Ranong


 

Počet obyvatel

162 000

Rozloha

3 298 km2

Hlavní město provincie

Ranong (17 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

568 km

Sousední provincie

Chumphon, Surat Thani, Phangnga, Barma

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Ranong, La-un, Kapoe, Kra Buri, Suk Samran Minor-district, Muang Ranong Municipality


ÚVOD


Ranong je jednou z jižních provincií Thajska. Nachází se na pobřeží Andamanského moře. Najdeme tu šedesát dva ostrovy, dlouhé písčité pláže, neporušené lesy a vodopády, parky a rezervace. V Ranongu se nachází také úžina Kra - nejužší bod na Malajském poloostrově uvnitř hranic Thajska.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Horké prameny a arboretum Raksa Warin


2 km na východ z města. Byly vždy populární a navštívil je v roce 1890 např. král Rama V. Jsou to tři přírodní bazény s vodou teplou 65 °C a je možno ji pít nebo se v ní koupat. Lékaři ji doporučují pro rekonvalescenci a snižováni tlaku. Okolí horkých pramenů je hluboký stinný les "Raksa Warin" s řadou altánků zvoucích k odpočinku. Sousední Wat Tapo Tharam také poskytuje možnost koupání a zřídla s minerální vodou.


Vodopád Ngao


v Tambon Ngao v blízkosti Národního parku Khlong Phrao je příkrý vodopád viditelný z velké vzdálenosti díky své majestátné výšce. Oblast je známá tím, že zde žije podél břehů a v malých zátokách sladkovodní krab Poo Chao Fa. Tento vzácný a teprve nedávno popsaný druh byl svým objevitelem profesorem Phaiboon Naiyanet z Chulalongkorn univerzity pojmenovaný Krab Phricotelphusa Sirindhorn z úcty k její královské výsosti, princezně Sirindhorn.


Ngao - výzkumné středisko mangrovového lesa


15 km z města. Je zapsán na seznamu UNESCO jako biologická rezervace. Je domovem mnoha vzácných mořských živočichů, kteří v tomto specifickém prostředí přivádí na svět své potomstvo. Návštěvy zde jsou možné jen s povolením Královského lesnického úřadu.


Phu Khao Ya


("travnatý kopec") nebo také nazývaný Khao Hua Lan ("holohlavý kopec") nebo Khao Phi ("kopec duchů") je známý různorodostí domorodých jmen. Tento roztomilý kopec připomínající thajskou verzi švýcarské pastviny se nachází v Tambon Ngao na silnici č.4 (Ranong-Phang-nga), 12 km z Ranongu. Je to místní anomálie, kompletně bez stromů jen s tlustou přikrývkou trávy. Početné stezky a vyhlídková místa z něj dělají nejpopulárnější kopec v Ranongu.


Pláž Chan Damri


asi 9 km z Ranongu po silnici č.4004 (Ranong-Pak Nam). Tato malá pláž s molem v sousedství svahu kopce je ideální pro pozorování námořnického života podél ústí řeky. Je odtud vidět Victoria Point na Ko Song v Myanmaru a řada dalších ostrovů v Andamanském moři. Vrchol kopce je zejména vhodný pro sledování západu slunce. Hotel Jansom Thara nad pláží nabízí lodní výlety k ostrovům.


Victoria Point na Ko Song


Ko Song je ostrov v sousedním Myanmaru nabízející návštěvníkům různorodost místních produktů, jako košíkářské zboží, lakované výrobky a drahokamy. Dostaneme se sem "dlouhou lodí" najatou v Pak Nam Ranong (asi 15 minut). Předtím ovšem musíme získat povolení Myanmarského přistěhovaleckého úřadu v Pak Nam Ranong, tel : (077) 821216. Pravidla pro vstup cizinců do země se můžou měnit.


Ko Phayam


dvě hodiny lodí z Ranongu. Ostrov je proslulý dlouhými bílými písčitými plážemi a oříšky kešú které se tu pěstují. Žije tu mnoho mořských Cikánů (Chao Le). Vody mezi Ko Phayam a sousedními ostrovy Ko Hai Hin a Ko Chang jsou ideální pro sportovní rybaření.


Ko Chang


má asi jen 80 domů a přivítá návštěvníky klidem a nenarušenou tropickou přírodou. Pryč jsou doby, kdy návštěvníci kteří chtějí zůstat více než jeden den museli kontaktovat opata ve Wat Ko Chang. Stojí tu již bungalovy nabízející ubytování.


OKRES KRA BURI


Úžina Kra


v Ban Thapli, Tambon Lamu, na silnici č.4, 66 km severovýchodně z města. Kra je nejužší bod Malajského poloostrova, pouhých 44 km od Thajského zálivu na východě. Najdeme tu velkou betonovou mapu pomáhající v orientaci návštěvníků. Je odtud vidět řeka Kra Buri - přirozená hranice mezi Thajskem a Myanmarem.


OKRES KAPUR


Národní park Laem Son


byl vyhlášen chráněnou oblastí v roce 1983 a mimo pobřeží zahrnuje i množství ostrovů. Má rozlohu 315 km2 a nabízí bílé písčité pláže, borovicové lesy, mořskou krajinu sousedních ostrovů a je vhodný pro pozorování ptáků. Správa parku se nachází na pláži Bang Ben. Pobřežní vánek a stinné borovice pomáhají držet teploty na příjemné úrovni téměř po celý rok. Jen čtyři km od Bang Ben je pláž Laem Son kde je možné tábořit a těšit se z pozorování ptáků. S místními rybáři je možné navštívit řadu ostrovů, např.: formace bludných balvanů na ostrově Ko Khang Khao, (asi 40 minut) nebo o 20 minut dále ostrov Ko Aoa Khao Kwai (bůvolí roh), vhodně pojmenovaný pro jeho tvar. Báječné pláže najdeme také na ostrově Ko Kham Yai (asi 1,5 hodiny). V parku je k dispozici ubytování a restaurace.


OKRES LA-NE


Khao Fa Chi a japonská základna z 2. světové války


je kopec u silnice č.4 v Tambon Bang Kaew. Poskytuje výhled na fascinující scenérii beroucí dech soutoku dvou řek - Kra Buri a La-Unt. Příznivci vojenské historie tu uvidí zbytky japonské vojenské základny - vraky válečných lodí, podzemní tunely a zbytky železniční tratě. Japonští vojáci užívali tuto oblast jako přístav pro expanzi do Barmy.


ZAJÍMAVÉ AKTIVITY


Turistika v mangrovových lesích


podél břehů, v ústí řek i na ostrovech je ideální způsob k pozorování tohoto ojedinělého ekosystému v nejlépe uchovaných a chráněných mangrovových lesích v zemi. Najdeme tu 25 ze 68 druhů na světě existujících mangrovových stromů.


Plavba po řece Kra Buri


Kra Buri je přirozená hranice mezi Thajskem a Myanmarem. Návštěvníci mohou pozorovat současně život ve dvou zemí. Nejlepší čas pro návštěvu je suché roční období (leden- duben) a doporučuje se vyjet již zrána, aby jste se mohli vrátit do Kra Buri včas k obědu a ochutnat zdejší obří krevety.


Jízda na slonech


blízko horkých pramenů v arboretu Raksa Warin je lesní středisko odkud se můžeme vydat na slonech na cestu do džungle, sledovat mnoho různých druhů stromů, obří kapradiny, obří popínavé rostliny atd. Cesta směrem k barmské hranici vede kolem vodopádů.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Velmi populární jsou oříšky kešú z Ko Phayam. Můžete je koupit v obchodech v centru města nebo na Ruang Rat silnici a Tha Muang silnici.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Lam Nam Kraburi NP - info o Národním parku (A)

Leam Son NP - info o Národním parku (A)

Moo Koh Pha Yam NP - info o Národním parku (A)

Nam Tok Ngao NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám