Thajsko - khmérské chrámy (1)


Architektura


Na konci devátého století začali Khmerové přicházející z Kambodži rozšiřovat své hlavní sídlo Angkor na území států Dvaravati. Khmerové s sebou přinesli hinduistickou víru a kult boha-krále (devaraja). Jako trvalý odkaz posvátné moci jejich králů vystavěli Khmerové stovky impozantních kamenných svatyní po celém nově nabytém území: dva nejvýznamnější příklady khmerské architektury najdete v jižním Issanu, ve městech Phimai (Nakhon Ratchasima) a Phanom Rung (Buriram), ale jednu stavbu pocházející z dřívějších dob najdeme i v Muang Singh poblíž Kanchanaburi. Každý z překrásných chrámových komplexů - Khmery zvaných prasat - byl vystavěn především jako svatyně určená k úschově Šivova linghamu, falického symbolu boha Šivy. Všechny khmerské chrámy jsou postaveny podle podobného architektonického plánu s nejméně jednou věžovitou stavbou - prang, která reprezentuje mytickou horu Meru (sídlo bohů) obklopenou soustředným obdélníkovým pozemkem, uvnitř něhož se nacházejí umělá jezírka a příkopy - miniaturní verze původního oceánu rozdělujícího nebe a zemi. Prasat je nejpozoruhodnějším a nejkrásněji zdobeným prvkem. Nacházíme zde rytiny, které zdobí téměř celý jeho povrch. Rytiny se nejčastěji vyskytují na pískovcovém povrchu, ale často je prang vyzdoben i štukovou omítkou. Nevázané reliéfy znázorňují hinduistická božstva, inkarnace a příběhy, zejména pak ty z eposu Rámájana. Na konci dvanáctého století se začal prosazovat buddhistický směr Mahayana, takže se vedle hinduistických rytin objevily i motivy buddhistické a současně byly nahrazovány Šivovy linghamy, nacházející se v srdci každé svatyně, vyobrazeními Buddhy nebo bódhisattvů.

 

Následuje přehled (řazený po provinciích) nejvýznamějších khmérských památek na území Thajska:


Prasat Phanom Rung


je významné místo úcty v období Lop Buri. Park je na vyhaslé sopce; láva je stále roztroušena okolo vrcholu. Na druhé straně je letecká radarová stanice. Dříve byl kráter přírodní vodní nádrž. Phanom Rung je hinduistická svatyně sekty Sivaite, se Shivou jako vládnoucím bohem; socha byla v nepřetržitém používání od 9. do 12. století n.l. První, co návštěvník uvidí jsou úžasné schody, které mají tři stupně vedoucí do prvního altánu. Je zde rovněž kamenná stezka, s malými sloupy podél, vedoucí k mostu Naga s altánky. Na konci mostu je 5 stupňů k chrámu. Je zde ještě další terasa na konci mostu Naga, která vede dovnitř památníku a další most Naga mezi památníkem a hlavním prangem. Hlavní prang je vyzdoben tím samým typem Mandapy jako Prasat Hin Phimai. Při vstupu do prangu je první vidět obrovská socha tančícího boha Shivy.

Lokace: provincie Buriram


Prasat Hin Muang Tam


Postavena během 9. a 10. století na úpatí hory v Ban Khok Muang, 8 kilometrů od Prasat Phanom Rung. Svatyně je cihlová s 5 pagodami a okolo s rybníčky. V rohu každého z nich je pískovcová, 5 -hlavá Naga. Pískovcové prahy a dveře jsou krásně vyzdobeny. Komplex budov je obklopen křivolakou terasou a zdí. Neexistuje záznam o tom, pro koho byla svatyně postavena. Prahy ukazují hinduistické božstvo v charakteristickém khmérském stylu Baphun z 11.století (1017 -1087), z toho se usuzuje, že chrám byl postaven pro hinduistickou komunitu.

Lokace: provincie Buriram


Prasat Nong Hong


je malý starověký chrám při břehu přehrady Lam Nang Rong. Na východní straně u vstupu uvidíte tři cihlové prangy, pravděpodobně z 12. století. Chrám je viditelný od přehrady (asi 500 m).

Lokace: provincie Buriram


Prasat Ban Kok Ngiew


je starověká nemocnice (Arogayasala), postavená pravděpodobně ve 13. století jako několik dalších při historické cestě z Angkhor Wat v Kambodži do Prasat Hin Phi Mai v Nakhon Ratchasima.

Lokace: provincie Buriram


Prang Ku Suan Taeng


je další starověké Khmerské místo umístěné v Ban Don Wai, Tambon Nong Waeng při hlavní silnici č.202 (Phutthaisong - Prathai). Uvidíte tu tři cihlové pagody na stejném základě. Místo čeká renovace. Býval tu krásný kamenný překlad, který byl ukraden a prodán do zahraničí. Později byl získán zpět a dnes je vystaven v Národním muzeu. Některé další artefakty odtud jsou vystavené v Phimai národním muzeu (Nakhon Ratchasima).

Lokace: provincie Buriram


Prang Ku


je starověký khmérský lateritový chrám. Uvnitř je dnes Buddhova socha z Dvaravati období. Nechal ho postavit Král Chaiworaman Vll, poslední velký král Khmerské říše, během let 782-1220. Lidmi je považován za posvátné místo každoročně se zde uprostřed dubna koná festival. Prang Ku se nachází asi 1 km z Chaiyaphumu a vede k němu asfaltová silnice.

Lokace: provincie Chaiyaphum


Prasat Muang Sing


tento historický park se nachází na břehu řeky Kwae Noi, asi 8 km od Národního Muzea Baan Kao, po dálnici 323, Kanchanaburi-Sai Yok. Uvidíte tu zříceniny nejzápadnějšího chrámu khmérské říše. Podle vykopávek, které zde byly provedeny, lze usuzovat, že pochází asi z 12. století a byl intezivně osídlen. Pro veřejnost je park otevřen denně, od 9.00 do 16.30 hodin.

Lokace: provincie Kanchanaburi


Phra Prang Sam Yot


Bývalá hinduistická svatyně leží 200 m od železniční stanice a je to nejznámější pamětihodnost Lopburi. Pískovcová stavba byla postavena ve stylu Lopburi a ozdobena štukovými ornamenty. Tři věže znamenají svatou hinduistickou trojici - Stvořitele Brahmu, ochránce Višnu a Ničitele Šivu. Za vlády krále Narai Velikého byla svatyně přestavěna na Buddhistický chrám.

Lokace: provincie Lopburi


Wat Phra Si Rattana Mahathat


Dříve byl tento chrám blízko železniční stanice khmerský palác. Prang naproti chrámu byl postaven roku 1157 ve stylu Lopburi. Cementové sochy Buddhy, které zdobí prang, byly přidány dodatečně. Chrám byl opraven za vlády krále Narai Velikého.

Lokace: provincie Lopburi


Ku Mahathat (Prang Ku Ban Kwao)


je situován v Ban Kwao, Tambon Kwao, Amphoe Muang, 13 km po Jaeng Sanit silnici. Je to archeologické naleziště stavby staré více než 700 let. Byla postavena z pískovce ve tvaru jehlanu o výšce od země k vrcholu osm metrů a šířce pět metrů. Ve svatyni jsou dvě hliněné sochy sedící se zkříženýma nohama a držící v dlaních lasturu v úrovni hrudi. Okolní chrám má jediný vstup na východě a Bannalai v jihovýchodním rohu. To je jediný vstup do hlavního prangu, zatímco ostatní tři směry mají falešné dveře. Rámy a překlady jsou zhotovené z pískovce a vykopávky již odkryly jejich jemnou uměleckou výzdobu.

Lokace: provincie Maha Sarakham


Ku Santarat


toto archeologické místo bylo postaveno z pískovce v Bayana stylu během Lop Buri období přibližně v letech 1107-1157 za vlády krále Chaiya Woraman VII., posledního krále Khmerského království. Stavba byla určena jak posvátné nebeské místo a Buddhistická svatyně. Základna je z pískovce 1,5 m vysoká zatímco svatyně samotná je vysoká přibližně 10 m. Oddělení krásných umění zde v roce 1971 provedlo vykopávky a bylo nalezeno mnoho archeologických objektů jako pískovcové sochy Buddhy, jedna v pozici s ochráncem mnohohlavým hadem Naga (Nag Prog), další je Watcharathon Bodhisattava, atd. Je umístěna v Tambon Ku Santarat, Amphoe Nadun.

Lokace: provincie Maha Sarakham


Prasat Hin Phanom Wan


20 km od města. Je u silnice na trase Nakhon Ratchasima - Khon Kaen;potom na 14-15 km doprava a pak dalších 5 km. tato náboženská svatyně byla postavena ve 12.století. Je ve stejném stylu jako khmerský chrám Prasat Hin Phimai, ale je menší. Hlavní stupa postavená z pískovce je obrácena na východ a je spojena s Mandapou cestou dlouhou 25,5 metrů a širokou 10,20 metrů. Chrám je obklopen zdí, za níž je mnoho malých jezírek a má vchody ze čtyř stran.

Lokace: provincie Nakhon Ratchasima


Prasat Hin Phimai


je největší pískovcová svatyně Thajska a leží téměř v centru starobylého města Phimai, s obdélníkovým tvarem o rozměrech 665 X 1 030 metrů. Nyní je svatyně po rekonstrukci. Pozůstatky starobylé khmerské architektury byly zachovány jako Národní Historický Park. Samotný památník je obklopen dvěma červenými pískovcovými zdmi; vnější zeď a ochoz. Ve zdech jsou čtyři věžní brány (Gopura) ve čtyřech hlavních směrech - sever, jih, východ, západ. Hlavní vchod je zdoben balustrádou Naga a je obrácen k jihu, k starobylým cestám z Angkoru. Hlavní bílý pískovcový Prang je postaven uprostřed nádvoří.výška věže je 28 m a po stranách jsou dvě menší budovy. Nalevo byla postavena "Prang Bhramadhat" a napravo "Prang Hin Daeng".

Lokace: provincie Nakhon Ratchasima


Prasat Nang Ram


Svatyně v khmerském stylu byla postavena během 12.století jako ošetřovna. Skládá se z hlavní Stupy a Vihary, okolo nichž jsou zdi. Ve vzdálenosti 80-ti metrů jsou zdmi obklopené 3 Stupy, které měly pravděpodobně sloužit jako residence léčitelů.

Lokace: provincie Nakhon Ratchasima


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Khmérské chrámy 2 - pokračování