Nakhon Si Thammarat (1)


 

Počet obyvatel

1 530 000

Rozloha

9 943 km2

Hlavní město provincie

Nakhon Si Thammarat (102 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

780 km

Sousední provincie

Surat Thani, Trang, Phattalung, Songkhla, Krabi

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Nakhon Si Thammarat, Phrommakhiri, Lan Saka, Chawang, Phipun, Chian Yai, Cha-uat, Tha Sala, Thung Song, Na Bon, Thung Yai, Pak Phanang, Ron Phibun, Sichon, Khanom, Hua Sai, Bang Khan, Tham Phannara, Chulaporn, Phra Phrom Minor-district, Nop Phi-Tam Minor-district, Chang Khlang Minor-district, Chalerm Phra Kiat, Sua Hueng Sub-district Branch, Hin Tok Sub-district Branch, Khuan Chalik Sub-district Branch, Pak Phraek Sub-district Municipality, Muang Pak Phanang Municipality, Nakhon Si Thammarat Provincial Municipality


ÚVOD


Nakhon Si Thammarat je staré historické město a druhé největší město na jihu Thajska. Je centrem vzdělanosti, správním centrem, uchovává řadu vzácných buddhistických památek z období Srivichaya, přezdívá se mu "Muang Phra" (Město mnichů). Je vzdáleno 861 km železnicí z Bangkoku. Zabírá oblast náhorní plošiny s horami a džunglí na západě, klesá směrem na východ k nádhernému pobřeží Thajského zálivu.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Wat Phra Mahathat Woramahawihan


je umístěný na Ratchadamnoen Rd. v Tambon Nai Muang. Je to jedno z nejdůležitější historických míst v jižním Thajsku. Pagoda vysoká 55,78 m má zřetelný Sri Lanka styl. Vrchol je pokrytý čistým zlatem (600-1000kg). Uvnitř chrámu se nachází řada významých budov, zvláště královský pavilon, který má krásnou architekturu z Ayutthaya období a Sam Chom s Buddhovou sochou oděnou do královského šatu (Phra Si Thamma Sokarat). Další zajímavosti jsou Phra Maha Phinetkrom (jezdecká socha), Thap Kaset, Khian a Pho Lanka (shromažďují artefakty darované chrámu buddhisty).


Phra Phuttha Sihing


je umístěn v Phra Phuttha Sihing hall blízko centra. Věří se, že tuto posvátnou sochu objednal král Lanek v roce 157 př.n.l. a do Thajska se dostala během vlády krále Ramkhamhaenga Velikého. V Thajsku existují celkem tři tyto podobné sochy: v Národním muzeu v Bangkoku, ve Wat Phra Sing v Chiang Mai a tato v Nakhon Si Thammarat.


Ho Phra Isuan


na Ratchadamnoen Rd. je historické místo Brahmánského náboženství. Uvidíme tu lingam, symbol hinduistického boha Šivy a několik bronzových soch jako Siwa Nattarat, Phra Uma a Phra Phikkhanet. Jsou to repliky skutečných soch které jsou v národním muzeu Nakhon Si Thammarat.


Ho Phra Narai


je také na Ratchadamnoen Rd. a je dalším bráhmanským náboženským místem naproti Ho Phra Isuan. Původní struktura a design tohoto chrámu nejsou známé. Odhaduje se, že zde nalezená socha boha Naraie z šedého pískovce pochází z 6. - 7. století. Tato socha je nyní v národním muzeu ve městě. Zde umístěná socha Naraie je replikou archeologického nálezu v Amphoe Si Chon.


Phra Wihan Sung


nebo také Ho Phra Sung je důležité historické místo vně starověkých městských zdí na sever v oblasti Sanam Na Muang, na Ratchadamnoen Rd. Místo se tak nazývá pro své umístění na kopci 2,1 m nad úrovní země. Nejsou žádné přesné historické důkazy, ale předpokládá se že jeho architektura a nástěnné malby pocházejí z ranného Rattanakosin období. Vlastní stavba má sádrové štuky s jílovým základem z 18. - 19. stol. nebo z pozdně Ayutthayského období.


Městské zdi


byly obnovovány v ranném Rattanakosin období a ještě jednou v roce 1990. Vedou paralelně s městským příkopem od brány Chai Nua a Chai Sak na východ.


Památník Wirathai


je zhotovený z černé mědi. Zobrazuje postavu vojáka s bajonetem. Říká se mu Cha Dam nebo Chao Pho Dam. Byl postaven na paměť thajských vojáků v jižním Thajsku, kteří padli po napadení Japonskem za druhé světové války 8. prosince 1941. Památník je na Ratchadamnoen Rd. v pevnosti Vajiravudh, která je velitelstvím Fourth Region Army. Součástí pevnosti je také konferenční sál, penzión, golfové hřiště, střelnice a obchod s upomínkovými předměty.


Wat Wang Tawan Tok (Wat Sao Thong) - obydlí mnichů v thajském stylu


je na Ratchadamnoen Rd. V roce 1888 Phra Khru Kachat (Yong) a jeho stoupenci postavili skupinu domů pro mnichy. Jedná se o 3 propojené domy se špičatými střechami, jemně vyřezávanými dveřními výplněmi, štíty a okenním rámováním. Thajský klub architektů jim v roce 1992 udělil zvláštní ocenění.


Wat Chai Na - meditační centrum


najdeme ho na Phatthanakan Thung Prang Rd. Meditační kursy jsou přístupné pro Thajce i pro cizince. Proslulý mnich Phutthathat Bhikkhu zřídil toto centrum jako odnož jeho chrámu v Surat Thani. Centrum je plné stinných stromů.


Stínové divadlo - dům Suchat Sapsin


je v 110/18 Si Thammasok Rd., Soi 3. Suchat Sapsin dostal v roce 1996 cenu Thailand Tourism Awards za nejlepší kulturní a historické místo. Dům má muzeum stínového divadla, demonstraci výroby loutek a pořádá občasná představení. Pro bližší informace o tomto kouzelném umění volejte tel. 346394.


Národní muzeum a Archeologický úřad


v Tambon Nai Muang. Muzeum bylo otevřené v roce 1974 a uchovává artefakty nalezené ve čtyřech jižních provinciích: Nakhon Si Thammarat, Phatthalung, Surat Thani, a Chumphon. K vidění jsou zde také ukázky místních řemesel. Budova národní knihovny má dobrou sbírku vzácných knih a řada důležitých knih sem byla zapůjčena národní knihovnou v Bangkoku pro místní studium.


Kulturní a umělecké centrum, Rajabhat institut


je 13 km z města na silnici č. 4016 Nakhon Si Thammarat-Phrom Khiri. Je to středisko informací o archeologických nálezech v provincii. Vystaveny jsou zde starověké nástroje, kuchyňské náčiní atd. z období říše Srivijaya. Centrum také oživuje místní kulturu, provádí výzkumy a sbírky jazyka, literatury a antropologie. Mezi nejdůležitější artefakty zde patří kamenné nápisy z Khao Chong Khoi a předměty ze starověkého společenství ve Wat Mok Lan. To vše vypovídá o době založení Nakhon Si Thammarat. Centrum je otevřené denně v úředních hodinách.


Park Somdet Phra Sri Nakharin (Thung Tha Lat)


je velký park o rozloze více než 490,23 akry. Má zoo, ptačí park, park zdraví a jezero, které cílem migrujícího vodního ptactva během ledna každým rokem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Nakhon Si Thammarat (2) - pokračování

Nakhon Si Thammarat (3) - pokračování

Had Khanom - Mu Ko Thaletai NP

Khao Luang NP

Khao Nan NP

Nam Tok Si Kheed NP

Nam Tok Yong NP

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám