Nejbohatší monarcha na světě


Thajský král předstihnul brunejského sultána


Po dlouhá léta byl thajský král Bhumibol považován za velice bohatého monarchu, rozsah jeho majetku byl však pouze odhadován. Teprve vloni úřad spravující korunní majetek nechal nahlédnout do svých účetních knih. Výsledkem je zpřesnění hodnoty majetku thajské monarchie, 35 miliard dolarů činí z thajského krále vůbec nejbohatšího panovníka na světě.


Zisk není prvotní


Ještě v roce 2007 se odhady thajského královského majetku pohybovaly mezi pěti až osmi miliony dolarů, časopis Forbes zařadil thajského krále na páté místo svého žebříčku bohatství kontrolované monarchy celého světa. Zpřístupnění údajů z Uřadu královského majetku však tyto odhady výrazně poopravily ve prospěch thajského krále. Panovník vládnoucí jako Rama IX. je největším pozemovým vlastníkem, kontroluje třetinu obchodního centra byznys distriktu v Bangkoku, třicet procent akcií ve společnosti Siam Cement group a čtvrtinu akcií Siam Commercial Bank. Vůbec nejhodnotnější pozemky se nacházejí ve starém Bangkoku a pocházejí z dob, kdy město rodící se kolem královského paláce postaveného na ostrůvku Rattanakosin, postupně expandovalo podél řeky Chao Phraya. Úřadu patří vládní budovy v této části města i pozemky, na nichž stojí luxusní pětihvězdičkové hotely Oriental a Royal Orchid. Rozsáhlé pozemky také thajská monarchie vlastní v sousedství ulic Silom, Sathorn a Wireless, část z nich pronajímá předním nákupním centrům Siam Paragon a Central World. Hodnota téměř 3500 akrů v centrálním Bangkoku je odhadována na jedenatřicet miliard dolarů, do celkového majetku není zahrnuto dalších 12 500 akrů půdy po celé zemi, zejména v místech tradičních trhů i pozemky, které králi často odkázali farmáři, kteří neměli dědice.


Netržní nájmy


Přestože úřad spravující královský majetek disponuje rozsáhlým majetkem, nejedná se o komerční instituci v pravém slova smyslu. Většina z jeho šesti set zaměstnanců se stará o pozemky a jejich prvořadým úkolem není zisk. Svými aktivitami úřad přispívá k rozvoji země investicemi v klíčových odvětvích a podporou laciného bydlení. Nájemné není stanovováno za tržní cenu, aby nedošlo k sociálním otřesům. Králův majetek tak hraje významnou stabilizační úlohu v zemi. Po pádu absolutistické monarchie v roce 1932 se až do roku 1948 bohatství ocitlo pod kontrolou tehdejší vlády než ho proroyalistické síly vrátily zpět do královských rukou. Vláda tento majetek nemůže zabavit, ani zdanit. Neobvyklý pohled na stav královských financí je oficiálně vysvětlován snahou o lepší informování veřejnosti, podle některých názorů však jde i o poselství vyslané nástupci trůnu princi Vajiralongkornovi, aby s bohatstvím, které mu připadne nakládal zodpovědně jinak by mohlo dojít k těžkému poškození thajské ekonomiky.

 

Autor článku: Pavel Zvolánek
pzvolanek@yahoo.com
www.thai.cz


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Královská rodina

Dynastie Chakri

Thajský král napsal knížku o svém psovi

Chakri Dynasty - Wikipedia