Barma (Myanmar) - základní informace


Barma (Myanmar) čti: "Mjanma"


Mynamar je původní název země užívaný původními obyvateli dávno předtím, než ji Britové přejmenovali na Barmu. Kolonií byla od roku 1866, nezávislost získala v roce 1948. V roce 1962 vojenský převrat vynesl k moci generála U Nei Wina, který vyhlásil program barmské cesty k socialismu.

Demonstrace po volbách v roce 1990 byly tvrde potlačeny a tuhý vojenský režim a počínání vládních vojsk jsou často kritizovány za porušování lidských práv. Po volbách v roce 2010 se Barma snaží o zavedení parlamentní demokracie a otevřít světu.

Více informací ...

Barma (Myanmar) je také známa jako Zlatá země, a to nejen pro neuvěřitelné množství svých zlatých pagod v nesčetných chrámových komplexech, ale také díky velkému nerostnému bohatství a úrodné zemědělské půdě. Barma (Myanmar) leží na křižovatce dvou velkých světových civilizací - Číny a Indie. Jeho kultura není typicky indická nebo čínská, ale je směsí obou těchto civilizačních kultur obohacená typickými rysy kultury domorodého obyvatelstva. Více jak polovina Barmy je pokryta lesy, jejich plocha se však velmi rychle snižuje díky vysoké těžbě dřeva. Hlavní plodinou je rýže, týkové dřevo, juta a nelegálně opium. Barma patří k deseti nejchudším zemím světa.

Více informací ...


Název:


česky:    Republika Myanmarský svaz
anglicky: Republic of the Union of Myanmar
barmsky: Pyidaunzu Thanmăda Myăma Nainngandaw
Dne 21.10. 2010 byl v souladu s ústavou z roku 2008 zaveden nový název země - Republika Myanmarský svaz, kterým byl nahrazen název Myanmarský svaz


Rozloha:


676 578 km2

Mapa Barma


Poloha:


Barma je přímořský stát, největší v jihovýchodní Asii, při pobřeží Bengálského zálivu v Indickém oceánu

Sousedé: Bangladéš, Indie, Čína, Thajsko, Laos

Více informací ...


Populace:


asi 56 milionů obyvatel

Více informací ...


Jazyk:


barmština, v hlavním městě a ve větších městech angličtina. Používané jsou rovněž karenština, monština, šanština a další minoritní jazyky


Hlavní město:


Naypyidaw ( Nay Pyi Taw) - čti: "nejpidó"

(1 mil. obyvatel), do roku 2005 Yangon (Rangún) - 5,5 mil. obyvatel

Více informací ...


Politický systém:


Unitární prezidentská svazová republika

Po roce 2010 se pokouší o demokratické reformy, ale zůstává silný vliv armády

Více informací ...


Náboženství:


87% buddhisté Theravada, 5% křesťané, 4% muslimové, 3% animisté


Podnebí:


Barma má tropické klima s horkými vlhkými léty a teplými zimami. Střídají se tři období - nejtepleji a minimální srážky jsou od února do května, od května do října je monzunové období, kdy jsou taky velká vedra, ale téměř denně prší, od října do února je chladněji.

Více informací ...


Čas:


GMT + 6,5 hodin.


Měna:


1 kyat (MMK) = 100 pya. Oficiální kurz je cca 825 kyatů. Od dubna 2012 byl zaveden plovoucí kurz.

Je třeba vybavit se dostatečnou zásobou USD v hotovosti v malých bankovkách. POZOR - přijímají se pouze bankovky v absolutně dokonalém stavu (nesmí být zmuchlané, opotřebované, překládané a jinak poškozené). Používání kreditních karet a cestovních šeků je problematické.

Více informací ...


Bezpečnostní situace:


Barma patří stále k poměrně bezproblémovým zemím v regionu Asie. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla. Do některých oblastí je turistům stále vstup zakázán.


Zdravotnictví:


Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou velmi problematické), v případě potřeby vyhledejte soukromého lékaře nebo nemocnici. Mynamar International SOS Clinic disponuje leteckou záchranou službou, která operuje na území Myanmaru a přiváží pacienty do Yangonu a splňuje mezinárodní standardy lékařské péče. Všechny poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší a je proto třeba cestovat s kvalitní zdravotní pojistkou.


Stravování:


Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahé. Existuje zde však celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Připravují se zde různé pokrmy myanmarské, čínské, evropské (zejména francouzské a italské), thajské a indické kuchyně. Voda není vhodná k pití. Běžně lze koupit plastové lahve s levnou pitnou vodou a nejrůznější druhy nápojů.


Oblečení:


tropické klima vyžaduje lehké letní oblečení, pouze do horských oblastí se doporučuje mít sebou svetr nebo bundu, zejména v zimních měsících. Na škodu není pláštěnka a repelent.


Očkování:


není vyžadováno žádné očkování a při běžných turistických zájezdech není nutné užívat antimalarika.


Víza:


Ke vstupu do Barmy je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem, jehož platnost přesahuje platnost víza o 3 měsíce. Pas s vízem je běžně kontrolován nádražích, v hotelech apod. Vstupní vízum není udělováno automaticky. Toto vízum obdržíte na každém myanmarském velvyslanectví nebo konzulátu po předložení pasu a 3 fotografií. Vízový poplatek činí 30 USD.

Více informací ...


Kombinace s Thajskem:


poznávání Myanmaru je ideální spojit s návštěvou Thajska, což je podmíněno minimálním množstvím přímých leteckých linek z Evropy. Z Thajska do Barmy operuje několik leteckých společností s omezeným počtem linek. Taktéž přesuny po Myanmaru je ideální řešit kvalitní vnitrostátní leteckou dopravou - vzdálenosti jsou obrovské, kvalita pozemní a železniční přepravy je problematická. Více informací ...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů


Navigace


Základní údaje: Základní informace, Geografie, Klima, Obyvatelstvo, Chování, zvyky, Ekonomika, Vlajka, znak, hymna, Peníze
Historie: Chronologický přehled, Barmské říše, Britská nadvláda, Válka a osvobození, Očanská válka, Junta 1962-2010, Současnost, Významné osobnosti
Státní zřízení: Stát, Vláda, Parlament, ČR a Barma
Architektura: Chrámy
Náboženství: Buddhismus, Ikonografie buddhismu, Ikonografie hinduismu, Animismus
Kultura: Rámakien, Festivaly a svátky, Filmy o Barmě, Knihy o Barmě
Jídlo: Jídlo, Ovoce, Zelenina
Jazyk: Jazyk, Užitečné výrazy, Slovníček
Zajímavosti: Zajímavosti, Barmská "NEJ..."
Rady na cestu: Rady na cestu, Ambasády a víza
Průvodce: Top Barma, Yangon, Mandalay, Bagan, Inle Lake, Kyaikhtiyo, Mrauk U, Ngapali Beach, Mapy Barma, Doprava
Státy a regiony: Ayeyarwady Region, Bago Region, Chin State, Kachin State, Kayah State, Kayin State, Magway Region, Mandalay Region, Mon State, Rakhine State, Sagaing Region, Shan State, Tanintharyi Region, Yangon Region