Thajsko, Phang Nga - Ko Yao Noi


Obecná charakteristika


42 km od pevniny v zálivu Ao Phang Nga se nachází oblast souhrnně nazývaná Ko Yao. Má rozlohu asi 140 km2 a tvoří ji 44 většinou maličkých ostrůvků. Z nich nejdůležitější jsou dva hlavní ostrovy: Ko Yao Yai ("Ostrov dlouhý velký") a Ko Yao Noi ("Ostrov dlouhý malý"). Na Ko Yao Yai (90 km2) žije asi 8000 obyvatel, na Ko Yao Noi (45 km2) žije asi 4500 obyvatel. 95% z nich jsou muslimové.

 

Ostrovy mají výtečnou strategickou polohu uprostřed zálivu a je z nich v podstatě stejně daleko na Phuket, Phi Phi a Krabi. Každopádně se od těchto hektických míst přeplněných turisty nahony liší svým absolutním klidem, liduprázdnými plážemi, tradičním jednoduchým životem obyvatel a absolutní absencí jakýchkoliv vymožeností civilizace.


Historie


Jak o tom svědčí četné archeologické nálezy a nástěnné malby v jeskyních, patřil záliv k prvním místům, které byly v Thajsku osídleny. Pak následovali kočovní Mořští cikáni a směsice národů z Malajsie, Barmy, Thajska a Číny. Po středověké válce mezi Trangem a Satunem sem proudí místní obyvatelé - z Trangu na Ko Yao Noi a ze Satunu na Ko Yao Yai.


Současnost Ko Yao Noi


Přestože je ostrov menší, je ve skutečnosti správním centrem oblasti. Najdete tu okresní úřad, malou nemocnici a policejní stanici. V oblasti u přístavu je také největší koncentrace obchodků, restaurací a služeb. K dispozici je i řada ubytovacích kapacit pro nízkorozpočtovou klientelu.

 

Obyvatelé se tradičně živí rybolovem, pěstováním kaučuku, kokosových ořechů a kešu. Díky muslimskému obyvatelstvu tu nenajdete žádné restaurace s alkoholem (vyjma hotelů), ani supermarkety, jen tradiční maličké obchůdky. Nedotčená příroda včetně mangrovův fascinuje návštěvníky.

Půvabné pláže obsadily hotely vyšší a nejvyšší kategorie s vybranou klientelou a ostrovům v žádném případě do budoucna nehrozí masový příliv turistického průmyslu.


PLÁŽE


Pa Sai Beach


Dlouhá pláž v jihovýchodní části ostrova. Při odlivu velmi široká a mělká. Je to oblast jednoduchých resortů pro nízkorozpočtovou klientelu. Pláž je zčásti ohraničená betonovou zdí a silnicí.


Klong Chark Beach


Široká pláž ve středu východního pobřeží, zakončená strmým mysem. Stojí zde dva unikátní hotely: Koh Yao Island Resort a jeden z nejlepších a nejdražších hotelů v Thajsku Six Senses.


Cesta na Ko Yao Noi


Na ostrov se dostanete několikrát denně lodí. Z Phuketu odjíždí ze dvou přístavů - Bang Rong Pier a Ratsada Pier, z Krabi z přístavu Tha Len a také z Phan Nga.

Mezi ostrovy Ko Yao Yai a Ko Yao Noi funguje pravidelně lodní spojení.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Yao Noi - přehled doporučených hotelů

Ko Yao Yai - informaceo destinaci

Phang Nga - informace o provincii

Ao Phang Nga NP - info o Národním parku (A)

Khao Lak-Lam Ru NP - info o Národním parku (A)

Khao Lam Pee-Had Thai Muang NP - info o Národním parku (A)

Koh Ra and Koh Phra Thong NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Similan NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Surin NP - info o Národním parku (A)

Raman Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Sra Nang Manora FP - info o Národním parku (A)

Sri Pang Nga NP - info o Národním parku (A)