Chaiyaphum (1)


 

Počet obyvatel

1 103 000

Rozloha

12 778 km2

Hlavní město provincie

Chaiyaphum (46 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

342 km

Sousední provincie

Phetchabun, Khon Kaen, Nakhon Ratchasima, Lop Buri

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Chaiyaphum, Ban Khwao, Khon Sawan, Kaset Sombun, Nong Bua Daeng, Chatturat, Bamnet Narong, Nong Bua Rawe, Thep Sathit, Phu Khieo, Ban Thaen, Kaeng Khro, Khon San, Phakdi Chumphon, Noen Sa-nga Minor-district, Non Samran Sub-district Branch, Ban Wa Thao Sub-district Branch, Wang Chompu Sub-district Branch, Sap Yai Sub-district Branch, Khok Phet Sub-district Branch, Na Yang Klak Sub-district Branch, Ban Tao Sub-district Branch, Tha Mafai Wan Sub-district Branch, Non Khun Sub-district Branch, Muang Chaiyaphum Municipality


ÚVOD


Provincie Chaiyaphum je umístěná téměř ve středu Thajska v jeho severovýchodní části. Podle velikosti je třetí v oblasti a osmá v zemi. Přibližně 50% povrchu Chaiyaphumu jsou hory a lesy. Zbytek je plošina. Chaiyaphum je rozdělen na 2 části horským pásmem probíhajícím středem provincie z východu na západ. Do tohoto pásma patří: Phu Yuak, Phu E Thao, Phu Lankha, Phu Phang Hoei a přechází do Phu Phraya Fo které je součástí Petchabunského horského pásma. Prochází okresy: Amphoe Thep Sathit, Amphoe Nong Bua Daeng a Amphoe Khon San. Hlavní řeky provincie jsou: Chi, která přitéká z džungle v Amphoe Nong Bua Daeng a řeka Phrom, která pramení v džungli v Amphoe Khon San. Obě jsou důležitými řekami severovýchodu.


Historie


Chaiyaphum je staré město a jeho historie sahá do časů, kdy Khmerská říše byla na vrcholu své síly. Město tehdy patřilo mezi menší města říše. V Ayutthayském období se Chaiyaphum objevil na mapě za vlády krále Naraie, značně se rozrostl a patřil pod administrativu Nakhon Ratchasima. Později se odtud lidé vystěhovali a město zpustlo. Chaiyaphum se pak objevil znovu za krále Ramy ll. v Rattanakosinském údobí. Kontroverzní úlohu pak sehrálo město za Krále Ramy III. při povstání proti Bangkoku a obléhání Nakhon Ratchasima Laoskými vojsky v roce 1826. Tehdy se proslavily zejména dvě osoby - Khun Ying (maželka místodržícího v obleženém Nakhon Ratchasima) a Phraya Phakdi Chumphon, jemuž vděční občané postavili uctívaný památník.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Kut Ngong


je vesnice s chrámem s mezníky v různých pozicích Buddhy. Místní obyvatelé shromáždili 20 takových mezníků a umístili je ve škole v Ban Kut Ngong, Tambon Nong Na Saeng.


Památník Phra Chao Pho Phraya Lae


je blízko Nong Pla Thao, 4 km směrem na západ, na silnici číslo 205 (Chaiyaphum-Ban Khawao). Je to posvátné historické místo kde Chao Pho Phraya Lae porazil Laoské vojáky. Místní obyvatelé zde ve svatyni uchovávají schránku s jeho ostatky a věří, že ochraňují Chaiyaphum a thajské občany. Každý rok, první středu v květnu, se zde koná týdenní festival.


Prang Ku


je starověký khmérský lateritový chrám. Uvnitř je dnes Buddhova socha z Dvaravati období. Nechal ho postavit Král Chaiworaman Vll, poslední velký král Khmerské říše, během let 782-1220. Lidmi je považován za posvátné místo každoročně se zde uprostřed dubna koná festival. Prang Ku se nachází asi 1 km z Chaiyaphumu a vede k němu asfaltová silnice.


Národní park Tat Ton


jen 20 km z města po silnici č. 2051. Je velmi znamenitý pro odpočinek nebo piknik. Park má celkovou rozlohu 135,738 rai. Oblast byla prohlášená chráněnou oblastí 31. prosince 1980. Na jeho území se nachází celá řada velice zajímavých míst. Jejich přehled následuje:


Svatyně Chao Pho Tat Tone (Duang)


je blízko Tat Tone vodopádu a je uctívaná lidmi z Chaiyaphumu i ze sousedních provincií. Chao Pho Tat Tone byl muž Khmerského původu, který přišel do Thajska asi v stejném čase jako Chao Pho Phraya Lae. Stal se poustevníkem, přijal přísná buddhistická pravidla a léčil a ošetřoval nemocné lidi. Byl široce uctívaný obyvateli a kdy zemřel, bylo mu postaveno několik svatyní: svatyně Chao Pho Achan Duang a svatyně Phu Duang v Chong Sam Mo, svatyně Pu Duang ve Wat Phra Puttha Chaiyaphum Phithak a svatyně u vodopádu Tat Tone. Obřady se tu konají každou středa, plus 4 hlavní obřady každým rokem.


Vodopád Pha Eang


je 32 km na severozápad na silnici č.2159 (Chaiyaphum - Nong Bua Daeng). Je to středně velký vodopád. Voda padá z jedné strany na druhou přes šikmý útes v korytě potoka. Najdeme ho na západě Národního parku Tat Tone u Lam Huai Chi Long. Oblast okolo vodopádu je suchá hustá džungle s mnoha velkými stromy a je ideálním stinným místem pro relaxaci.


Phu Faet


je nízký kopec v Tambon Na Siao jehož hlavní atrakcí je Buddhova stopa stejná jako v Saraburi. Nachází se 18 km od města a dostaneme se sem stejnou cestou jako k Phu Phra a poté po 5 km zahneme doprava. Obě strany silnice vedoucí k chrámu jsou lemovány různorodými stromy. Lidé kteří chtějí vidět Buddhovu stopu musí požádat o klíč místní jeptišky.


Phu Phra


je v chrámu Wat Silech Asana, 12 km na sever na silnici č.201 (Chaiyaphum-Kaeng Khro). Tato nízká hora má reliéf přemýšlejícího Buddhy, který je nazýván Phra Chao Ong Tu. Phu Phra se nachází v Tambon Na Siao.


Vodopád Tat Fa


nebo jinak také vodopád Tham Tia je malá jeskyně na úpatí Khao Phu E Thao a příkrý vodopád 15-20 m široký, 80-90 m vysoký padající pod úhlem 30 stupňů. Kolem vodopádu je řada skvělých míst na koupání. Nachází se v Tambon Na Siao, 25 km severně od města na silnici č.201.


Vodopád Tat Ton


je jeden nejvyšších a nejkrásnějších vodopádů na severovýchodě. Je to kamenná terasa 50 m široká a 6 m vysoká. Celoročně má vysoký průtok vody, který kulminuje v období dešťů od dubna do září. Zdrojem vody vodopádu jsou hory obklopující národní lesní park (Phu Khong, Phu Yuak a Phu E Thao - ty dohromady tvoří horské pásmo Lankha). Dešťová voda, která se zde hromadí, postupně teče dolů k Huai Prachao a nakonec do vodopádu Tat Ton.


Sa Hong


je v chrámu Wat Khao Sa Hong. Je to starověký bazén uprostřed malého svahu. V něm najdeme přírodní 3 metrový kámen v podobě labutě. Bazén je v Tambon Na Siao, 12 km severně od města, vlevo na silnici č.2051(silnice k Cho Raka Reservior).


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chaiyaphum 2 - druhá část

Chaiyaphum 3 - třetí část

Pa Hin Ngam NP - info o Národním parku (A)

Phu Lan Ka NP - info o Národním parku (A)

Sai Thong NP - info o Národním parku (A)

Tat Ton NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám