Uthai Thani (1)


 

Počet obyvatel

335 000

Rozloha

6 730 km2

Hlavní město provincie

Uthai Thani (20 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

219 km

Sousední provincie

Kanchanaburi, Tak, Nakhon Sawan, Chai Nat, Suphan Buri

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Uthai Thani District, Thap Than, Sawang Arom, Nong Chang, Nong Khayang, Ban Rai, Lan Sak, Huai Khot, Muang Uthai Thani Municipality


ÚVOD


Uthai Thani se nachází na hranici centrálního a severního Thajska. Nedávné výkopy signalizovaly že tato oblast byla obývaná předhistorickými lidmi. Je tu řada turistických zajímavostí, ale protože oblast leží daleko daleko od hlavní silnice zavítá sem jen málo návštěvníků.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Bot Nam


uvidíte před chrámem Wat Ubosatharam na břehu řeky Sakae Krang. Byl postaven pro uvítání krále Ramy V. při jeho návštěvě severních provincií v roce 1906. Originální dvojitý prám má protáhlé vyřezávané špice a normální chrámový ubosot. V přední části je kruhový nápis v Pali hovořící o královské návštěvě. V roce 1976 byl prám zrenovovaný a upravený na použivání při náboženských obřadech. Dnes slouží hlavně při svatbách, pohřbech, obřadech vysvěcení a pod.


Wat Ubosatharam (Wat Botmanarom)


byl původně nazvaný 'Wat Bot Manorom' a je umístěný na břehu řeky Sakae Krang proti tržišti. Předpokládá se že byl vybudován v raném Rattanakosin období a uvnitř se nachází mnoho historických artefaktů jako nádherné nástěnné malby v ubosotu a vihanu zobrazující život Buddhy od narození do smrti. Dále tu uvidíte 3 pagody, každou z jiného období a rozdílného stylu, repliku Buddhovy stopy z časů krále Ramy IV., stříbrnou sochu Buddhy vážící 30 kilogramů a dary krále Ramy V. z jeho návštěvy Uthai Thani 10. srpna 1906, atd.


Muzeum historie a místní kultury


v Uthai Thani je neformální vzdělávací středisko uchovávající exponáty předhistorických lidských koster, kostýmy starých guvernérů Uthai Thani, repliky dřevořezeb a původní thajské domy.


Projížďka po řece Sake Krang


projížďka po řece reflektuje životní styl lidí provincie. Ten byl vždy úzce spojen s vodou. V plovoucích koších se chovají ryby (zvláště gourami) a rybolov je jedno z nejčastějších zaměstnání provincie. Turisté si mohou najmout loď u mola Lan Sakae nedaleko tržnice nebo u Lan Suphannika před radnicí na silnici do Si Uthai. Cesta probíhá kolem Wat Tha Sing a končí v Tambon Tha Sing kde se stéká řeka Sakae Krang a Chao Phraya.


Wat Chantharam nebo Wat Tha Sung


je starověký chrám z Ayutthaya období umístěný v Moo 2, Tambon Namseum, 5 km po silnici č.3265 z Amphoe Muang. Kdysi byl opuštěný a znovu obnovený v roce 1789. V malé svatyni jsou staré nástěnné obrazy a ve velkém novém vihanu krásné mozajky z barevného skla. Ceremonii při zahájení jeho stavby předsedal osobně král Rama IX.


Wat Sangkat Ratana Khiri


Tento chrám je situován na úpatí hory Khao Sakae Krang na konci Tachang Rd. ve městě. Uvnitř viharn je uchováván Phra Buddha Mongkon Saksit - poklad Uthai Thani. Vedou odtud schody k vrcholu Khao Sakae Krang s Buddhou v mondopu. V sousedství je památník Somdet Phra Pathom Borom Maha Chanok, otce krále Ramy I. v životní velikosti.


Wat Thammakhosok


nebo také nazvaný 'Wat Rong Kho' byl budovaný počátkem Rattanakosin období. Stojí na Si Uthai silnici, Tambon Uthai Mai. Dříve zde místní hodnostáři konali přísahy věrnosti králi. Nejzajímavější je bot s posvátnou Buddhovou sochou. Uvidíte tam krásné nástěnné malby, práci pozdně Ayutthaya uměleců. Vihan je velká budova, vyšší než bot. Stojí tu 20 Buddhových soch. Vnější zdi okolo oken jsou zdobeny výjevy z eposu Ramayana a dveře mají dřevěné květinové vzory natřené načerveno.


Buddhova stopa na Khao Sakae Krang


Stopa se nachází na 120 m vysokém vrcholu hory Khao Sakae Krang blízko Phra Buddha Mongkhon Saksit. Mondop nad stopou byl postaven v roce 1905 a obnovován v roce 1968.


Památník Somdet Phra Pathom Borom Maha Chanok


otec krále Ramy I. Somdet Phra Pathom Borom Maha Chanok se narodil v Baan Sakae Krang. Památník je umístěný na Khao Sakae Krang a byl otevřen jejich majestáty králem a královnou 5.dubna 1979.


OKRES BAN RAI


Ban I Mat, I-Sai kulturní centrum horských kmenů


je kulturní centrum a Karenská vesnice v Tambon Kaen Makrut. Centrum má budovu na kůlech s doškovou střechou a bambusovou zdí - to je replika Karenského domu pro turisty. Uvidíte tu nástroje a nářadí Karenů. V centru je dostupné ubytování a kulturní představení po předchozí domluvě. Pro další informace, prosím kontaktujte tel: 0-5652-0723, 0-5651 -2026. Nedaleko se nachází Karenská vesnice Chao Wat Yang Daeng, která se přísně drží starých tradicí, vede jednoduchý životní styl a má klidnou atmosféru. Zajímavá událost v této vesnici je novoroční festival, držený při dubnovém úplňku.


Vodopád Pha Rom Yen


je v Ban Mai Rom Yen. Jedinečná vápencová kaskáda a vysoký útes je jasně viděl ze silnice poblíž. Tento krásný vodopád má 4 úrovně, z nichž ta nejvyšší je přibližně 100 metrů padá do tůně na druhém stupni. Je možné vystoupit až na nejvyšší stupeň, odkud je krásný výhled na vodu padající z vysokého útesu a mlžný opar dole. Vše je barvotiskově rámováno zeleným mechem a kapradinami.


Wat Khao Wong


tento chrám v údolí má krásný dvoupatrový bot v thajském stylu a jeho okolí má skvělé parkové úpravy. Chrám je třináctou z 19 "poboček" chrámu Wat Sangkhathan v Nonthaburi (další jsou např. v Chiang Mai, Um Phang,  Anglii a Indii). Postaven byl v roce 1987 a má rozlohu 320 000 čtverečních metrů. Okolní krajina tvoří hory a ley. Nejnápadnější budovou chrámu je čtyřpatrový víceúčelový pavilon v thajském stylu postavený téměř výhradně ze dřeva. V jeho čele se nachází nádrž s množstvím ryb a kolem je zahrada s barevnými květinmi.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Uthai Thani 2 - pokračování

Thum Khao Wong FP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám