Thajsko, Phang Nga - Ko Yao Yai


Obecná charakteristika


42 km od pevniny v zálivu Ao Phang Nga se nachází oblast souhrnně nazývaná Ko Yao. Má rozlohu asi 140 km2 a tvoří ji 44 většinou maličkých ostrůvků. Z nich nejdůležitější jsou dva hlavní ostrovy: Ko Yao Yai ("Ostrov dlouhý velký") a Ko Yao Noi ("Ostrov dlouhý malý"). Na Ko Yao Yai (90 km2) žije asi 8000 obyvatel, na Ko Yao Noi (45 km2) žije asi 4500 obyvatel. 95% z nich jsou muslimové.

 

Ostrovy mají výtečnou strategickou polohu uprostřed zálivu a je z nich v podstatě stejně daleko na Phuket, Phi Phi a Krabi. Každopádně se od těchto hektických míst přeplněných turisty nahony liší svým absolutním klidem, liduprázdnými plážemi, tradičním jednoduchým životem obyvatel a absolutní absencí jakýchkoliv vymožeností civilizace.


Historie


Jak o tom svědčí četné archeologické nálezy a nástěnné malby v jeskyních, patřil záliv k prvním místům, které byly v Thajsku osídleny. Pak následovali kočovní Mořští cikáni a směsice národů z Malajsie, Barmy, Thajska a Číny. Po středověké válce mezi Trangem a Satunem sem proudí místní obyvatelé - z Trangu na Ko Yao Noi a ze Satunu na Ko Yao Yai.


Současnost Ko Yao Yai


Obyvatelé se tradičně živí rybolovem, pěstováním kaučuku, kokosových ořechů a kešu. Díky muslimskému obyvatelstvu tu nenajdete žádné restaurace s alkoholem (vyjma hotelů), ani supermarkety, jen tradiční maličké obchůdky. Nedotčená příroda včetně mangrovův fascinuje návštěvníky.

 

Půvabné pláže obsadily hotely vyšší a nejvyšší kategorie s vybranou klientelou a ostrovům v žádném případě do budoucna nehrozí masový příliv turistického průmyslu. K dispozici je i menší množství ubytovacích kapacit pro nízkorozpočtovou klientelu. Je to místo pro ty co hledají únik před civilizací a zároveň se za ní mohou kdykoliv snadno vydat.


PLÁŽE


Ao Bo Le


Dlouhá zářivě bílá široká pláž v jihozápadním cípu ostrova je zakončená přístavním molem Loh Chark Pier. Nachází se zde několik hotelů, zejména vynikající Glow Elixir. Je to naprosto dokonalé místo pro turisty střední kategorie.

 

V hotelu se nachází čeká potápěčská základna Elixir Divers.


Ao Loh Pa Red


Zřejmě nejdelší a nejširší pláž na ostrově v centru západního pobřeží, zakončená strmým skalnatým mysem na kterém stojí nejlepší a nejdražší hotel na ostrově - Santhiya. V zálivu najdete několik jednoduchých ubytovacích zařízení a staví se tu další hotelový komplex.


Ao Lae


Pěkná pláž severně od středu východního pobřeží zakončená mysem. Najdete tu osamocený hotel Koh Yao Yai Village.


Cesta na Ko Yao Yai


Na ostrov se dostanete několikrát denně lodí. Z Phuketu odjíždí ze dvou přístavů - Bang Rong Pier a Ratsada Pier, z Krabi z přístavu Tha Len a také z Phan Nga.

Mezi ostrovy Ko Yao Yai a Ko Yao Noi funguje pravidelně lodní spojení.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Yao Yai - přehled doporučených hotelů

Ko Yao Noi - informaceo destinaci

Phang Nga - informace o provincii

Ao Phang Nga NP - info o Národním parku (A)

Khao Lak-Lam Ru NP - info o Národním parku (A)

Khao Lam Pee-Had Thai Muang NP - info o Národním parku (A)

Koh Ra and Koh Phra Thong NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Similan NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Surin NP - info o Národním parku (A)

Raman Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Sra Nang Manora FP - info o Národním parku (A)

Sri Pang Nga NP - info o Národním parku (A)