Thajský král napsal knížku o svém psovi


Asijský bestseller: Tongdaenčin příběh


Půl milionu prodaných výtisků během dvou měsiců. To vše v Thajsku, v zemi, o jejichž obyvatelích některe zlé jazyky tvrdí, že poslední knihou, se kterou se setkali, byla školní učebnice. Tentokrát je však autorem knižního bestselleru v zemi velice oblíbený panovník Rama IX. A tak se literární událostí stala kniha se vznešeným názvem "Tongdaenčin příběh", biografie pejska jeho královské výsosti.


Thajský král Rama IX


Podle vlastních slov se thajský král rozhodl publikovat Tongdaenčin příběh, aby rozptýlil některé legendy, které se nahromadily kolem jeho nesmírně populárního psíka. Na pětaosmdesáti stránkách dvojjazyčného, thajského a anglického textu, v ceně okolo 250 korun, se tak čtenáři mohou dozvědět, že král na své fence oceňuje především její loajalitu a schopnost zůstat stejnoui ve chvíli, kdy získá významnějši postavení. Tedy přesně tu vlastnost, která mnoha lidem chybí. Fenka, jež si získala panovníkovo srdce, přitom není vůbec urozeného původu. Původně pouliční pes byl thajskému panovníkovi věnovan ve stáří pěti týdnů.


Rama IX mezi svými psy


Podle Ramy IX. může být Tongdaeng příkladem, jak řešit problém toulavých psů. Jak píše ve své knize, i tito psi se dokážou odvděčit za laskavost a péči, která je jim věnována. Tongdaeng je na svého pána tak vázána, že během jeho delší nepřítomnosti ze smutku onemocněla. Jak je u thajského krále zvykem, také v případě Tongdaeng se pustil do důkladného studia a dnes může být v zemi považován za odborníka na plemeno basenči, které pochází z centrální Afriky a na některých vyobrazeních ho lze nalézt pod trůnem egyptskych faraonů.


Nejoblíbenjěší přítel - Tongdaeng


Popularity své fenky se král rozhodl využít k podpoře některých svých rozvojových projektů, a tak krátce po knize se v obchodech objevila i trička s Tongdaengovým motivem. Thajský panovník Rama IX. pro svoje usilí o pozvednutí země je obecně považován za jednoho z nejoblíbenejších vládců vůbec.

Autor článku: Pavel Zvolánek
pzvolanek@yahoo.com
www.thai.cz


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Nejbohatší monarcha na světě

Královská rodina

Dynastie Chakri

Chakri Dynasty - Wikipedia