Thajsko - Architektura - Lanna Thai


Království Lan Na Thai


Na sever od království Sukhothai vzkvétalo nezávislé království buddhismu Théraváda, království Lanna. Jeho umělecké styly - známé jako Chiang Saen nebo také Lanna - braly inspiraci ze starých staveb období Dvaravati, kopírovaly některé prvky indického umění a nechávaly se inspirovat i sukhothajskými a srílanskými vzory.


Architektura


Nejstarší zachovaný monument éry Lanna je vystavěn ve stylu Dvaravati a je jím čedí Si Liem ve městě Chiang Mai. Čedí je vystavěno v pyramidálním tvaru charakteristickém pro stavitele civilizace Mon a má blízko ke chrámu Wat Kukut v Lampangu, který vznikl o mnoho let dříve. I ve městě Chiang Mai najdete chrám Wat Jet Yot (čti: vat džet jot), který napodobuje chrám vystavěný ve městě Bodh Gaya v Indii a upomíná na sedm míst, kde Buddha meditoval prvních sedm týdnů poté, co dosáhl osvícení - z tohoto důvodu zde uvidíte sedm symbolických pyramidálních čedí a odtud také pochází pojmenování chrámu, které v překladu znamená "chrám sedmi špiček".


18. - 19. století


Pozdější waty z 18. a 19. stol. (kdy si již království Lanna zachovávalo jen velice relativní autonomii) vynikají složitou řezbářskou dekorací, zlaceným hang hong a nástěnnými malbami. Typickým stavebním prvkem viharnů je nízká, strmá linie střechy.


Sochy


Sochaři království Lanna se nechali inspirovat chrámem v Bodh Gaya: nejranější vyobrazení ve stylu Lanna mají tendenci k zaobleným a kyprým tvarům se širokými rameny a nápadnými kadeřemi vlasů, což je charakteristické pro hlavní sochu Buddhy chrámu v Bodh Gaya. Pozdější díla jsou již štíhlejší, což je pravděpodobně výsledek vlivu stylu Sukhothai a jeden z nejkrásnějších příkladů tohoto typu vyobrazení je socha Phra Sing Buddha v chrámu Wat Phra Sing ve městě Chiang Mai.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Historie Lanna