Barma (Myanmar) - Ayeyarwady Region


 

Počet obyvatel

7 250 000

Rozloha

35 138 km2

Hlavní město oblasti

Pathein (300 000 obyv.)

Vzdálenost od Yangon

290 km

Sousední státy a oblasti

Rakhine State, Bago Region, Yangon Region

Delta Ayeyarwady


Jakýkoli výlet do oblasti delty, kterou křižují přítoky řeky a kanály a která je převážně plochá, vám odhalí závislost tohoto regionu na vodě. Tato rozlehlá oblast je jednou z nejúrodnějších v celé zemi a táhne se od pobřeží Bengálského zálivu až po pohoří Bago a půda získává velké množství živin z řek Ayeyarwady (Iravadi), Bago, Yangon (Hlaing) a Pathein (Ngawan).

Tato síť řek zavlažuje miliony hektarů zemědělské půdy. Díky tomu je delta jedním ze základních rýžovišť v Myanmě. Navíc okolí ústí řeky a přilehlé mořské pobřeží je bohatým zdrojem sladkovodních i mořských ryb. Díky tomuto přírodnímu bohatství je delta jednou z nejhustěji obydlených oblastí v Myanmě a také pro turisty jednou potenciálně z zajímavých, přestože ji ve skutečnosti navštíví jen nepatrné množství.

Ná západě najdete několik pláží hojně navštěvovaných místními obyvateli.


Tsunami a cyklon


Několik obcí na pobřeží v této oblasti postihly ničivé účinky vlny tsunami z prosince 2004 a k převážné většině úmrtí došlo právě zde.

 

V roce 2008 celou oblast zcela zničil cyklon Nargis. Skutečný počet obětí vláda vyčíslila na 66 tisíc, ale pravděpodobně jich bylo více než 100 tisíc!


Pathein


Hlavní město oblasti Pathein je s 300 000 obyvateli pátým největším městem v zemi, přesto však vypadá malý a kompaktní. Jezdí sem jen málo turistů, takže každému, kdo sem dorazí, se dostane spousty úsměvů a zvědavých pohledů. Většina lidí zde pouze zastavuje po cestě na pláže na západním pobřeží. Přesto místní dílny, kde se vyrábějí barevné, ručně malované slunečníky, a stinné, stromy lemované uličky směřující na severozápad k tržišti rozhodně stojí za prohlídku, stejně jako rušná silnice vedoucí podél řeky.

 

Jízda lodí z Patheinu do Yangonu po řece, kde na přílivem zaplavovaných březích odpočívají velké lodě jako dodělávající dinosauři, je vzácnou příležitostí odhalující tempo a způsob života Barmánců v říční deltě.

 

Pathein se nachází na východním břehu řeky Pathein (někdy se jí říká Ngawan) v deltě Ayeyarwady asi 102 km od Yangonu a je nejdůležitějším přístavem v deltě s výjimkou Yangonu, a to navzdory své vzdálenosti od moře. Je obklopen hlavními oblastmi pěstování rýže, která je nejkvalitnější v celé Myanmě. Pěstuje se zde i špičková odrůda, které se říká pawsanmwe ťamin (vonná rýže). Růst trhu v deltě, zejména pak export rýže, významnou měrou přispívá k obecné atmosféře prosperity ve městě.


Dějiny


Město je historicky zajímavé. Odehrála se zde hlavní střetnutí během války o nadvládu nad územím mezi Mony a Bamary. Později se stalo důležitým překladištěm zboží na cestě mezi Indií a jihovýchodní Asií. Jméno města je odvozeno od barmského výrazu pro muslimy - pathi, neboť zde po staletí žila řada muslimských obchodníků indické a arabské národnosti. Za koloniální nadvlády Britů jejich indičtí služebníci zkomolili název na Bassein.

Dnes tvoří obyvatele Pathein velké skupiny Kayinů (Karenů) a Rakhaingů a ačkoli město bývalo součástí Monského království, dnes zde Monů žije jen hrstka. Béhem 70. a 80. let kayinské vesnice obklopující Pathein byly ohnisky povstaleckých aktivit, které se ovšem již uklidnily.


Pláž Chaungtha


Výlet na pláž Chaungtha v Bengálském zálivu, která je 140 km od Yangonu směrem na západ, nabízí možnost poznat, jak tráví myanmská střední třída dovolenou. Pláž bývá extrémně přelidněná o prázdninových víkendech, když se domácí turisté vyrojí z autobusů. Nejvíce rušno je na pláži odpoledne a nezáleží na tom, o jaké období v roce jde. Děti zde podnikají své první vyjížďky na koni, fotografové procházejí sem a tam a hledají ten správný úhel pro další snímek, rodiny (zcela oblečené) zde hromadně brouzdají mělčinou, nedospělá děvčata se zde procházejí ruku v ruce a všude jsou rozestavěna složitá pikniková uspořádání, která nezřídka zkosí nezvládnutý odkop fotbalového míče při jednom z mnoha improvizovaných utkání.

Jako na všech západních plážích i zde nejsou písek a voda tak průzračně čisté jako v nedalekém Ngwe Saung nebo v Ngapali. Za odlivu vypadá velmi široká pláž trochu jako "bahnitá delta", nicméně jen 15 minut severně od města je nádherná, dlouhá pláž s bílým pískem, kterou pravděpodobně budete mít celou pro sebe a uniknete jak před místními, tak před dalšími cizinci hledajícími trošku soukromí a stínu. Vesnici Chaungtha tvoří několik bloků penzionů, restaurací a obchodů se suvenýry, kde se prodávají trička. Je v ní i pošta.

Většina obyvatel vesnice se živí rybolovem nebo pěstováním kokosových ořechů. Pár rodin vyrábí nábytek z ratanu (pruty z kmene ratanové palmy), který sbírají v nedaleké džungli. Mnoho vesničanů mluví dialektem rakhaing.

Na vesnickém trhu je nejživěji od 6 do 9 hod. Východně od hlávní části vesnice je mokřina s mangrovy a břeh kanálu s dřevěnou loděnicí. Na té straně kanálu, kde je poloostrov, stojí vratké dřevěné konstrukce, na nichž rybáři suší ryby.


Pláž Ngwesaung


Tato překrásná plaž s bělostným pískem, které se také říká Silver Beach (Stříbrná pláž), je otočena do Bengálského zálivu a teprve se zde začala stavět rekreační střediska. Také její propagace jako konkurenta severněji položené pláže Ngapali je v samých počátcích. Několik luxusních středisek tvořených bungalovy je již hotovo a další se staví. Pro turisty, kteří mají omezený rozpočet, nebo místní obyvatele na dovolené nabízí jen málo možností ubytování.

Pláž sama je mnohem delší a panenštější než nedaleká Chaungtha, vesnice se nachází asi v polovině 14,5 kilometrové pláže. Vláda ji nařídila posunout asi o 100 metrů od pláže...

Několik středisek zde nabízí výlety do sloních táborů, které se nacházejí napůl cesty mezi Ngwe Saung a Patheinem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů