Thajsko, Phang Nga - Khao Lak


Obecná charakteristika


Khao Lak znamená v překladu "Hora Lak". Je to 20 km dlouhý pobřežní pás nacházející se asi 80 km severně od ostrova Phuket, odkud je velmi snadno dostupný.

 

Přestože jsou zdejší pláže velmi půvabné, je oblast zatím mimo náporu turistů. Je to ideální základna pro milovníky podmořského života.

 

Potápěči sem míří za 60 km (lodí 2,5 hod.) vzdálenými Similanskými ostrovy (9 ostrovů) a souostrovím Surin (5 ostrovů). Milovníci přírodních krás mají k dispozici několik blízkých národních parků - velmi oblíbený je NP Khao Sok a mořský NP Ao Phang Nga.


Tsunami 2004


V roce 2004 patřila celá oblast k nejvíce postiženým v celém Thajsku. V té době to bylo oblíbené místo nezávislých cestovatelů a většina staveb zde byla jen velmi jednoduchých. V podstatě vše bylo zničeno a počet obětí zde byl minimálně 4000 osob. Ve skutečnosti byl asi dvakrát vyšší, protože do něho nebyli započítáni ilegální imigranti z nedaleké Barmy. Díky rozsáhlým vládním projektům byla celá oblast rychle zrevitalizována a vybudovaná vynikající nová infrastruktura.


Současnost


Dnes zde najdete více než 100 hotelů a resortů většinou střední a vyšší kategorie. Ani v nejmenším tu ale nehledejte bláznivou hektiku přeplněných pláží Phuketu. Pravý opak je pravdou - klid a romantika je hlavní charkteristikou. Střediskem je malé městečko Khao Lak se spoustou restaurací, lokálních cestovních kanceláří, potápěčských center a veškerého zázemí pro turisty včetně golfového hřiště.


PLÁŽE


V tomto přehledu jsou řazeny od jihu k severu. Tedy ve směru příjezdu po silnici z Phuketu. Khao Lak Beach je jediná oddělená mysem, všechny ostatní na sebe v podstatě navazují.


Khao Lak Beach


Nejjižněji položená. Často bývá nesprávně zaměňována jako synonymum pro všechny pláže v destinaci, ale ve skutečnosti se jedná o trochu izolovanou pláž na začátku oblasti. Stojí tu přibližně 5 hotelů. V blízkosti je oblast přístavu Tublamu a lokálních obchodů.


Sunset Beach


Severně od Khao Lak Beach, od které je oddělena skalnatým mysem vytvářejícím spolu s tropickým pralesem ve svahu v pozadí až démonické panorama. Pláž je bílá, čistá a široká a stojí na ní 6 výtečných a oblíbených hotelů. Nejsou tu ale téměř žádné obchody. Městečko Khao Lak je odtud však v docházkové vzdálenosti.


Nang Thong Beach


Severně od Sunset Beach. Je turistickým centrem oblasti Khao Lak. Pláž je široká, zlatožlutá. Nachází se tu desítky hotelů a různých ubytovacích možností. Ve středisku je také k dispozici široké spektrum restaurací, obchodů a turistického zázemí.


Bang Niang Beach


Asi 5-10 minut jízdy severně od Nang Thong Beach. Není tak široká, ale velmi pěkná se širokou škálou hotelů a ubytování. V zázemí je dostatek restaurací, obchůdků, vyhlášená tržnice a muzeum tsunami.


Khuk Khak Beach


Severně od Bang Niang Beach. Je široká a dlouhá s řadou lagun. Najdete tu několik velkých hotelových komplexů vzdálených od sebe několik set metrů. V okolí je jen málo restaurací a obchůdků.


Cesta na Khao Lak


Výchozím bodem je letiště Phuket vzdálené asi 80 km. Odtud pak nejlépe minibusem nebo taxi. Pobyt na Khao Lak lze dobře kombinovat s pobytem v Krabi (pozemní transfer asi 3-4 hodiny) nebo Phi Phi a Ko Yao.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Khao Lak - přehled doporučených hotelů

Ko Yao Yai - podrobné informace o destinaci

Ko Yao Noi - podrobné informace o destinaci

Phang Nga - informace o provincii

Ao Phang Nga NP - info o Národním parku (A)

Khao Lak-Lam Ru NP - info o Národním parku (A)

Khao Lam Pee-Had Thai Muang NP - info o Národním parku (A)

Koh Ra and Koh Phra Thong NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Similan NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Surin NP - info o Národním parku (A)

Raman Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Sra Nang Manora FP - info o Národním parku (A)

Sri Pang Nga NP - info o Národním parku (A)