Chainat


 

Počet obyvatel

360 000

Rozloha

2 470 km2

Hlavní město provincie

Chai Nat (16 500 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

170 km

Sousední provincie

Uthai Thani, Nakhon Sawan, Sing Buri, Suphan Buri

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Chai Nat, Manorom, Wat Sing, Sapphaya, Sankhaburi, Hankha, Nong Ma Mong Minor-district, Wat Sing Sub-district Municipality, Muang Chai Nat Municipality


ÚVOD


Chai Nat byl založen během Ayutthayského období. Bylo to důležité město užívané několikrát jako základna pro válečné konfrontace s barmskou armádou. Barmánci byli vždycky poraženi a tak se jméno Chai Nat stalo synonymem místa vítězství.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Chainat Muni - národní muzeum


Nachází se v chrámu Wat Phra Borommathat. Muzeum shromažďuje artefakty objevené v provincii Chainat, včetně Buddhových vyobrazení v různých pozicích, thajskou a čínskou keramiku, stejně tak jako různé typy votivních tabulek s očekáváním že muzeum bude nakonec centrem s největším množstvím těchto tabulek v zemi.


Wat Phra Borammathat Worawihan


Tento chrám je přístupný po silnici odbočující od přehrady na řece Chao Phraya vpravo do Amphoe Sankha Buri, dále po staré silnici a objeví se pravé straně.


Wat Thammamun Worawihan


Tento chrám je umístěný 8 km od Chainatu, na úpatí kopce Thammamun na břehu řeky Chao Phraya, Amphoe Muang Chainat. Byl založen v Ayutthayském období. Hlavní přitažlivostí je stojící Buddha v pozici "Luang Pho Thammachak", který je vysoce respektovaný místními lidmi.


Chainat - ptačí park


umístěný 2 km od Chainat na Phaholyothinské silnici, Thambon Tha Phra. Park má rozlohu 260 rai s obrovskými voliérami (v nich je více než 100 druhů ptáků), bazény, výstavními halami, zahradami, visutými mosty a obchody s upomínkovými předměty.


OKRES SANKHABURI


Socha Khun San


Khun San neboli "hrdina od řeky Noi" byl jeden z vojevůdců bitvy u Bangrajan v boji proti Barmáncům. Předpokládá se, že byl obyvatelem Sanburi. Jeho socha je 2.5 m vysoká a stojí vznešeně před úřadem v Amphoe Sankhaburi.


Wat Mahathat


20 km od Chainatu je starý chrám (Praek, Muang San, Amphoe Sanka Buri). Král Rama V. navštívil tento chrám a zjistil historický význam tohoto místa, zejména Phra Prang Kleebmafeung který se podobá okvětnímu lístku "star apple" a stojí na pravoúhlém základu. Pochází z období Lop Buri.


Wat Thammikawat


je umístěný v Tambon Pho Ngam, 38 kilometrů jižně od Chai Nat na cestě č. 311 (Chai Nat - Sing Buri). Jeho příjemný areál u řeky Noi je domovem pro velké množství opic.


Wat Phra Kaeo


je další starověký chrám v Sankhaburi. Je umístěný na jih od Wat Mahathat. Jeho stará chedi (pagoda) byla postavena během Ayutthaya období v harmonickém Lop Buri a Dvaravati stylu. V popředí chedi se nachází sedící Buddha. Jeho základna je složitě zdobena štukem, ale je dost poškozena.


OKRES WAT SING


Wat Pak Khlong Makham Tao


starý klášter 25 km od Chainatu je situován v ústí kanálu Makham Tao do řeky Mae Nam Tajin, přítoku řeky Chao Phraya v Amphoe Wat Sing. Scenérie chrámu je směsí bujné krásy a stínu. Nejdůležitější částí chrámu jsou nástěnné obrazy Somdet Phra Borom Thur Khrom Luang Chumporn Khet Udomsak, které vypráví příběhy ze života Buddhy.


OKRES SAPPHAYA


Přehrada Chao Phraya


umístěná 8 km z Chainatu na místě kde se silnice rozděluje v Khung Bang Kabian, Amphoe Sapphaya. Je to velká hráz mající celkovou délku 238 metrů a výšku 14 metrů. Byla dokončena v roce 1956 jako první thajská hráz určená pro zavlažovací účely.


Wat Inthraram


tento přibližně 100 let starý chrám je umístěný u řeky Chao Phraya v Tambon Taluk, 12 kilometrů východně od Chai Nat. Za pozornost stojí pozoruhodné staré struktury zvonice a knihovny umístěné ve středu rybníka, s vypracovaným dekoračním designem.


Wat Karuna


stojící při přehradě Chao Phraya uchovává velkého pískovcového Buddhu jménem Phra Phutthamaha Sila, který je vysoko ctěný místními lidmi z Chai Nat.


FESTIVALY


Chainat pomelo festival


konec srpna - začátek září, před Chainatskou radnicí. Všechny druhy pomela rostoucí v Chainatu, z nichž nejlepší je odrůda z Khao Tang Kwa, s charakteristickým tvarem, hladkou, tenkou slupkou, ostrou sladkou chutí, trochu kyselá, ale ne hořká. Pěstitelé této odrůdy jsou podporováni ze strany úřadů.


Festival slaměných ptáků


únor, Chainat provincial Hall. Tento výroční trh předvádí použití rýžové slámy, vedlejšího produktu pěstování rýže v zemědělství. Různé druhy obrovských slaměných ptáků v průvodu ozdobených plavidel se předvádí každoročně začátkem února. Po soutěži jsou všichni slamění ptáci vystavení před Chainat provincial Hall. Dále je zde možno vidět místní produkty a zemědělské plodiny.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Spektrum řemeslných produktů Chainatu je velice pestré. Vzor a jedinečný design každého místního produktu je proslulý: výrobky z rákosu, bambusu a proutí, podnosy ve tvaru ovoce, visutá lůžka z vodního hyacintu, výrobky z parohů jelena Tasao, košťata, postele a ručně tkané šaty z Ban Nern Kham. Mezi jedinečná jídla patří cukr z Huai Krod, červená rýže a pomelo z Khao Tang Kwa.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Architektura - chrám

Zajímavé chrámy