Nakhon Sawan


 

Počet obyvatel

1 130 000

Rozloha

9 598 km2

Hlavní město provincie

Nakhon Sawan (100 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

226 km

Sousední provincie

Sing Buri, Chai Nat, Uthai Thani, Tak, Kamphaeng Phet, Phichit, Phetchabun, Lopburi

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Nakhon Sawan District, Krok Phra, Chumsaeng, Nong Bua, Banphot Phisai, Kao Lieo, Takhli, Tha Tako, Phaisali, Phayuha Khiri, Lat Yao, Tak Fa, Mae Wong, Mae Poen, Huai Nam Hom Sub-district Municipality, Ta Khli Sub-district Municipality, Muang Chum Saent Municipality, Nakhon Sawan Provincial Municipality


ÚVOD


Toto město (bývalá pevnost, na východě lemovaná horami) dříve stávalo na západní straně řeky Chao Phraya. Bylo pojmenováno podle místa "Muang Chon Ta Wan" a založeno bylo pravděpodobně za Sukhothaiského období.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


PŘÍRODNÍ KRÁSY


Bueng Boraphet


Největší jezero v Thajsku zabírá oblast 140,000 rai v Amphoe Muang, Amphoe Tha Tako a Amphoe Chumsaeng. Najdeme zde 148 druhů sladkovodních ryb a 44 druhů vodních rostlin včetně mnoha druhů ptáků a vzácných ryb jako "Pták princezny Sirinthorn" a rybu Sur Tor. V měsíci listopadu přilétá také vzácná čírka modrá. Z těchto důvodů je v některých částech Bueng Boraphet zakázáno koupání a rybolov.


Khao Nor, Khao Kaeo


tyto hory jsou 63 km z Amphoe Banphotphisai na silnici (Nakhon Sawan Khamphaengphet). Khao Nor je vápencová hora, na jejímž úpatí stojí chrám. Po schodech se dostanete k vrcholu se sochou ležícího Buddhy u vchodu do jeskyně. Král Rama V. se v tomto chrámu jednou zastavil při své cestě na sever. Na úpatí hory žije hodně opic.


Začátek řeky Chao Phraya


je spojení řeky Ping a Nan v Tambon Pak Nam Pho. Voda z řeky Ping je nazelenalá (což je dobře viditelné od městské tržnice) a stává se po soutoku řekou Chao Phraya, nejdůležitější řekou Thajska.


Národní park Mae Wong


Prales Mae Wong (nebo také Mae Wong-Mae Pern) je hraniční čárou mezi provinciemi Khamphaengphet a Nakhon Sawan. Národním parkem byl vyhlášen 14.září 1987 a pokrývá oblast 894 km2. Skládá se z mnoha typů hospodářsky důležitých stromů jako týk, Maka a Padoo. Do parku se dostanete po silnici č. 1072 (Nakhon Sawan - Lard Yao - Klong Larn), po 65 km odbočte na silnici č.1117 (Klong Larn - Umy Phang). Můžete kontaktovat National Park-department of Forestry: tel. (02) 5790529 nebo 5794842.


Vodopád Pa Nang Koy


má 4 stupně a je napájen vodou z potoka Klong Klung. Nachází se 800 m od úřadu národního parku, vedou k němu naučné stezky a je možné zde ve stanu přenocovat.


Jezírko Nam Oon


je přírodní jezírko s 50 stupňů teplou termální vodou. (1,5 km od úřadu)


Vyhlídková místa


podél silnice Klong Larn-Umu Phang, mezi 57. a 117. km je mnoho výhledů - zejména na 81., 87., 92., 102. a 115 km. Speciálně na 102.km je velmi pěkný vodopád u silnice.


Vodopád Mae Lee Wa


200 m vysoký s 9 úrovněmi má vodu po celý rok. Po 10 hodinách chůze se dostaneme na vrchol. Tento vodopád byl podle jednoho asijského časopisu v roce 1975 vyhlášen za nejhezčí vodopád v Asii.


Vodopád Mae Kra Sa


je devítiúrovňový vodopád, "roztažený" asi do 1 kilometru, 21 km od úřadu.


Vodopád Mae Rae Wa


100 m vysoký, 21 km od úřadu.


Park Sawan


je velký veřejný park v srdci Nakhon Sawan o velikosti 314 rai. Uvnitř je velká nádrž "Nong Somboon", která je místem zábavy a odpočinku místních obyvatel.

 


Tung Hin Tern


70 km z města, umístěný v Moo 5, Tambon Pang Sawan Sub, Amphoe Mae Wong. Je to louka na úpatí hor, ze které vyrůstají velké skály roztodivných tvarů a skupin, často balancující v nejisté rovnováze.


HISTORICKÁ MÍSTA


San Chao Por Taepharak-San Chao Mae Taptim


Nejuctívanější panteon, jak místními lidmi, tak i z širokého okolí. Je umístěný v obci Pak Nam Pho na břehu řeky Chao Phraya.


Wat Chom Khiri Nak Phrot


stojí na hoře Buadnak před mostem Dechathiwong. Postaven po vítězství Barmy nad Ayutthayou. Měl symbolizovat společné náboženství obou nepřátel. Na vrcholu se nachází Buddhova stopa a chrám se také nazývá "Wat Thavada Sang" (chrám postavený bohy).


Wat Kriang Krai Klang


lokalizovaný v Moo 5, Tambon Kriang Krai na břehu řeky Nan. Tento chrám má mnoho cenných starověkých památek jako např. zlatou Buddhovu sochu nebo nástěnný obraz uvnitř ubosotu. Kolem chrámu žije mnoho opic a nedaleko je i krokodýlí farma.


Wat Woranat Banphot (Wat Khao Khop)


je starý chrám na vrcholu Khao Khop (185.5 mnm). Dostaneme se tam buď po 437 schodech nebo autem po silnici. Tento chrám má mnoho cenných starověkých památek - Buddhovu stopu a podle legendy i Buddhovy relikvie. Na přední straně hlavní pagody stojí místními lidmi uctívaná socha Luang Phor Thong, která monumentálně shlíží dolů na město.


Wat Nakhon Sawan (Wat Hua Muang)


ve městě na Sawanwithi Rd. Tento chrám má zvláštně zpodobněného Buddhu "Phra Phu Hai - A Pai Ying" umístěného za hlavním chrámem na Thepsithichai Rd. - jedna tvář hledí na východ a další na západ. Chrám byl postaven Barmánci jako symbol odpuštění a zastavení pomsty. Uvnitř hlavního chrámu je další Buddha "Luang Phor Sri Sawan".


Starověké město Chan Sen


lokalizované v Moo 2, Tambon Chan Sen, Amphoe Ta Khlee pochází z Davaravati období. Město mělo čtvercový půdorys obklopený malým vodním příkopem. Bylo zde nalezeno mnoho starožitností jako např.: porcelánové panenky, starověké mince, zbytky kola života - symbolu Buddhova prvního kázání k jeho pěti stoupencůmi, starověké sekery a sochy stojícího Buddhy. Většina artefaktů je umístěna v muzeu v chrámu Wat Chan San.


Starověké město Ban Kho Mai Den


lokalizované v Tambon Tha Nam Aoi, Amphoe Phayuhakhiri, 33 km z Nakhon Sawan. Tato oblast reprezentuje Sukhothai období, jak můžete vidět z mnoha starověkých historických budov a zbytků městských zdí. Byla zde nalezena 1000 let stará starověká skulptura "Phraya Chat Tan". Konají se zde výstavy amerických a australských archeologů. V minulosti se tato vesnice nazývala "Muang Bon" a měla oválný tvar 200 m široký a 600 m dlouhý, podobně jako městské zdi v Nakhon Pathom, Sae Ma v provincii Nakhon Ratchasima a Phraya Rae v provincii Chon Buri.


FESTIVALY


Čínský Nový rok


Toto je starověký festival thajských Číňanů na čínský Nový rok. Koná se průvod zlatého draka, což je v čínské symbolice symbol anděla, zajišťujícího zásluhy účastníků. Uvidíte různé alegorické vozy, skupiny vlajek, průvod čínských lvů (Chao Phor-Chao Mae Paknampho) atd.


Závody dlouhých člunů


koná se každoročně v září na řece Chao Phraya.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Místní specialitou je desert Moji - různobarevné měkké kuličky, star gooseberry s cukrem, sušené slané ryby, sušené ovoce atd.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Mae Wong NP - info o Národním parku (A)

Khao Luang FP - info o Národním parku (A)

Thampetch-Thamthong FP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám