Thajsko - ostrovy (1)


Thajsko nabízí turistům více než 750 ostrovů a ostrůvků. Řada z nich mimo fantastických scenérií a ideálních podmínek pro potápění nabízí ubytování a turistický servis. Počínaje jednoduchými bungalovy pro milovníky samoty a konče turistickým velkoměstem na nejznámějším ostrově Phuket.

Nesmí vás překvapit, že se některé jmenují stejně, rozlišujte je podle provincií !


Na první stránce je přehled nejznámějších a nejnavštěvovanějších, zbytek je abecedně (celkem popsáno 80 ostrovů).


Phuket


Phuket je největší thajský ostrov (543 km2) a zároveň jediný ostrov, který je také provincií (nejbohatší v zemi). Je 48 km dlouhý a asi 22 km široký. Phuket je jednou z nejnavštěvovanějších rekreačních oblastí v jihovýchodní Asii (až 5 milionů za rok). Ostrov trochu trpící náporem turistů si však nadále zachovává azurové moře a bělostný písek nesčetných pláží. Dokonalá infrastruktura a nepřeberné množství atrakcí uspokojí i nejnáročnější klientelu.


Ko Samui


Ko Samui je třetí největší thajský ostrov (229 km2). Jeho délka i šířka je přibližně 25 km. Na ostrově žije více než 50 000 stálých obyvatel. Je to jeden z nejkrásnějších ostrovů v Thajsku a také jeden z nejoblíbenějších cílů turistů přijíždějících do země. Je velmi snadno dostupný díky mezinárodnímu letišti a řadě lodních linek.

Lokace: provincie Surat Thani


Ko Phangan


Ko Phangan má rozlohu 168 km2 (15 x 11 km) a nachází se na sever od ostrova Ko Samui. Trvale zde žije asi 12 000 obyvatel. Reliéf ostrova je hornatý, je celý ponořen do tropického deštného pralesa a kokosových plantáží a je ozdoben několika vodopády. Ko Phangan se proslavil především díky "Full Moon Party", zřejmě vůbec největší plážové party na světě, která se pravidelně koná za úplňku na pláži Hat Rin na jižním cípu ostrova.

Lokace: provincie Surat Thani


Ko Tao


Ko Tao je malý malebný hornatý a skalnatý ostrůvek (21 km2) asi 1,5 hodiny plavby od Ko Samui. V thajštině Ko Tao znamená "želví ostrov".

Dnes je ostrov nejoblíbenějším místem nezávislých cestovatelů v Thajsku, kteří se chtějí vyhnou přeplněným plážím.

Lokace: provincie Surat Thani


Ko Phi Phi


Souostroví šesti ostrůvků, z nichž hlavní jsou Ko Phi Phi Don a Ko Phi Phi Leh. Vysoké kopce, úžasné pláže, smaragdově zelené moře, korálové útesy a barevný podmořský život zde vytváří kouzelnou scenérii. Proto sem také každoročně proudí cestovatelé z celého světa chtějící se pokochat tropickým rájem. Phi Phi nabízí vše potřebné jak nezávislým cestovatelům, tak náročným klientům vyžadujícím dokonalý hotelový servis.

Lokace: provincie Krabi


Ko Lanta


Ostrov měří na délku asi 30 km a na šířku asi 6 km. Zatímco vnitrozemí ostrova tvoří plantáže kaučukových stromů, které pokrývají i úbočí páteřního horského hřebenu, západní pobřeží lemují překrásné nedotčené pláže dostupné jedinou silnicí. Ko Lanta Yai je jeden z posledních nedotčených přírodních rájů v Andamanském moři, kam se z tradičních někdy hekticky přeplněných letovisek v oblasti (Krabi, Phuket, Phi Phi) vydávají milovníci skutečně autentického prostředí života prostých rybářů a jejich pohostinnosti.

Lokace: provincie Krabi


Ko Lipe


Rozlohou maličký ostrov ve tvaru širokého bumerangu cca 3,5 km na délku a 2,5 km na šířku obejdete pěšky za několik hodin. Počet stálých obyvatel je asi 800. Je jedním z více než 50 ostrovů patřících do Národního parku Tarutao. Jako jediný byl ale vyjmut z režimu národního parku a stalo se z něj vyhlášené turistické centrum.

Lokace: provincie Satun


Ko Similan


Skupina devíti malých ostrovů 50 km západně od Phang-Nga v Andamanském moři. Park má rozlohu 512 km2. Časopis Skin Diving Magazine zařadil toto místo mezi 10 nejkrásnějších míst na zemi díky přírodní kráse a nádherným korálovým zahradám v okolních mořích. Ostrovy jsou neporušené a nezkažené díky striktní ochraně, čistota vody je neuvěřitelná a nabízí skvělé potápění.

Lokace: provincie Phang Nga


Ko Chang


Ko Chang - neboli sloní ostrov je po Phuketu druhý největší ostrov Thajska (429 km2). Na délku měří  30 km a do šíře má 18 km. 70% jeho plochy je pokryto nepřístupnými kopci s deštným pralesem. Celé západní pobřeží ostrova tvoří krásné, dlouhé písečné pláže lemované romantickými kokosovými palmami. Jednotlivé zálivy jsou oddělené dramatickými skalisky. Ostrov byl pro turisty objeven až v sedmdesátých letech a dlouho si zachovával nedotčenou romantiku jako součást stejnojmenného mořského národního parku.

Lokace: provincie Trat


Ko Kood


Ko Kood je nejodlehlejší ostrov provincie Trat. Je to 4. největší ostrov Thajska (105 km2). Dlouhý je asi 25 km a široký 12 km. Ještě nedávno to bylo místo, které znali jen skalní baťůžkáři. Zdejší liduprázdné pláže jsou barvotiskově lemované kokosovými palmami s průzračnou tyrkysovou vodou. Hotely stojí téměř vždy přímo na pláži. V pomyslném žebříčku thajských pláží rozhodně aspirují na nejvyšší umístění.

Lokace: provincie Trat


Ko Maak


Ko Maak je nevelký ostrov mezi Ko Chang a Ko Kood, porostlý převážně kokosovými palmami. Rozloha ostrova je 16 km2. Po obvodu má ostrov zhruba délku 27 kilometrů. Většina krajiny se skládá z pobřežní nížiny s kokosovými a kaučukovými plantážemi. Pobyt zde doporučujeme jen opravdovým milovníkům tropické krásy bez masové turistiky, kterým nevadí jen základní zázemí infrastruktury a služeb.

Lokace: provincie Trat


Ko Samet


Ko Samet je maličký, hornatý, 6 km dlouhý a 1-2 km široký ostrov. Je největším ve stejnojmenném mořském národním parku (celkem 9 ostrůvků). Jen 220 km od Bangkoku (70 km od Pattaya) a 6,5 km plavby z přístavu Ban Phe. Přestože je velmi snadno dostupný a je oblíbeným víkendovým místem obyvatel Bangkoku, zachovává si svoji neporušenou tvář. Klidné a kouzelné pláže jsou vhodné pro milovníky přírody a klidu.

Lokace: provincie Rayong


Ko Yao Yai, Ko Yao Noi


Dva velké ostrovy jsou součástí skupiny 44 ostrůvků souhnrnně nazývaných Ko Yao. Celková rozloha je 137,6 km2. Ko Yao si udržuje svoje muslimské tradice a je relativně nedotčený rychlým rozvojem jako blízký Phuket. V poslední době zde vyrostlo několik výtečných hotelů. Zejména na Ko Yao Noi je omezené množství bungalovů, které nabízí jednoduché ubytování. Půjčení aut zde není možné, ale některé hotely a guesthousy Vám zajistí půjčení motocyklu. Cesta na Ko Yao Yai je jako cestování v čase. Na Ko Yao Yai je mnoho zajímavostí jako pláže: Tikood Bay, Ao Khlong Son, Ao Sai, Ao Larn, Ao Hin Gong, Lo Pa Raed, Laem Nok-ok nebo Hat Pasai.

Lokace: provincie Phang Nga


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ostrovy 1 - první část

Ostrovy 2 - druhá část

Ostrovy 3 - třetí část

Nejkrásnější ostrov Thajska - anketa