Ang Thong (1)


 

Počet obyvatel

290 000

Rozloha

968 km2

Hlavní město provincie

Ang Thong (13 000 obyv)

Vzdálenost od Bangkoku

108 km

Sousední provincie

Suphan Buri, Sing Buri, Sara Buri, Ayutthaya

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Angthong, Wiset Chai Chan, Chaiyo, Pho Thong, Sawaengha, Pa Mok, Samko, Pa Mok Sub-district Municipality, Muang Ang Thong Municipality


ÚVOD


Ang Thong původně známý jako Muang Wiset Chai Chan byl základní hraniční základnou Ayutthaya v bojích s Barmou. Zvláště během poslední války se proslavila "bitva u Bang Rachan" poblíž Singburi - jedna z nejdůležitějších událostí v thajské historii. Později během období Thonburi se Muang Wiset Chai Chan přestěhoval do nového místa na levém břehu řeky Chao Phraya u Ban Bangkaeo a byl pojmenovaný "Muang Angthong". Topograficky je téměř celý Angthong oblast nížinné roviny bez lesů nebo hor. Najdeme zde dvě důležité řeky: Chao Phraya a Noi.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Wat Angthong Worawihan


Postavený v bangkokském období se nachází blízko Angthong City Hall. Tento chrám původně sestával z dvou malých obyčejných chrámů stojících vedle sebe: Wat PhoNgoen a Wat Phothong které byly postaveny během panování Krále Ramy IV. V roce 1890 si jich při svém lodním výletu do Phitsanuloku povšiml Král Rama V. Nechal je poté přestavět a spojit do jednoho pod jménem "Wat Angthong"


Wat Tonson


Je umístěný na západním břehu řeky Chao Phraya proti Angthong Technical College V tomto starém chrámu je největší atrakcí Somdet Phra Si Muang - velmi krásná socha sedícího Buddhy.


Wat Ratchapaksi


Nachází se na východním břehu řeky Chao Phraya, 3-4 kilometry od Angthongu, na silnici do Ayutthayi. Je známý velkou sochou ležícího Buddhy postavenou v Ayutthayském obdobím. Socha byla ve velmi špatném stavu, ale byla zrenovovaná a je dnes hojně navštěvovaná.


Wat Suwansewariyaram


Je umístěný na východním břehu řeky Chao Phraya, 3 kilometry od Angthongu u zavodňovacího kanálu při silnici. Mezi jeho zajímavosti patří zejména malířská výzdoba vnitřních zdí z doby panování Krále Ramy IV. a Krále Ramy V. ovlivněná západními uměleckými styly a deseti metrová socha ležícího Buddhy, jehož hlava je vyrobená z pískovce a byla sem přenesena z Wat Phothanon.


Wat Thaiyan


Postavený během Ayutthayského období je lokalizovaný na břehu Kanálu Saladaeng , který spojuje řeku Noi s řekou Chao Phraya v Amphoe Muang Angthong. Za panováních Krále Ramy III. a Krále Ramy IV. v bangkokském období se zde odehrála řada královských oddanostních ceremonií. Další hlavní zajímavostí oblasti je nespočetné množství vodních ptáků během deštivé sezóny.


OKRES PA MOK


Wat Phinitthammasan (Wat Krasop)


Stojí na východním břehu řeky Chao Phraya v okrsku Bang Plakot, okres Pa Mok, oproti Wat Pamok. Jeho bývalé jméno bylo Wat Krasop. Hlavní přitažlivosti tohoto chrámu zahrnují starý wihan, který byl postaven v pozdně ayutthayském období a zrenovovaný s menšími změnami; tři Buddhovy sochy uchovávané ve wihanu a velký sedící Buddha v pozici pokušení Mary. U tohoto chrámu je molo, ze kterého vyjíždí převoz k Wat Pamok na druhé straně řeky. (To je příhodnější než po silnici z města se zajížďkou 10 kilometrů).


Wat Pamok Worawihan


Nachází se na v území městu v okrsku Tambon Pa Mok na západním břehu řeky Chao Phraya, 18 kilometrů od okresního města Angthong na silnici č. 309 (Angthong - Ayutthaya ). Tento chrám je známý jednou z nejkrásnějších soch ležícího Buddhy v Thajsku. Délka je 30 metrů a je postavený z cihel a malty a pokrytý zlatem. Pochází ze sukhothajského období. Na místě dnešního chrámu stávaly vedle sebe dva chrámy: Wat Talat a Wat Chipakhao. Poté co byly poničeny říčním proudem, byla socha přesunuta do nového chrámu "Wat Pamok" podle stromů Mok, které byly hojné v této oblasti. Atrakcí tohoto chrámu je mondop uchovávající čtyři Buddhovy stopy.


Wat Thasutthawat


Umístěný na východním břehu řeky Chao Phraya v okrsku Bangsadet. Je přístupný po silnicí č. 309 (Ayutthaya - Angthong ), vlevo, 14 kilometrů od Ayutthayi. Tento starý chrám byl postaven v ranném ayutthayském období. Během válek v ayutthayském období, bylo toto místo cestou pro armády překračující řeku Chao Phraya. V současnosti je tento chrám je pod královským sponzorstvím Princezny Maha Chakri Sirinthorn. Uprostřed jezera stojí královský pavilón. Dále tu najdeme chedi se starověkými Buddhovými obrazy a artefakty a také památníky Krále Naresuana Velkého a Krále Ekathotsarota. V ubosotu pracují Princezniny osobní malíři a další umělci z Centra královských lidových umění a řemesel. Projekt produkuje malířské výzdoby. Oblast kolem tohoto chrámu je klidná stínem velkých stromů také krásnými scenériemi břehu řeky Chao Phraya.


Ban Bangsadet


(Královské centrum loutek sponzorované Jejím Majestátem královnou)

Okrsek Bangsadet je na silnici č. 309 (Ayutthaya - Angthong ), 16 kilometrů od Ayutthayi. Bývalý název tohoto okrsku byl Ban Wattan. Když jejich Majestáty Král a královna navštívily a nabídly pomoc těm kdo utrpěli záplavou v roce 1975 v této oblasti, byli lidé ohromně potěšeni jejich přítomností a příspěvky. Ve vzpomínce a vděčnosti k nim, souhlasně změnili jméno Ban Wattan na Ban Bangsadet. Uvnitř vesnice Bangsadet, vedle klidného a malebného břehu řeky Chao Phraya, se mohou návštěvníci setkat s výrobou královských loutek (panenek). Královský loutkový projekt v Ban Bangsadet byl zaveden Jejím Majestátem královnou v roce 1976. Jeho hlavním cílem je pomoci venkovanům vydělat si vedlejší příjem. Centrum je umístěné v Salakanparian u chrámu Wat Thasutthawat kde je předváděna výroba a je možné je tu koupit. Produkty tohoto projektu jsou také dostupné v Chitlada obchodu. Královské loutky jsou ručně vyrobené z jílu a zobrazují všechny oblasti ze života Thajců. Všechny jsou roztomilé a jsou hodnotným suvenýrem.


Wat Sakaeo


(Bangsadet - domácí tkalcovny a sirotčí pečovatelské centrum)
Jeho bývalé jméno bylo Wat Sakae. Postaven byl v roce 1699 a stal se pečovatelským centrem pro sirotky z téměř všech částí Thajska. Mnoho z nich tradičně v chrámu hraje likej (thajské satirické drama), aby tak zajistili příjem pro podporu chrámu. Wat Sakaeo je místem Samakkhisamakhan - projektu zavedeného královnou v roce 1981 pod patronací Ministerstva průmyslu. Cílem tohoto projektu je zvýšit a zlepšit tkaní látek tradičním způsobem na venkově. V Nan Bangsadet téměř každá rodina vlastní tkalcovské stavy. Tvrdě pracují a produkují krásné kvalitní domácí látky, jednoduché sukňové materiály, bederní pokrývky, stolní látky, povlaky na polštáře atd. Všechny tyto produkty jsou známé jako Angthongské ruční látky a prodávají se v Samakkhisamakhan Centru. Do Wat Sakaeo se dostaneme po silnici č.309 (Ayutthaya-Angthong). 


Domy v thajském stylu a jejich prefabrikované části


Zručnost stavitelů domů v thajském stylu byla zděděná po předcích. V tom si Thajci dodnes udržují svoji zajímavost a ojedinělost. Mnoho obchodů podél silnice Ayutthaya-Pa Mok je připraveno splnit objednávku. Obzvláště v okrsku Phosa je centrum, které produkuje domy v thajském stylu a perfabrikované části všech typů, včetně nábytku vyrobeného z palmového dřeva.


Vesnická výroba bubnů


Nachází se v Ban Phae v okrsku Ekkarat u tržnice Pamok na levém břehu řeky Chao Phraya. Je přístupná po silnici souběžné se zavodňovacím kanálem. Lidé v Ban Phae začali produkovat bubny v roce 1927 po období sklizně. Jako surovina se používají kravská kůže a dřevo deštných stromů, protože jeho struktura je měkká a schopná snadného opracování. Bubny z Ban Phae jsou vedle jejich kvality a jedinečnosti dostupné v mnoha velikostech, obzvláště drobnomalbové bubny jsou velmi populární suvenýr. Navíc venkované ještě udržují typický thajský životní styl v původních domech. 


OKRES CHAIYO


Wat Chaiyo Worawihan


Nachází se 18 kilometrů od města Angthong na silnici č.32 (Angthong - Singburi ). Předtím to byl malý obyčejný chrám postavený v ayutthayském období. Později za panování Krále Ramy V., Somdet Phra Phutthachan (K Phromrangsi), ctěný mnich z chrámu Wat Rakhangkhositaram v Thonburi se zasloužil o postavení velké sochy sedícího Buddhy z bílého cementu v tomto chrámu. Socha si získala velké úcty a v roce 1887 byla restaurována, ale při zemětřesení se zhroutila včetně vihanu. Král nechal postavit novou 16.10 m širokou a 22.65 m vysokou a byla jím pojmenovaná "Phra Mahaphutthaphim". Tato socha byla uložena do největšího a nejokázalejšího wihanu a proudí k ní neustále davy buddhistů ze všech oblastí. Před wihanem stojí ubosot postavený v překrásném thajském stylu. Uvnitř jsou malířské výzdoby, které zobrazují scény z Buddhova života, pocházející z doby Krále Ramy V. Wat Chaiyo Worawihan byl v současnosti zrenovovaný.


Wat Saket


Stojí v okrsku Chaiyaphum na východním břehu řeky Chao Phraya, 15 km od města Angthong a byl postaven v ayutthayském období. Původně se nazýval "Ban Saket". V Královské kronice je zmínka, že v roce 1585, když se tu utábořil Phrachao Chaingmai se svojí armádou, zaútočil na něj a poté ho i porazil Král Naresuan Velký a Somdet Phra Ekathotsarot. Současný Král a Královna navštívili tento chrám v roce 1970 a poklonili se památce Krále Naresuana Velkého.


Wat Phohom (Wat Pahuaphan)


V okrsku Ratchasathit (Tambon Tanot ), 12 km od Angthongu a 2 km po spojovací silnici od silnice č.32 (Angthong - Singburi ), stojí chrám postavený v ayutthayském období, který byl dlouho opuštěný. Chrám byl přestavěn před deseti roky. Zajímavostí v tomto chrámu jsou dvě velké štukatury: Bhrama se čtyřmi tvářemi, nalezený při opravě tohoto chrámu, umístěný před starým ubosotem. Jedná se o originály v khmérském stylu opravené na původní struktuře. Předpokládá se, že, že tyto hlavy byly vrchní části buď chrámových bran nebo brány ubosotu, s datem vzniku v pozdně Lopburském období nebo ranném Ayutthayském období. Navíc, uvnitř chrámu je štukatura Buddhova obrazu v pozici podrobování Marovi z červeného písku a bývalý ubosot postavený ze starověkých cihel, které měří 37x18x10 cm.


OKRES PHO THONG


Wat Phothong


V Ban Phothong v okrsku Khamyat, 9 km od Angthongu podél Angthong - Pho Thong silnice. V Královské kronice se uvádí, že v tomto chrámu vstoupil do kněžství Krommakhum Phronphinit (Král Uthumphron nebo Khunluang Hawat). Král Rama VI. zde trávil svojí letní dovolenou během jeho lodního výletu, kdy navštívil řeku Noi v okrese Krungkao v roce 1916.


Phratamnak Khamyat


Umístěný v okrsku Khamyat, 2 km západně od Wat Phothong na silnici Ayutthaya - Pho Thong. Phratamnak Khamyat je významná starobylá královská rezidence stojící v rýžovém poli, postavená z cihel a malty, 10 m na šířku a 20 m na délku. V současné době tu můžeme ještě spatřit dekorační designy na oknech a výklencích, které byl pravděpodobně zhotoveny v pozdním období panování Krále Borommakota. Když Král Rama V. navštívil řeku Makhamthao v roce 1908, navštívil také tuto rezidenci. Velice se mu zalíbila její poloha a měl v úmyslu z ní zřídit královské letní sídlo podobně jako v Bang Pa-In. V současnosti je toto místo pod správou Oddělení výtvarných umění, restauruje se a je zaregistrováno jako archeologické místo.


Wat Khun Inthapramun


Umístěný v okrsku Inthapranum, přístupný 2 cestami : od Angthongu po silnici č.3064 nebo od Singburi směrem k Amphoe Chaiyo. Tento starověký chrám byl postavený během Sukhothai období. Je plný zničených cihlových zdí. Uvnitř chrámu je největší socha ležícího Buddhy, měřící 50 metrů. Rysy a velikostí je podobná soše Buddhy v Phranon Chaksi v provincii Singburi. Původně se jmenoval "Phra Simuangthong" a byl uchováván na hliněném kopci nazvaném "Khok Phranon". Předtím byl umístěn do wihanu, ale během prvního pádu Ayutthaya, byl tento chrám zničen ohněm a zůstal vyjma uctívané sochy opuštěný. Mnozí thajští králové navštívili toto místo: Král Borommakot v roce 1753, Král Rama V. v roce 1878 a 1908. Současný král v roce 1973 a znovu v roce 1975. Před ležícím Buddhou je památník, ve kterém se dovíme, že Khun Inthapramun, vládní výběrčí daní zpronevěřil část daní určených pro stavbu ležícího Buddhy. Když od něj Král žádal vyúčtování stavby, polekal se a zalhal. Nakonec byl odsouzen k smrti bičováním. Dovíme se tu ještě mnoho příběhů o Khun Inthapramunovi.


Rybí park u Wat Khoi


Umístěný na řece Noi před Wat Khoi, okrsek Pho Rangnok, 12 kilometrů od Angthongu. Ryby začaly být před Watem Khoi pěstovány před 50 roky opatem Phrakhru Sukitwichan (Luangpho Khem). Později v roce 1985 současný opat Phrakhru Sorakitchathon toto místo zlepšil a deklaroval jako rybí útočiště. V koordinací s Oblastním rybářským úřadem a místními úřady jsou ryby hlídány a chráněny. V současnosti jsou zde různé druhy ryb, celkem přes 50 000. Zejména: pla-sawai (rod Pangasius ), pla-raet (gouramy), pla-thepho (rod Pangasius ), pla-buk (velká sladkovodní ryba Pangasianodon gigas ), pla-taphian (kapr) atd. Návštěvníci mohou krmit tyto ryby z chrámu vedle zoo a nápojových stánků.


Netopýři ve Wat Chantharam


Wat Chantharam je starý chrám v Ban Chang, Mu 5, Tambon Khokphutsa. Vnitřek tohoto chrámu je přecpaný stromy, které se staly po celá staletí lokalitou netopýrů. Ti loví v noci mouchy, zatímco během dne se pověsí se hlavou dolů podél stromových větví a vypadají z dálky jako černé drahokamy. Návštěvníci je mohou pozorovat v každém období.


Proutěná vesnice Ban Bangchaocha


Angthongské proutěné zboží je znovuobjeveným artiklem a většinou pochází z Amphoe Pho Thong. Téměř každý dům umístěný podél obou stran řeky Chao Phraya produkuje rákos a bambusové proutí. Nejvýznamější je Ban Bangchaocha, ležící u Mu 8, Tambon Bangchaocha, přístupný po silnici Angthong - Pho Thong. Princezna Maha Chakri Sirinthorn navštívila tuto vesnici a poradila místním lidem pěstovat Sisuk bambus, který poskytuje mnohem více suroviny na produkci proutí. Předtím byl volně rostoucí vzácný. Proutí z této vesnice je známé pro jeho neobyčejnou jemnost a krásu a setkalo se s tržní poptávkou. Tato vesnice byla schválena jako vzor v rozvojových programech.


Centrum broušení drahokamů


Nachází se ve stejné oblasti jako proutěná vesnice v Bangchaocha. Centrum je slavné krásně zpracovávanými drahokamy v různých stylech.

 


Centrum perletí vykládaného zboží


Umístěné u Wat Muangkhan, Tambon Rammasak, Amphoe Pho Thong. Řemeslnická základna perletí vykládaného zboží tohoto centra je vysoké úrovně. Vedle tohoto centra je tento druh domácího průmyslu znám také produkcí např. toaletních stolků, váz, popelníků atd.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ang Thong 2 - pokračování

Architektura - chrámy