|
Barma (Myanmar) - Bagan - chrámy (2) |
Velká část baganských chrámů stojí na rozlehlé pláni mezi městy Nyaung U, Starým Baganem a Novým Baganem. Tato široká oblast se táhne mezi hradbami Starého Baganu a městem Nyaung U a téměř mezi oběma silni cemi spojujícími tato města. Zde popsané chrámy jsou seřazeny zhruba ve směru od západu na východ. |
Pokud máte velmi málo času a chcete vidět pouze jeden či dva chrámy, navštivte chrám Ananda, jeden z nejlepších, největších, nejlépe zachovalých a nejvíce uctívaný ze všech chrámů Baganu. Tento terasovitý chrám vysoký 52 metrů, je zakončený pozlaceným hti na pozlacené věži a z rohu vyvýšené čtvercové plošiny se zvedají čtyři další zlacené věže, které uvidíte se třpytit z celé planiny. Pokračování ... |
Tato malá vihara, svatyně nebo kaple, stojící přímo západním směrem od severního vchodu do chrámu Ananda, ukrývá ve vnitřních chodbách podrobné nástěnné malby z 18. století hrající červenou a zelenou barvou, na kterých jsou vyobrazeny detaily každodenního života baganského období.
Pokračování ... |
Na severní straně silnice Bagan-Nyaung U, téměř v polovině cesty, stojí vysvěcovací síň z poloviny 13. století, jejíž interiér je vyzdoben freskami v jasných barvách pocházejícími z konce 17. nebo z počátku 18. století. Mnoho maleb bylo poškozeno při zemětřesení v roce 1975.
Pokračování ... |
Na druhé straně silnice od síně Upali Thein stojí 46m vysoký chrám, který nechal v roce 1218 postavit král Nantaungmya na místě, na kterém byl z pěti bratrů vybrán (nakloněným slunečníkem) za korunního prince.
Pokračování ... |
Chrám do nedávné doby turisté nenavštěvovali a nebývali zde prodejci suvenýrů, nyní se stává oblíbeným místem pro pozorování západu slunce. Buledi leží asi 600 m jižně od chrámu Htilominlo na druhé straně silnice Anawrahta, je označen číslem 394.
Pokračování ... |
Chrám pochází z raného období, leží asi 1,5 km východně od chrámu Htilominlo u silnice Anawrahta, a na jeho vnějších zdech je výborná štuková výzdoba, zejména na severní straně, uvnitř chrámu jsou původní nástěnné malby.
Pokračování ... |
Chrám leží západně od Nyaung U a asi 100 m východně od chrámu Gubyauknge a nebývá příliš navštěvovaný. Pochází ze 13. století a je zakončen věží v indickém stylu podobně jako chrám Mahabodhi Paya ve Starém Baganu.
Pokračování ... |
Na této rozlehlé planině, rozkládající se zhruba jižně od silnice Anawrahla mezi Novým Baganem a Nyaung U, můžete již 2 km od silnice zahlédnout venkovany při jejich každodenním životě či potkat pastevce se stády koz. Některá místa nejsou vůbec navštěvována organizovanými skupinami, zatímco jiná jsou ve stálém obležení. Některé z chrámů mohou být zamčeny, ale správce s klíči bývá nedaleko. V tomto seznamu jsou uvedeny chrámy, které stojí za shlédnutí, jsou řazeny ve směru od západu na východ (směrem k budované vyhlídkové věži poblíž Nyaung U). |
Shwesandaw je velmi oblíbeným místem k pozorování západu slunce, je to elegantní, bílá stúpa ve tvaru pyramidy se schodištěm vedoucím pěti terasami ke kruhové věži. Stupa stojí zhruba uprostřed cesty mezi chrámy Thatbyinnyu a Dhammayangyi. Prostorná terasa, a někdy i spodní stupně, se před západem slunce zaplní turisty s fotoaparáty. Pokračování ...
|
Tento mohutný chrám obehnaný zdí pochází ze 12. století, stojí asi 500m jihovýchodně od chrámu Shwesandaw a je viditelný z celého Baganu. Půdorysem se podobá chrámu Ananda, s přečnívajícími portiky a stupňujícími se terasami, přestože sikhara, zničená při zemětřesení, nebyla obnovena.
Pokračování ...
|
Asi 1 km východně od Dhammayangyi stojí tento mohutný chrám, jeden z nejatraktivnějších v Baganu, kolem kterého je zelený porost a také mnoho prodejců. Chrám byl postaven kolem roku 1181 králem Narapatisithu a je dobrým příkladem pozdního propracovaného stylu s lepším vnitřním osvětlením.
Pokračování ... |
Chrám zakončený sikharou stojí asi 150m na východ od Sulamani a vypadá jako jeho zmenšenina, ale bývá minimálně navštěvován. Většina výzdoby interiéru byla zničena při zemětřesení v roce 1975, ale po schodišti lze vystoupit do malé, spoře osvětlené meditační komory. Úzké schodiště vede na vnější terasy, odkud jsou pěkné výhledy. Pokračování ... |
Mohutný cihlový klášter s patrnými indickými vlivy nechal vystavět král Kyswa. Stúpa, stojící asi 750 m jihovýchodně od Sulamani po prašné cestě, přes kterou občas procházejí stáda koz, je velmi působivou stavbou, z jejíž otevřené terasy, v Baganu největší, jsou výborné pohledy na západ slunce.
Pokračování ... |
Stavby severně a jižně od vsi Myinkaba stojí těsně u hlavní silnice a jsou tedy snadno dostupné. Uvedené chrámy jsou seřazeny ve směru od severu na jih. |
Mingalazedi Paya ("Stúpa požehnání") stojí nedaleko říčního břehu, od hotelu Thiripyitsaya Sakura směrem ke vsi Myinkaba. Stúpa má velmi pěkný, zvonovitý tvar, po třech stupňovitých terasách vede strmé schodiště vzhůru a kolem každé terasy jsou usazeny krásné glazované dlaždice s vyobrazením džátak.
Pokračování ... |
Chrám Gubyaukgyi ("Velký malovaný jeskynní chrám") stojí vlevo těsné i u silnice při příjezdu do vsi Myinkaba a v hlavní turistickou sezonu je zde I stále mnoho návštěvníků, kteří přicházejí obdivovat velmi dobře zachované, krásné barevné malby. Nástěnné malby pocházejí zřejmě z doby výstavby chrámu v roce 1113, kdy jej nechal vystavět Rajakumar po smrti svého otce krále Kyanzitthy. Pokračování ... |
Vedle Gubyaukgyi stojí pozlacený chrám Myazedi ("Smaragdová stúpa"). V přístřešku u jihovýchodního rohu chrámu stojí čtyřstranný sloup s popisem vysvěcení chrámu Gubyaukgyi vytesaným ve čtyřech jazycích - v jazyce Pyu, monštině, staré barmštině a v jazyce pálí.
Pokračování ... |
Aktivní, moderně vyhlížející chrám stojící ve vsi Myinkaba asi 500 m jižně od chrámu Gubyaukgyi je pojmenovaný po monském králi z Thatonu, kterého zde král Anawrahta držel v zajetí a kterému také bylo dovoleno tento chrám vystavět.
Pokračování ... |
Několik desítek metrů jižně od stúpy Manuha Paya stojí svatyně, která údajně sloužila jako Manuhovo vězení, přestože pro tuto legendu neexistují žádné důkazy. Podle pověstí byla tato svatyně původně hinduistická a pro věznitele prý bylo snazší ji použít jako vězení, než ji přestavět na buddhistický chrám.
Pokračování ... |
Stúpa z 11. století v sinhálském stylu stojí asi 400 m jižně od chrámu Manuha a nechala ji údajné vystavět Kyanzitthova bengálská manželka Abeyadana, která na tomto místě čekala v době, kdy se její manžel v obavě o svůj život skrýval před svým předchůdcem králem Sawlu.
Pokračování ... |
Několik desítek metrů jižně od chrámu Abeyadana a na druhé straně silnice stojí elegantní a dobře zachovalý chrám postavený králem Kyanzitt hou. Hlavní socha Buddhy je v dvojnásobné životní velikosti a svou kápí ji ochraňuje rozměrný nága, hadí božstvo.
Pokračování ... |
Tento cihlový klášter, stojící asi 200 m jižně od chrámu Nagayon, byl postaven ve stylu typickém pro pozdní období a je údajně pojmenován po ženě, která v roce 1204 financovala jeho výstavbu. Stavba zedi v severní části a gu v jižní části je také připisována Somingyi.
Pokračování ... |
V oblasti jižně od Nového Baganu (Bagan Myothit) již mnoho chrámů nestojí. |
Tato stúpa a svatyně ("Mladší a starší sestra"), stojící vedle sebe asi 250 m severně od Nového Baganu, je tradičně připisována královně Seinnyet z 11. století, přestože architektonický styl jasně poukazuje na období o dvě staletí později. Zedi vyrůstá ze tří teras a je zakončeno krásně stylizovaným hti.
Pokračování ... |
V dobách největšího rozmachu Baganu mohly u této stúpy vedle řeky kotvit lodě připlouvající z monského království Rakhaingu (Arakanu) a dokonce ze Srí Lanky. Stúpa stojí asi 250 m jihovýchodně od hlavní křižovatky v Novém Baganu a je zajímavá svým charakteristickým válcovitým tvarem.
Pokračování ... |
Severovýchodně od kláštera Lawkananda Kyaung směrem od řeky leží vykopávky dvojité stúpy z 11. století. Pozůstatky stúpy, objevené v roce 1905, působí zvenčí docela obyčejně, ale vnitřní klenuté chodby jsou vyzdobeny stovkami terakotových výjevů z džátak, které jsou obzvláště působivé ve stúpě Anauk Petleik Paya.
Pokračování ... |
Asi 1 km dále na jih stojí rozměrná stúpa ze 13. století, která je svým zvonovitýni tvarem nejpůsobivější stavbou v Novém Baganu. Stúpa, postavená králem Htilominlo, je umístěna na čtyřech čtvercových terasách, na kterých jsou sochy stojícího Buddhy z cihel a štuky. Na jižní straně stúpy vede schodiště vzhůru na terasy.
Pokračování ... |
Tato venkovská krajina na jižním okraji Baganu zhruba kopíruje hlavní silnici vedoucí z Nového Baganu na Letiště v Nyaung U, která cestou projíždí vesnicemi Pwasaw a Minnanthu. Kromě chrámu Payathonzu navštíví jiné chrámy v této oblasti velmi málo turistů. Mnoho koňských povozů do prohlídky zahrne několik chrámů severně od vesnice Minnanthu a po prašné cestě pokračují ke chrámům na centrální planině, například k Sulamani Pahto. Výhledy z některých chrámů v této oblasti se mohou směle rovnat ostatním v Baganu. Dále uvedené chrámy jsou řazeny ve směru od západu na východ. |
Asi 3,5 km východně od hlavní křižovatky v Novém Baganu a severně od hlavní silnice stojí pětiboké zedi podobné stúpě Shwezigon, ale s méně obvyklým tvarem. Z nejvyšší terasy tohoto chrámu stojícího uprostřed jižního okraje Baganu jsou velmi pěkné výhledy na celý Bagan.
Pokračování ... |
Bělostný chrám (Chrám čtyř tváří), směřující na východ, byl postaven v roce 1223 a stojí nedaleko vsi Minnanthu asi 3 km východně od chrámu Dhammayazika na severní straně silnice. Chrám je postaven na vyvýšené podestě a jeho vnitřní zdi zdobí dobře zachovalé fresky.
Pokračování ... |
Několik set metrů severně od chrámu Leimyethna po prašné cestě stojí chrám se štíhlou věží, z jehož horní terasy jsou velmi pěkné výhledy. Nechal ho postavit král Narathihapate (1256-1287), který uprchl před mongolskou invazí. Chrám nestačil dokončit. Chrám má bohatou štukovou výzdobu.
Pokračování ... |
Na druhé straně silnice od chrámu Tayok stojí komplex tří propojených svatyní (název znamená "Tři stúpy"), ve kterých jsou velmi zajímavé nástěnné malby ze 13. století. Chrám byl opuštěn krátce před dokončením, možná kvůli invazi Kublajchána. Svatyně byla postavena ve 13. století a každou ze tří částí zakončuje podsaditá sikhara. Pokračování ... |
Chrám se čtvercovým půdorysem, stojící přímo severně od Payathonzu, je vyzdoben vybledlými freskami vyobrazujícími džátaky a v roce 1255 jej nechala postavit Thambula, manželka krále Uzana. Při pohledu z jižního vchodu můžete na východní stěně zahlédnout vyobrazení závodu lodí.
Pokračování ... |
Tento malý chrám o jedné místnosti pochází z poloviny 13. století a uvnitř jsou velmi zajímavé fresky a poškozená socha sedícího Buddhy. Chrám stojí asi 200 m severně od chrámu Thambula na prašné cestě po pravé straně; ukazuje k němu směrovka.
Pokračování ... |
Hlavní zajímavostí v této oblasti je znamenitá stúpa Shwezigon Paya. |
Stavbu tohoto krásného chrámu na západním okraji Nyaung U, zahájil král Anawrahta, ale stúpa byla dokončena až za vlády krále Kyanzitthy, který si údajně nechal nedaleko postavit palác. Stúpa Shwezigon byla postavena jako svatyně pro uložení jedné ze čtyř replik Buddhova zubu z Kandy na Srí Lance a jako hraniční stúpa na severním okraji města. Pokračování ... |
Přestože je stavba tohoto jeskynního chrámu obvykle přisuzována králi Kyanzitthovi, mohl být ve skutečnosti postaven již za krále Anawrahty Chrám je vybudován ve stěně srázu asi 250 m jihozápadně od stupy Shwezigon a jeho dlouhé, temné osvětlené chodby jsou vyzdobeny freskami, z nichž některé prý namalovali tatarští nájezdníci. Pokračování ... |
|
|