská povodeň a oni všichni zahynuli.


Susan Hoi (pláž zkamenělých mušlí)


Dříve byla oblast Ban Laem Pho mokřinou a domovem mnoha druhů mušlí, které před asi 40 miliony lety hromadně vymřeli a vytvořili vrstvu silnou 40 cm. Mušle zkameněly a nyní se prodávají na mořském pobřeží jako turistické zboží.


Národní park Than Bokkhorani


Zabírá rozlohu 160m2 v Tambon Ao leuk Tai, 1 km od tržnice Tambon Ao Leuk Neua na křižovatce na ulici Ao Luk sak Rd. Park Sa Bokkhorani je temný a porostlý mnoha druhy tropických stromů. Rostou okolo jezera, po kterém je park také pojmenován. Některé druhy zde rostoucích stromů: Divoká Gardénie, Asoka, nebo Apocynaceae. Zajímavostí severního břehu jezírka je otisk nohy Buddhy a svatyně Chao Pho To Yuan-To Chong.


Tham Lod Nua - Tham Lod Tai


Tham Lod Tai je jeskyně uvnitř jílového kopce, kterou v úzkých místech protéká potok. Nejzajímavější jsou krásné stalaktity a stalagmity. Tham Lod Nua je rozlehlá jeskyně s klikatými chodbami, delšími než Tham Lod Tai. Jeskyně jsou přístupné pouze při odlivu.


Tham Phi Hua To nebo Tham Hua Kalok


Jeskyně leží v okrese Amphoe Ao Luk, v horách Phi Hua To a jsou obklopeny mangrovníkovými bažinami. U vchodu se jeskyně dělí na dvě cesty, levá vede do prostorné komory, kam pronikají paprsky světla. Pravá vede do síně, o které se archeologové domnívají, že dříve sloužila jako úkryt pro prehistorické lidi. Na stěnách jeskyně je možné vidět malby, jichž je zde kolem 70ti. Zobrazují jak lidi, tak zvířata a jsou v červené a černé barvě. Jeskyně byla pojmenována Phi Hua To neboli Duch s Velkou Hlavou. Název byl odvozen od nálezu neobyčejně velké lebky. Bylo zde rovněž objeveno mnoho zkamenělých mušlí.


Tham Phet


Jeskyně je vzdálena 3 km od křižovatky na tržišti Ao Luk Nua. V přední části je socha Buddhy. Jméno jeskyně "Phet" znamená diamant. Je to bezpochyby proto že zdejší kameny vrhají na stěny jeskyně třpytivé světlo. Pokud chcete toto místo navštívit, nejlepší je obrátit se na kancelář Národního Parku v Than Bokkhorani a požádat o průvodce.


Tham Chao Le


Krásná jeskyně na západ od Laem Sak. Uvnitř jsou stalaktity a stalagmity, stejně jako malby zvířat, lidí a různých geometrických tvarů.


Mu Ko Hong


Souostroví skládající se z mnoha jílových ostrůvků různých velikostí. Největší je ostrov Ko Hong. Po obou stranách ostrova jsou pláže s mělkou vodou a korálové útesy. Z Ao Nang jedí lodě na Ko Hong a cesta zabere asi 1 hodinu. Cestovní kanceláře pořádají mezi turisty oblíbené vyjížďky na kajaku okolo ostrova.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Krabi - přehled doporučených hotelů

Ko Phi Phi

Ko Lanta

Had Noppharat Thara - Mu Ko Phi Phi NP - info o Národním parku (A)

Khao Phanom Benja NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Lanta NP - info o Národním parku (A)

Thanboke Khoranee NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám