Thajsko - Chiang Rai (1)


 

Počet obyvatel

1 270 000

Rozloha

11 678 km2

Hlavní město provincie

Chiang Rai (52 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

829 km

Sousední provincie

Chiang Mai, Barma (Myanmar), Laos, Phayao, Lampang

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Chiang Rai, Wiang Chai, Chiang Khong, Thoeng, Phan, Pa Daet, Mae Chan Chiang Saen, Mae Sai, Mae Suai, Wiang Pa Pao, Phaya Mengrai, Wiang Kaen, Khun Tan, Mae Fa Luang, Mae Lao, Wiang Chiang Rung Minor-district, Doi Luang Minor-district, Muang Chiang Rai Municipality


ÚVOD


Průměrná nadmořská výška provincie je 580 m. n m. Chiang Rai bylo založeno r. 1262 králem Meng Rai a bylo prvním oficiálním hlavním městem Lanna Thai, což v překladu znamená Království milionu rýžových polí. V provincii se nachází nejsevernější bod Thajska, Mae Sai, známý pro svou horskou scenérii. Sever a centrální část provincie jsou známy jako Zlatý trojúhelník, místo hranic tří států - Thajska, Myanmaru a Laosu.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Ho Watthanatham Nithat


je umístěný v bývalé radnici. Je to muzeum vystavující starodávné artefakty, historické písemnosti, domorodou literaturu a mapuje královské aktivity zesnulé princezny matky na Doi Tung (podporovala mimo jiné programy na nahrazení pěstování opia jinými plodinami). Otevřeno je středa-neděle 8.30 - 15.30.


Up Kham muzeum


Toto soukromé muzem se nachází asi 1 km od středu města. Předvádí řadu historických předmětů z období Lanna, mnoho věcí z majetku bývalých králů, lakovaný nábytek a další umělecké předměty. Otevřeno je denně 9.00 - 18.00, vstupné je 100,- THB.


Pomník krále Mengrai


Vystavěn na počest panovníka, který r. 1262 založil Chiang Rai. Stojí na okraji města, vedle severní ulice do Mae Chan.


Wat Ngam Muang


Chrám na stejnojmenném kopci nechal postavit asi v roce 1489 král Chaisongkram. Ve stupě je uchováván popel a některé ostatky jeho otce krále Mengrai. V roce 1952 byl chrám renovován a v jeho čele byla postavena socha krále Megrai.


Wat Phra That Doi Chom Thong


chrám stojí na vrcholu kopce a je z něj vyhlídka na řeku Mae Kok. Na tomto místě se údajně král Mengrai rozhodl vybudovat nové město. Na starobylé pagodě je vyryto datum, kdy bylo ještě Chiang Rai hlavním městem Lanna Thai. Ve vihanu se nachází starý městský sloup a proti chrámu je zvláštní stavba z roku 1988 se 108 pilíři města postavená u příležitosti 60. narozenin krále Ramy IX.


Wat Phra Singh


chrám na ulici Singhakhlai Road pochází z roku 1345 a je sesterským chrámem stejnojmenného chrámu v Chiang Mai. Je krásným příkladem náboženské architektury Lanna Thai. Dříve zde byla uložena socha Phra Buddha Singh (jedna ze tří totožných, které v Thajsku jsou - v Chiang Mai, v Národním muzeu v Bangkoku a v Nakhon Si Thammarat), dnes je tu jen kopie.


Wat Phra Kaeo


místně nazývaný Wat Pa Yia (Chrám v bambusovém lese) je nejuctívanější chrám ve městě. Pochází ze 13. století a podle legendy do jeho čedí udeřil v roce 1436 blesk a objevila se černá soška Buddhy, ze které se vyloupl slavný Smaragdový Buddha, který posléze konal zázraky, po staletí putoval, až zakotvil ve Wat Phra Kaeo v Bangkoku. Dnes tu uvidíte repliku čínského autora z roku 1991. Dřevěný vihan v typickém Lanna stylu má nádherně vyřezávané dveře a za pozornost ještě stojí Phra Chao Lang Thong - jedna z největších dochovaných bronzových soch Buddhy z ranně lannského období.


Haad Chiang Rai


Tento nádherný břeh řeky je vzdálen 4 km od města a je cílem výletů místních obyvatel.


Vodopád Khun Kon


Vodopád Khun Kon je vzdálen 30 km jižně od hlavního města provincie Chiang Rai. Vedou tam silnice 1211 a 1208 a pak se musí ještě asi 30 minut pěšky. Vodopád je 70 metrů vysoký a je nejvyšší a údajně nejkrásnější v provincii.


Řeka Mae Kok


Řeka v thajštině známá jako Maenam Kok. Její povodí je dlouhé 130 km a protéká srdcem Chiang Rai. Řeka je hlavním dopravním tepnou z vedlejší provincie Chiang Mai, hlavně z města Tha Ton (180 km severně od hlavního města provincie Chiang Mai), odkud vyplouvají lodě každý den ve 12.30hod. (Chiang Rai - Tha Ton: 10.30hod.). Řeka míjí mnoho vesnic severních kmenů a sloních výcvikových táborů, odkud začínají výlety do pralesa.


OKRES CHIANG KHONG


Chiang Khong


Vesnice na břehu řeky Mekong, která tvoří hranici s Laosem, leží 53 km východně od Chiang Saen (114 km severovýchodně od hlavního města provincie Chiang Rai). Místní cestovní kanceláře zařizují pro turisty výlety do Laosu. Je tu k dispozici řada guesthousů, zejména pro ty, kdo tady přecházejí do Laosu a většinou pokračují po Mekongu lodí do Luang Prabang.


Plá beuk - obří ryby


tato obrovská dravá ryba (pravděpodobně největší sladkovodní ryba na světě) dosahuje délky až 3 m a váhy 300 kg. Její maso je považováno za delikatesu a je náležitě drahé. Lovná sezona je od poloviny dubna do května, kdy ryby táhnou proti proudu. Protože počet ulovených kusů výrazně klesl, zavedla thajská vláda program na umělé rozmnožování této ryby. Centrem lovu je vesnice Ban Hat Khrai, kde se nechá v lovné sezoně ochutnat.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chiang Rai 2 - pokračování

Chiang Rai - podrobná mapa města

Chiang Rai - podrobná mapa města (PDF)

Horské kmeny - přehled

Doi Luang NP - info o Národním parku (A)

Hua Mae Kum Waterfalls FP - info o Národním parku (A)

Huai Nam Dang NP - info o Národním parku (A)

Huay Kaew Waterfall NP-Huay Mak Liam Hot Spring - info o Národním parku (A)

Huay Mae Sak Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Khun Chae NP - info o Národním parku (A)

Khun Korn Waterfalls FP - info o Národním parku (A)

Mae Toh Waterfalls FP - info o Národním parku (A)

Nam Tok Tad Khwan FP - info o Národním parku (A)

Phaya Pipak FP - info o Národním parku (A)

Phu Chi Fah FP - info o Národním parku (A)

Poeng Phar Baht FP - info o Národním parku (A)

San Pah Phaya Prai FP - info o Národním parku (A)

Tum Luang-Khun Nam Nang Non FP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám