Suphan Buri (1)


 

Počet obyvatel

860 000

Rozloha

5 358 km2

Hlavní město provincie

Suphan Buri (29 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

100 km

Sousední provincie

Kanchana Buri, Uthai Thani, Chai Nat, Sing Buri, Ang Thong, Ayutthaya, Nakhon Pathom

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Suphan Buri District, Doembang Nangbuat, Dan Chang, Bang Pla Ma, Si Prachan, Don Chedi, Song Phi Nong, Sam Chuk, U Thong, Nong Yasai, Song Phi Nong Sub-district Municipality, Muang Suphan Buri Municipality


ÚVOD


Starověké město Suphanburi pochází z Dvaravati období a dříve se mu říkalo Phanthum Buri. Založeno bylo zřejmě v 8.stol. původně na levém břehu řeky Tha Chin v místech dnešního Tambon RuaYai a Tambon Phihan Daeng. Později za krále Katae (napůl Thajec a napůl Mon) bylo přestěhováno na pravý břeh řeky Tha Chin a byl postaven chrám Wat Sanam Chai a obnoven Wat Pa Lelai. Král poté přesvědčil 2 000 úředníků, aby se stali mnichy, načež se jméno města změnilo na Song Phan Buri (město dvou tisíců). Později král U Thong znovu posunul město při řece směrem na jih a neslo jeho jméno U Thong do doby než ho král Khun Luang Pha Ngua přejmenoval na dnešní Suphanburi. Protože to bývalo důležité hraniční město, procházely jím všechny historické bitvy a války, což působilo jeho pravidelné ničení až do doby konsolidace za vlády krále Ramy VI.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang


Svatyně základního kamene města (Chao Pho Lak Muang)


je umístěná na západním břehu řeky Suphan (Tha Chin) asi 500 m od mostu. Původně měla podobu typického dřevěného thajského domu se dvěma vihany uchovávajícími sošku ze zeleného kamene. Dnes má podobu čínského pavilonu a je vysoce ctěná místními obyvateli.


Věž Banharn-Jamsai a Chalerm Patara Rachinee park


tato čtyřpodlažní věž je první a bývala svého času nejvyšší věží v Thajsku (123 m) na Nang Pim Rd. Návštěvníci mohou obdivovat panoramatický pohled na Suphan Buri a ve čtvrtém podlaží obrázky o statečných činech "Khun Chang Khun Phan" (krále Naresuana Velkého). K dispozici je obchod se suvenýry a občerstvením. Park Chalerm Patara Rachinee, ve kterém se nachází věž Banharn-Jamsai má velikost 15 rai s botanickými zahradami v thajském vzoru, vodním světem pro zábavu, hřištěm, vodopády a restauračním střediskem.


Wat Pa Leylai


je starý chrám na západním břehu řeky Suphan, 2 km z města. Říká se mu "Wat Pa". Ve viharnu uvidíme vysoce uctívanou Buddhovu sochu "Luang Pho Pro". Každoročně se tu konají dva velké náboženské svátky (duben a listopad).


Wat Sanam Chai


je opuštěný chrám v Mu 5 Tambon Sanam Chai, 15 km z města na východním břehu řeky Suphan Rever. Zůstaly z něj jen rozvaliny severní strany velké pagody, které jsou archeologickým nalezištěm. Archeology ale zřejmě již dávno předběhli vykrádači hrobek a tak byly nalezeny jen kosterní pozůstatky zřejmě prehistorického válečníka, který jí tak dal její jméno: "chedi neznámého válečníka".


Ptačí rezervace Tha Sadet


12 km z Tambon Tha Sadet. Některé ptáky můžete viděl během dne nebo ještě lépe večer. Např.: různé druhy čápa, kormorán, kvakoš noční, bílý ibis atd.


Wat Phra Sri Ratana Mahathat


je blízko Tambon Tua Yai, Amphoe Muang na břehu řeky Suphan. Říká se mu Wat Phrathat a je asi let 600 starý. Hlavní zajímavostí je strmý prang s Buddhovy ostatky. Byl pravděpodobně postaven buď během vlády krále U Thong nebo za vlády krále Raamathibodi II.


Wat Phra Rup


na západním břehu řeky Tha Chin proti Suphan Buri tržnici. Je to velmi starý chrám postavený koncem U Thong údobí. Hlavními zajímavostmi jsou ležící Buddha nazývaný "Nen Kaeo" a Buddhova stopa zhotovená ze dřeva, která je velmi cenná a jediná svého druhu v Thajsku a zřejmě i jediná na světě.


Wat Suwannaphum


chrám nazývaný místními obyvateli Wat Mai se nachází proti radnici. Hlavní přitažlivostí je zdejší muzeum Pun Punnasiri, které ukládá velmi zajímavé artefakty a archeologické materiály jako sklenice, poháry, vázy, Buddhovy vyobrazení z různých period, hodiny, zbraně atd.


Čtyři svaté nádrže


Čtyři nádrže jménem Sa Kaeo, Sa Kha, Sa Yomana a Sa Ket se nachází 14 km z města. Traduje se o nich, že poskytují svěcenou vodu již od doby úspěšného U Thong údobí. Voda z těchto čtyř nádrží byla využitá pro různé korunovační cermonie.


Thajské národní rolnické muzeum


Muzeum před radnicí zobrazuje vývoj pěstování rýže v Thajsku od minulosti do dneška. Mimo jiné také fotografie a orební náčiní, které použil korunní princ na rýžovém poli v Bueng Phai Khaek v roce1986.


OKRES DON CHEDI


Don Chedi Monment


Tento památník je v Tambon Don Chedi, Amphoe Si Prachan, 31 km z okresu. Pagoda byla vybudovaná na příkazem krále Naresuana Velikého po jeho vítězství nad korunním princem Barmy (král Mahauparacha) v bitvě na slonech. V roce 1913 byla nalezena zřícená a byla znovu obnovena vládou v roce 1952. V popředí pagody se nachází skulptura krále Naresuana. Koná se tu také sedmidenní výroční trh (od 25. ledna) a oslava Dne thajských ozbrojených sil. Oslavy zahrnují historické ukázky, lidovou zábavu a prodej všechny druhů zboží a služeb.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Suphan Buri 2 - pokračování

Phu Muang FP - info o Národním Parku (A)

Pu Teoi NP - info o Národním Parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám