Lampang


 

Počet obyvatel

805 000

Rozloha

12 533 km2

Hlavní město provincie

Lampang (původně Kelang Nakorn), 70 000 obyv.

Vzdálenost od Bangkoku

599 km

Sousední provincie

Tak, Lamphun, Chiang Mai, Chiang Rai, Phayao, Phrae, Sukhothai

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Lampang, Mai Mo, Ko Kha, Soem Ngam, Ngao, Chae Hom, Wang Nua, Thoen, Mae Phrik, Mae Tha, Sop Prap, Hang Chat, Muang Pan, Muang Lampang Municipality


ÚVOD


Thajské centrum pro ochranu slonů (Thai Elephant Conservation Centre), chrámy postavené v barmském stylu a stylu Lanna Thai, koňská doprava jako v dávných dobách - to jsou jen některé symboly této provincie, která je známá po celém světě.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Wat Phra Kaeo Don Tao


chrám leží 12 km od města Lampang, přes most Rachada Phisch Bridge, v Tmabon Wiang Nua v okrese Amphoe Muang. Je to celostátně důležité místo, neboť zde byl 32 let uložen Smaragdový Buddha. V 50-ti m pagodě jsou uchovány vlasy Buddhy. Ve vrchní části je ozdobena zlatou deskou Jango. Na podstavci pagody je 7 výklenků s vyobrazením Buddhy v každém dni týdne. Před pagodou je Vihara v barmském stylu se sochou Buddhy.


Wat Sri Rong Muang


Velmi starý chrám Wat Pratu Pang ukazuje zajímavé barmské umění zdobení barevnými skly, která se střídají se zlatými deskami na špičce každého sloupu vihanu.


Wat Prathat Sadet


chrám vzdálený 18 km od města po dálnici Lampang - Ngao. Stáří je stejné jako stáří Wat Prathat Lampang Luang. Pšestože byl zcela zrekonstruován, je stále možné vidět starobylé prvky. Ostatky Buddhy jsou vystaveny v hlavní pagodě a vypovídají o jeho životě. Podle toho také vzniklo jméno Wat Prathat Sadet (což v překladu znamená život Buddhy).


Wat Chedi Sao


chrám stojí blízko dálnice Lampang - Chae Hom v okrese Amphoe Ban Wang Moh, 6 km od města. Při pohledu z dálnice, uvidíte skupinu 20 pagod stojících uprostřed rýžového pole. Toto místo má obrovský historický význam. V pagodách bylo objeveno mnoho malých amuletů Buddhy z období Hariphunchai.


Jeskyně Pha Thai


V jeskyni vzdálené 67 km od Lampangu je možné vidět velkou Sochu Buddhy a barevné stalagmity.


Přehrada Kiu Lom Dam


38 km od města leží kancelář Královského Oddělení pro zavlažování, otevřena každý den od 6.00 do 18.00hod. pro veřejnost. Pokud se zde chcete ubytovat, zašlete rezervační dopis, ulice Samsen Rd., Tel: (02)241 - 4806, nebo Kiu Lom resort, kde si lze pronajmout bungalovy, Tel: (054) 334 - 393, nebo Wang Kaew resort, Tel: (054) 223 - 733.


Thajské Centrum pro ochranu slonů


Centrum je vzdáleno asi 38 km od města Lampang, v pralese Tung Kwian, okres Hang Chat. Je to první a jediná škola svého druhu nejen v Thajsku, ale na celém světě. Centrum spadá pod veterinářské oddělení Severní pracovní sekce Timber Organizace Pralesního Průmyslu. Denně se zde pořádají představení v době od 9.30 a 11.00hod. O sobotách, nedělích a svátcích navíc v 13.30hod. pro informace volejte Tel: 05422 7051.


Národní park Doi Khuntarn


Zasahuje do provincií Lampang a Lamphun, má rozlohu 225 km2 a nejvyšší nadmořská výška je 1 272 m.Vstup do parku je možný vlakem nebo autem. Ze silnice Lampang - Lamphun Rd. odbočíte na 47. km a po 18 km dojedete k nejdelšímu tunelu v Thajsku, měří 1 362 m. V národním parku je řada možností k ubytování, které je pod správou Královské Státní Železnice Thajska, Tel: (02) 5790529 a další stanice na vrcholu hory Doi Khuntarn Tel: (053) 245351.


Wat Pra That Lampang Luang


Tento chrám je nejuznávanější v Lampangu. Nachází se v Tambon Lompang Luang, okres Amphoe Ko Kha, 18 km od města. Je zde uložena 6,5 palců velká socha Buddhy Pra Kaeo Don Tao.


Wat Pra That Chom Ping


Umístěn 26 km jihozápadně od města Lampang, v okrese Amphoe Ko Kha. Je zde k vidění neuvěřitelný úkaz. Přes okenní otvor chrámu se na podlaze Sálu shromáždění odráží stín pagody. Něco podobného je možné vidět také ve Wat Akkho Khiri v okrese Amphoe Chae Hom.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Doi Jong NP - info o Národním parku (A)

Jae Sawn NP - info o Národním parku (A)

Mae Wa NP - info o Národním parku (A)

Thamphathai NP - info o Národním parku (A)

Mon Praya Chae FP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám