Bang Pa In


OKRES BANG PA-IN


Palác Bang Pa-In


Leží na ostrůvku v řece Chao Phraya, asi 20 km od Ayutthaye. Když se králem stal Prasat Thong (1630 - 1655), dal vystavět chrám Chumphon Nikayaram. Palác stál na ostrově uprostřed okrasného jezírka a sloužil jako venkovské sídlo královským rodinám. Když se hlavním městem stal Bangkok, Bang Pa-In zůstal neosídlený 80 let. Až král Rama IV. a zejména Rama V. (1868 - 1910) našel v Bang Pa-In opět zalíbení a po rekonstrukci paláce zde trávil mnoho času. Otevřeno je denně 8.30-16.30 a vstup je 150,- THB. Protože se jedná o královský palác, platí zde podobná pravidla pro oblečení jako ve Wat Phra Kaeo v Bangkoku (zahalená ramena, a kolena). V areálu stojí za pozornost následující stavby:


Pavilon Aisawanthipphaya - At


stojící uprostřed jezírka - doslova "Božské sídlo osobní svobody" je nejfotografovanějším místem v areálu. Název má podle původního paláce krále Prasat Thong a je to jediný a osamocený příklad thajské architektury v Bang Pa-In. Pod půvabnou stupňovitou střechou pavilonu se ukrývá bronzová socha krále Chulalongkorna.


Waraphat Phiman


doslova "Skvostné a zářící sídlo nebeské". Původně to byla dvoupatrová dřevěná stavba, kterou nechal král Chulalongkorn strhnou a přestavět do poitalštěné koloniální podoby. Najdete tu trůnní sál krále Chulalongorna, který užíval pro přijímání návštěv a různé ceremonie a dále komnaty, které jsou dodnes využívány členy královské rodiny.


Phra Thinang Utthayan Phumisathian


doslova "Zahrada posvátné země" - najdete ji ve východní části areálu proti jezírku. Je to komplikovaná dvoupatrová dřevená stavba, natřená na zeleno s balkony připomínajícími švýcarskou chatu. V roce 1938 byla postavena znovu, poté co ji zničil požár a vybavená je kompletně evropským nábytkem.


Divadlo


stojí západně od Utthayan Phumisathian. Navrhl ho sám král Chulalongkorn v kombinaci s ubytovacími prostorami. Dnes je v něm expozice královských kočárů.


Ho Witthun Thassana


doslova "Mudrcova rozhledna" je zdaleka viditelná barevná věž. Byla postavená pro královu oblíbenou činnost - pozorování ptáků a jako rozhledna. Stojí za to se po příkrém shodišti vyšplhat nahoru a kochat se rozkošným pohledem na areál


Ho Hemmonthian Thewarat


tento kamenný prang v Khmérském stylu nechal postavit král Chulalongkorn v roce 1879 na místě původní svatyně postavené kdysi místními vesničany. Prang (svatyně) je zasvěcena králi Ayutthayi jménem Prasat Thong.


Památník královny Sunantha


je mramorový obelisk, do kterého nechal král Chulalongkorn uložit popel své oblíbené manželky, královny Sunantha Kumariratan, která tragicky zahynula v roce 1881. Tehdy si jednadvacetiletá královna očekávající potomka vyjela na loďce, ta se nešťastnou náhodou převrátila a královna se utopila. Bývala by mohla být snadno zachráněna, jenže podle tehdejších zákonů byla královská rodina svatá a nedotknutelná a její průvodci neměli jinou volbu, než ji ponechat osudu. Kdyby se královny jen dotkli, čekala by je poprava. Po této tragédii se král Chulalongkorn stal horlivým reformátorem thajských zákonů a usiloval o přiblížení královské rodiny lidu.


Saphakhan Ratchaprayun


Tato dvoupatrová budova na břehu řeky byla pstavena podle plánů krále Chulalongkorna a byla používána jako ubytování pro nemanželské členy královy rodiny.

 


Keng Buppha Praphat


Tento pavilon v čínském stylu proti parku s jezírkem byl vybudován v roce 1881.

 


Wehat Chamrun Hall


nebo také psáno Phra Thinang Wahart Chamrun (doslova "Palác nebeského světla"), je mistrovské dílo čínské architektury. V roce 1889 ho rozebraný včetně vnitřního zařízení poslali jako dar králi čínští obchodníci žijící v Bangkoku. Nádherný interiér je zdobený jemným porcelánem, vzácnými textiliemi a ebenovým nábytkem s neobyčejně propracovanými dřevořezbami s perleťovými intarziemi. Rezidence byla oblíbeným místem krále Ramy VI. jehož lakovaný stolek můžete vidět v přízemí.


Wat Niwet Thamprawat


také psáno Wat Nivet Dhamapravat je další kuriózní stavba v areálu. Dostanete se k ní lanovkou přes řeku nedaleko od vchodu do paláce. V roce 1878 ho nechal postavit král Chulalongkorn v gotickém slohu, dokonce i s dřevěnými lavicemi a barevnými vitrážemi v oknech. Na jedné z nich je zpodobněn i sám král.


Památník princezny Saowaphak Narirat a 3 královských dětí


tento mramorový památník nechal v roce 1888 postavit král na památku jeho milované manželky Phra Akkharachayathoe Phra Ongchao Saowaphak Narirat a tří královských dětí, kteří zemřeli nezávisle na sobě v roce 1887.


Wat Chumphon Nikayaram


Tento chrám se nachází v oblasti Kho Muang, zezadu za vlakovým nádražím. Pochází z roku 1632 z období vlády krále Prasat Thong a zrestaurovaný byl za krále Ramy IV.


FESTIVALY


Bang Sai festival umění a řemesel


leden - přehlídka produktů centra se konná pod patronací královny spolu s ukázkami řemesel všech oblastí provincie. Součástí jsou různé druhy lidové zábavy.


Loi krathong


listopad, úplněk - proslavený thajský svátek má na tomto místě obzvláštní příchuť démonična. Stejně jako v Sukhothai je provázen bohatým doprovodným programem a bohatými světelnými efekty.


Ayutthaya World Heritage Site Celebrations


prosinec - historický park Ayutthaya. V roce 1991 se historický park dostal pod patronaci UNESCO. Koná se velkolepá slavnost s historickými a tradičními průvody, světelná a zvuková šou.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Ngop


je tradiční klobouk vyrobený z místních materiálů jako sušené palmové listy, bambus nebo rákos.


Repliky tradičních thajských domů


vyrobené ze dřeva a lepenky v různém desingu jsou k vidění na trhu v okrese Ban Phraek.

 


Nože Aranyik


jsou proslulé nože již po staletí. Návštěvníci mohou sledovat výrobní proces a koupit výrobky ve vesnicích Phainong a Tonpho v okrese Nakhon Luang.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ayutthaya - první část (historický park)

Ayutthaya - druhá část (památky za řekou)

Historie Ayutthaya

Architektura Ayutthaya

Ayutthaya - interaktivní mapa

Ayutthaya - jiná interaktivní mapa

Bang Pa In - interaktivní mapa